یکشنبه ۹۷/۲/۳۰   Sun 18/5/20

ترفندهای نگهداری گیاهان آپارتمانی

چاپ مطلب بازدید : 2587 سه شنبه ۱۲ خرداد ۹۴
موضوع : گلخونه    سبک زندگی

چطور گیاهان آپارتمانی بانشاطی داشته باشید

ترفندهای نگهداری گیاهان آپارتمانی

نگهداری گیاهان آپارتمانی

چطور گیاهان آپارتمانی بانشاطی داشته باشید

اختصاصی بیست ستون: 

راز موفقیت در نگهداری گیاهان آپارتمانی این است که شرایط مناسبی برای گیاهان خود فراهم آورید. علاوه بر این شما باید متناسب با نوع گیاه از آن نگهداری کنید. بگذارید کمی بیشتر دراین‌باره صحبت کنیم:

تهیه شرایط مناسب برای گیاهان آپارتمانی:

آب

نه آن‌قدر به گیاهانتان آب بدهید که در آب شناور باشند و نه آن‌قدر از آن‌ها غافل باشید که از تشنگی بمیرند. اگر آن‌قدر سرتان شلوغ است که نمی‌دانید به کدام گیاه باید آب بدهید و به کدام یکی کود، یک تقویم تهیه کنید و این موارد را در آن یادداشت کنید یا اینکه کاغذی را به منظور یادآوری این موارد در جایی که در دیدتان است، نصب کنید مثل در یخچال.

دقت کنید، لازم نیست، هر هفته به گیاهان خود آب دهید. رشد اکثر گیاهان در زمستان نسبت به دیگر زمان‌های سال کاهش می‌آید و به آب و مراقبت کمتری احتیاج دارند؛ که به این کاهش رشد خواب زمستانی هم گفته می‌شود. به این نکته توجه کنید:

سعی کنید فاصله دو آبیاری را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که یا خاک گیاه خشک شود و یا نسبتا مرطوب باشد.

رطوبت هوا

برای اکثر گیاهان آپارتمانی رطوبت هوا به اندازه آب ضروری است. برخی از گیاهان به رطوبت زیادی نیاز دارند که در این صورت حمام محیط مناسبی برای نگه‌داری آن‌هاست. اگر هم نیاز چندانی به رطوبت ندارند محیط معمولی برای نگهداری آن‌ها مناسب است. گاهی می‌توان رطوبت موردنیاز گیاهان را به این ترتیب تامین کرد که: مقداری شن کف گلدان گیاه موردنظر بریزید و سپس گلدان را در ظرف بشقاب مانندی که از آب پر شده است قرار دهید. یادتان باشد، همانطور که گلوی شما در زمستان خشک می‌شود و به رطوبت نیاز دارید گیاهان هم همین‌طورند.

دما

گیاهان گل‌دار نیاز حیاتی به دمای مناسب برای گل دادن و حفظ شکوفه‌های خود دارند. به طور مثال ارکیده از آن دست گیاهانی است که به شدت نسبت به دما حساس است. اگر گیاهان شما گل نمی‌دهند (گیاه گل‌دار نیستند)، حساسیت شان نسبت به دما آن‌قدرها شدید نیست. دمای مناسب برای نگه‌داری بسیاری از گیاهان (13-24) درجه سانتی‌گراداست. تا زمانی که گیاه شما نسبت به تغییر دما تغییرات محسوسی نداشته باشد، پس این محدوده دمایی برای ان مناسب است؛ مانند گیاهان دیگر، گیاهان آپارتمانی نیز در شب به دمای کمتر و هوای خنک‌تری نیاز دارند.

نور

یکی دیگر از فاکتورهایی که برای رشد گیاهان آپارتمانی ضروری است، نور است. به طور مثال گیاه پولکا- دات به نور زیادی نیاز دارد. هرچند در نور کم نمی‌میرد اما رشد برگ‌هایش کندتر و ساقه‌های آن بلندتر از حد معمول می‌شود و به نظر زبر و خشن می‌رسد. گیاهانی که به نور کمی احتیاج دارند اگر مستقیما در برابر آفتاب قرار بگیرند برگ‌هایشان به قهوه‌ای یا سوخته تغییر رنگ می‌دهد و یا لکه می‌زنند. دسته‌ای از گیاهان وجود دارند که به مقدار متوسطی نور، احتیاج دارند. این گیاهان در محدوده دمایی و نور گسترده‌ای می‌توانید زندگی کنند. به این نکته توجه کنید که برگ گیاهان به سمت نور متمایل است، پس شما باید گیاه را به‌گونه‌ای قرار دهید که بیشترین فتوسنتز ممکن را انجام دهند. اگر گیاهان شما لبه‌ی پنجره قرار دارند هر هفته آن‌ها را بچرخانید تا نور به طور مساوی به کل گیاه برسد، این‌گونه شما گیاهان متقارن‌تری خواهید داشت.


کود

اگرچه کود دهی فراوان به گیاهان موجب رشد سریع آن‌ها می‌شود، اما باعث جذب آفات هم می‌شود. البته این بدان معنا نیست که بی‌خیال کودهی شوید، چون در این صورت گیاهان شما پژمرده به نظر می‌رسند. یک راه خوب برای کود دهی استفاده از کودهای محلول در آب است. با سه بار استفاده از این کود در فصول رشد گیاه (بهار و تابستان فصل رشد هستند) نیاز به کودهی گیاه تامین می‌شود. در استفاده از این کودها دقت کنید و دستورالعمل آن را مطالعه کنید، برخی گیاهان به کود بیشتری نیاز دارند.

آفت

متاسفانه گیاهان آپارتمانی هم از گزند آفات در امان نیستند. آفت‌ها راه خود را به درون خانه پیدا میکنند، علت جذب آفت محیطی است. اگر شما گیاه را در محیط مناسبش قرار دهید، یعنی در نور، رطوبت و دمای کافی دیگر با این مشکل مواجه نخواهید شد، اما بالعکس اگر گیاهان را در محیطی که به آن تعلق ندارند قرار دهید گیاه مستعد جذب آفت می‌شود.


همچنین بخوانید: گل‌های زیبای فصل تابستان

هرس کردن

شما باید به طور منظم بخش‌های مرده گیاه مثل برگ‌ها، گل‌ها و ساقه‌های مرده را از گیاه جدا کنید. برخی از گیاهان نیاز اساسی به هرس شدن دارند. به طور مثال گیاه کلوروفیتوم (برگ گندمی) را می‌توانید هر چند یک‌بار هرس کنید و ساقه‌های جوان هرس شده را تا موعد ریشه زدن در آب قرار دهید و سپس آن را بکارید. گاهی شما باید از بلندترین شاخه گیاهتان (مثل نیشکر) دل بکنید و آن را تا مرز 6 سانتی‌متر هرس کنید تا ساقه‌های جوان‌تر جایگزین آن شوند و فرصت رشد بیابند.

همانطور که دیدید اولین قدم مهیا کردن شرایط مناسب برای گیاهانتان است. هر گیاه مانند یک شخص است؛ و هرکدام از آن‌ها به دما، نور و خاک متناسب با خودشان نیاز دارند. اگر شما به هر گیاه متناسب با نیازش توجه کنید مطمئنا گیاهان سرزنده‌ای را پروش خواهید داد.


مترجم: فرجی

بیست ستون

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.98(66 رای) | زمان دقیق: 2015-06-02T13:36:40+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو