دوشنبه ۹۷/۲/۳۱   Mon 18/5/21

خاک خوردن کودکان به دلیل کمبود آهن است

چاپ مطلب بازدید : 1642 یکشنبه ۸ آذر ۹۴

چرا بعضی کودکان مهر یا خاک گلدان می خورند؟

خاک خوردن کودکان به دلیل کمبود آهن است

خاک خوردن کودکان

چرا بعضی کودکان مهر یا خاک گلدان می خورند؟

اختصاصی بیست ستون:  

بعضی از کودکان به دلیل کمبود عناصر معدنی چون روی و آهن در بدنشان اشتیاق زیادی به خوردن خاک دارند . کمبود این مواد تاثیرات نامطلوبی روی سلامتی آنها دارد و باید توسط والدین تشخیص و درمان شود .

ابتدا باید به عنوان والدین این بچه ها اشتیاق کودک به خوردن خاک را مورد بررسی قرار دهید . دکتر موسی خانی ، فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان بیان می کند : باید به موقع به کودکان تان قطره آهن دهید و به این مساله توجه ویژه ای داشته باشید . والدین وقتی می بینند کودکان شان تمایل زیادی به خوردن مهر دارند و یا خاک گلدان را می خورند ، باید برای بررسی اشتیاق آنها به خاک خوردن ، به پزشک متخصص مراجعه کنند . خوردن خاک توسط کودکان نشانه کمبود آهن در بدن آنهاست و چون کمبود مواد معدنی چون روی و آهن تاثیر نامطلوبی روی سلامتی آنها می گذارد ، باید برای تشخیص و درمان آن اقدام کنید .

این متخصص بیان کرد : کمبود آهن باعث کاهش رشد جسمی و ذهنی کودک می شود . گاهی والدین به خاطر ترس از سیاه شدن دندان های کودک یا خراب شدن آنها ، قطره آهن را به کودک خود نمی دهند . موسی خانی اظهار کرد : والدین باید با کمبود آهن در بدن کودکان شان مقابله کنند تا  از کاهش ضریب هوشی و تمرکز آنها پیش گیری شود . حتی کمبود آهن گاهی باعث کوتاه شدن قد کودکان نیز می شود . این ماده معدنی در بیشتر آنزیم های مهم بدن که در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند ، نقش کاربردی و مهمی دارد .

علاوه بر آن عنصر آهن نقش مهمی در اکثر واکنش های پیچیده مغز و اعصاب دارد . موسی خانی گفت : گلبول های قرمز مهم ترین جزء دستگاه گردش خون می باشد و به تمام سلول های بدن اکسیژن رسانی می کند ، پس نبود آهن در بدن مانع از جذب اکسیژن و آزاد شدن در ارگان های هدف می شود .

موسی خانی تاکید کرد : قطره آهن مطابق با دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی از شش ماهگی تجویز می شود و تا دو سالگی باید تداوم داشته باشد اما تحقیقات نشان می دهد ، مصرف قطره آهن در نوزادانی که به موقع به دنیا می آیند و از شیر مادر تغذیه می کنند از چهارماهگی شروع می شود . نوزادانی که در زایمان زودرس متولد شده اند باید از زمان دو برابر شدن وزن تولد ، شروع به استفاده از قطره آهن کنند .

او با اشاره به این موضوع که علامت فقر آهن کم خونی است ، گفت : علائم ابتدایی فقر آهن اختلالات عصبی و رفتاری چون بی اشتهایی ، بی خوابی ، لج بازی ، تعریق است . قطره آهن زمانی که کودک دندان در نیاورده است شروع می شود . اگر به کودک تان به موقع قطره آهن بدهید ، کودک عادت می کند و زمانی که دندان های شیری اش در می آید ، زمانی است که کودک مرتب قطره آهن خورده است و مشکلی برایش پیش نخواهد آمد . در هر صورت با مصرف قطره آهن ممکن است رنگ دندان هایتان تغییر کند اما پوسیدگی دندان اتفاق نخواهد افتاد .

البته به جز سیاه شدن دندان های شیری و دندان های غیردائمی ، ممکن است کودک تمایلی به خوردن این قطره نداشته باشد اما این دلایل نباید باعث شود به کودک خود قطره آهن ندهید زیرا کمبود آهن باعث بروز اختلالات اصلی می شود .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تاکید کرد : قطره آهن را با قطره چکان به حلق کودک تان بچکانید و بعد از آن مقداری آب یا آب میوه به او بدهید و یا با پنبه خیس دندان های جلویی اش را تمیز کنید.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.63(62 رای) | زمان دقیق: 2015-11-29T11:08:32+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو