سه شنبه ۹۷/۳/۱   Tue 18/5/22

برخورد درست با کودک کم رو و خجالتی

چاپ مطلب بازدید : 1161 چهارشنبه ۴ فروردین ۹۵

چطور بچه خجالتی را پررو کنیم ؟

برخورد درست با کودک کم رو و خجالتی

برخورد با کودک خجالتی

چطور بچه خجالتی را پررو کنیم ؟

اختصاصی بیست ستون :

شاید کودک شما هم در هنگام سلام و احوالپرسی معمول با دیگران پشت تان پنهان می شود و جواب احوالپرسی اطرافیان را نمی دهد ، اصلاحا این کودکان را خجالتی می نامند ، مشکلی که ممکن است خیلی از کودکان و نوجوانان با آن مواجه شوند .

این رفتار یک خصوصیت شخصیتی است که نباید باعث شرمندگی شود زیرا خیلی از افراد بزرگسال هم تصور می کنند خجالتی هستند و حتی نیمی از افراد اعتراف می کنند در کودکی خجالتی بوده اند . در واقع این مشکل با تشویق و حمایت والدین و اطرافیان قابل حل است . حتی کودکان خجالتی می توانند کم رویی خود را مدیریت کنند ، آنها فقط به حمایت نیاز دارند . پس باید راه کمک به کودک خجالتی تان را پیدا کنید .

چرا کودکان خجالتی می شوند و خجالتی شدن به چه عواملی وابسته است ؟

خجالتی بودن ژنتیکی است

خیلی از خصوصیات شخصیتی به ارث می رسد پس این ویژگی می تواند در فرد ژنتیکی باشد . بنا بر تحقیقات تمایل به کم رویی و خجالتی بودن نیز ممکن است ژنتیکی باشد . در دانشگاه هاروارد در رابطه با نوزادان تحقیقاتی انجام گرفته که نشان می دهد حدود 20 درصد نوزادان تازه متولد شده در محیط جدید هوشیار ، آرام و ساکت هستند . با این حال حدود 25 درصد از این نوزادان در سنین نوجوانی خجالتی نمی شوند در حالی که خیلی از نوجوانان کم رو و خجالتی ، دوران کودکی پر شور و نشاطی داشته اند .

به خاطر ترس از شکست خجالتی می شوند

خیلی از والدین تصور می کنند کودک شان نابغه است و باید هر چیزی را زودتر یاد بگیرد . کودکی که از او بیشتر از ظرفیتش توقع دارید و نمی تواند انتظارات را به درستی برآورده کند ، احساس بدی خواهد داشت و این احساس بد به ترس از شکست تبدیل می شود و سرانجام کودک را به طرف شرمساری سوق می دهد .

کودکان از والدین تقلید می کنند

کودک ها از والدین خود مدل می گیرند . در واقعی پدر و مادر خجالتی این  حس را به کودک شان می دهد . مادری را تجسم کنید که در مهمانی ها کنار کودکش ساکت می نشیند و هیچ صحبتی با اطرافیان نمی کند ، این رفتار الگویی برای کودک خواهد بود .

چه کمکی به کودک خجالتی خود کنیم ؟

روش های مقابله با کم رویی را به کودک آموزش دهید

به کودک تان یاد دهید از دیگر کودکان سوال بپرسد و به جواب های آنها گوش دهد . با او حرف بزنید چطور موقعیتی که باعث عصبانی شدن او شده را مدیریت کند . وقتی در مهمانی عصبانی بودی چه کاری برای آرام شدن خود بکنی ؟ می توانی با یکی از بچه ها حرف بزنی ، می توانی پیشنهاد دهی که از مهمان ها پذیرایی کنی ، به نظرت با دیگر بچه ها می توانی درباره چه مساله ای صحبت کنی ؟

با کودک خجالتی تان همدردی کنید

برخورد با کودک کم رو


گفتن آنچه او احساس می کند به او کمک خواهد کرد تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد ، البته نباید داوری منفی داشته باشید . وقتی به او بگویید چیز بدی در رفتارش وجود دارد به او حس بدی می دهید و در نتیجه باعث خجالتی تر شدن او خواهید شد . همدردی با کودک تان به او کمک می کند مهارت های اجتماعی خود را تقویت کند و با اطرافیان بهتر ارتباط برقرار کند . باید به کودک تان بفهانید که احساسش را درک می کنید . وقتی کودک کم رویتان در جشن تولدی وارد یک اتاق پر از بچه می شود به او بگویید : می دانم برایت سخت است که وارد جمع بچه هایی شوی که خیلی سر و صدا می کنند ! این جمله به کودک تان کمک می کند احساس راحت تری داشته باشد و رفتار بهتری از خود نشان دهد .

کودک تان را خجالتی خطاب نکنید


شاید والدین یک کودک خجالتی جمله " ببخشید ، این پسرم خیلی خجالتی است" را در زمان مهمانی و در جمع فامیل به زبان بیاورند . در حالی که ندانسته کار بسیار اشتباهی می کنند . به زبان آوردن این که کودک تان خجالتی است یا خجالت می کشد ، به او این مفهوم را می رساند که چیز غیر طبیعی در رفتارش وجود دارد که شما از بابت آن ناراحت و شرمنده می باشید . این مساله سبب می شود کودک احساس گناه و تقصیر کند .

باید از احساسات کودک تان باخبر شوید و بدانید که او می تواند بر ترس خود غالب شود . مثلا به او بگویید : بعضی مواقع طول می کشد که در یک موقعیت جدید بتوانی با دیگران ارتباط برقرار کنی ، یادت هست در تولد سارا چطور در تمام بازی ها دست مرا گرفته بودی ؟ اما آخر جشن تولد با همه بچه ها گرم گرفتی و از بازی با آنها لذت بردی !

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.88(103 رای) | زمان دقیق: 2016-03-23T12:46:20+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو