چهارشنبه ۹۷/۳/۲   Wed 18/5/23

ساعت دیواری بسازیم

چاپ مطلب بازدید : 3136 یکشنبه ۱۰ خرداد ۹۴

چگونه یک ساعت دیواری بسازیم

ساعت دیواری بسازیم

ساعت دیواری

چگونه یک ساعت دیواری بسازیم

اختصاصی بیست ستون: 

لوازم و ابزار موردنیاز:

  • موتور ساعت
  • یک ست کامل عقربه
  • یک قطعه تخته‌ی سه لایه به ابعاد 90 در 90 سانتیمتر
  • دریل
  • اره مویی منبت‌کاری
  • هویه ی فشنگی یا ابزاری مشابه برای سوزاندن و حک کردن اعداد بر روی صفحه
  •  پرگار
  • متر نواری

 متخصصان هورولوژی به معنای دانش اندازه‌گیری زمان و یا به‌اصطلاح رایج‌تر، علم ساعت‌سازی، برای ساخت اجزای یک ساعت از ابراز و وسایل بسیار ظریف و دقیقی استفاده می‌کنند. یک هورولوژیست حتی اگر کسری از سانتیمتر در ساخت هر یک از قطعات ساعت خطا داشته باشد، نمی‌تواند به نتیجه‌ی مطلوب دست پیدا کند و ساخته‌ی او هیچ‌گاه قادر به نشان دادن زمان صحیح نخواهد بود. به دلیل این حساسیت و پیچیدگی فوق‌العاده، ما برای ساخت ساعت دست‌ساز خودمان از موتور آماده و یا موتور ساعت‌های مستعمل استفاده می‌کنیم. معمولاً در مغازه‌های کهنه فروشی می‌توانیم انواع ساعت‌های دست‌دوم با قیمت مناسب پیداکرده و از عقربه‌ها و موتور آن‌ استفاده کنیم.

مرحله اول: اندازه‌گیری و علامت زدن صفحه‌ی ساعت
 در ساخت بیشتر کاردستی‌های چوبی، اندازه‌گیری و علامت زدن یکی از مراحل نسبتاً مهم کار است ولی این مسئله در ساخت ساعت اهمیت حیاتی دارد و باید با دقت بسیار زیاد انجام شود، در غیر این صورت ساعت دست‌ساز شما دقت لازم را نخواهد داشت.
کار را با پیدا کردن دقیق نقطه‌ی وسط صفحه آغاز کنید و بعد به کمک پرگار یک دایره‌ی محیطی به مرکز نقطه‌ی وسط صفحه رسم کنید. اندازه‌ی این دایره که صفحه‌ی ساعت شما خواهد بود، بهتر است متناسب با torque (گشتاور موتور) و طول بلندترین عقربه‌ی مورداستفاده تعیین شود. اگر از عقربه‌های ساعت‌های دیواری معمولی استفاده کنید، یک صفحه به قطر 15 تا 45 سانتیمتر مناسب است البته اگر موتور مورداستفاده‌ی شما گشتاور بیشتری دارد، می‌توانید صفحه‌ی ساعت را بین 60 تا 90 سانتیمتر نیز در نظر بگیرید.
در مرحله‌ی بعد باید چهار موقعیت اصلی ساعت یعنی محل اعداد 12، 3، 6 و 9 را مشخص کنید. برای این کار محل تلاقی دو قطر عمودی و افقی دایره با محیط آن را علامت‌گذاری کنید. در این مرحله اگر شکل خاصی برای صفحه در نظر دارید باید علامت‌گذاری را با دقت زیادی انجام دهید.

مرحله دوم: بریدن صفحه‌ی ساعت
با استفاده از اره‌مویی، دایره‌ی رسم شده بر روی تخته‌ی سه لایه را به‌دقت برش بزنید. اگر به اره‌ی نواری ماشینی دسترسی دارید و می‌توانید از این وسیله به‌جای اره‌مویی استفاده کنید. در این مرحله می‌توانید بنا به ذوق و سلیقه‌ی خود و یا طرح خاصی که در نظر گرفته‌اید، لبه‌ی خارجی دایره را به شکل دلخواه برش بزنید.

مرحله سوم: سوراخ کردن مرکز صفحه
وقتی صفحه ساعت را برش دادید، برای عبور دادن محور چرخنده‌ی موتور باید مرکز صفحه را با دریل سوراخ کنید. قطر این سوراخ متناسب با موتور مورداستفاده تعیین می‌شود و با توجه به قطر محور موتور مته‌ی مناسب را انتخاب کنید. در این کار حتماً شکل خاص و لبه‌های کوتاه اطراف محور را در نظر داشته باشید.
 سوراخ‌کاری را در چند مرحله انجام دهید و ابتدا از مته‌های کوچک‌تر از قطر محور استفاده کنید. این کار را از روی صفحه به سمت پشت آن انجام دهید تا هیچ‌گونه تراشه‌ی چوب یا زدگی بر روی صفحه ایجاد نشود و لبه‌های سوراخ کاملاً گرد و تمیز باشند. قطر نهایی سوراخ باید به‌اندازه‌ای باشد که محور موتور به‌راحتی و با اندکی فشار در آنجا بگیرد. اگر می‌خواهید موتور کاملاً به پشت صفحه مماس شود، با مته‌ای به‌ قطر لبه‌ی محافظ محور، ابتدای سوراخ در پشت صفحه را کمی بیشتر دریل کنید به حدی که لبه‌ی محافظ کاملاً در آنجا بگیرد.


مرحله‌ی چهارم: رسم کردن طرح اولیه‌ی اعداد
مشکل‌ترین قسمت ساخت ساعت، ترسیم اولیه‌ی اعداد بر روی صفحه است. هر عدد باید دقیقاً بر محل توقف عقربه‌های ساعت شمار و دقیق شمار منطبق باشد. راحت‌ترین روش قرار دادن موتور در محل خود و نصب عقربه‌ها بر روی محور آن است. کار را با ترسیم اولیه‌ی محل قرار گرفتن عقربه ساعت شمار در محل اعداد 12، 3، 6 و 9 آغاز کنید که به ترتیب در بالا، راست، چپ و پایین صفحه‌ی ساعت قرار دارند و قبلا آن‌ها را مشخص کردیم.
بعد از رسم اعداد اصلی، عقربه‌ی دقیق شمار را بچرخانید تا مطمئن شوید در ساعت‌های 12:00، 3:00، 6:00 و 9:00، این عقربه کاملاً در امتداد عدد 12 قرار می‌گیرد. بعد از حصول اطمینان، این کار را یک‌بار دیگر برای همه‌ی ساعت‌ها (1:00، 2:00، 3:00 و ...) انجام داده و محل دقیق قرار گرفتن عقربه‌ی ساعت شمار برای هر ساعت را با دقت رسم کنید. برای اطمینان از درست انجام شدن این مرحله می‌توانید از عددهای مقابل یا موازی استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال عدد 2 باید دقیقاً در نقطه‌ی مقابل عدد 8 و عمود بر خط بین اعداد 10 و 4 قرار داشته باشد. برای این کار می‌توانید به کمک یک نقاله زوایای خطوط بین این اعداد را کنترل کنید. (خطوط بین اعداد مقابل باید حتماً از نقطه‌ی مرکزی دایره بگذرند).


مرحله‌ی پنجم: حک کردن نهایی اعداد بروی صفحه
بعد از ترسیم اولیه، باید اعداد را به کمک کنده‌کاری یا سوزاندن به‌صورت نهایی بروی صفحه‌ی ساعت حک کنید. با ابزاری مثل هویه فشنگی می‌توانید اعداد را به‌صورت دائمی و با شکلی زیبا که تیره‌تر از رنگ چوب است، بر روی صفحه ایجاد نمایید. این مرحله پیچیدگی زیادی ندارد و مادامی‌که الگوی اولیه را دقیقاً رعایت کنید، به‌ندرت اشتباهی پیش خواهد آمد.

 یک قلم منبت‌کاری نیز وسیله مناسبی برای انجام این مرحله است ولی استفاده از آن دقت بیشتری نیاز دارد و اگر مهارت و دقت کافی نداشته باشید احتمال خراب شدن کار افزایش پیدا می‌کند. طرح‌های حک‌شده به کمک هردو ابزار پیشنهادی امکان پاک شدن ندارند و بهتر است قبل از شروع کار، بر روی تکه‌های چوب اضافه کمی تمرین کنید.
گزینه‌ی راحت‌تر استفاده از اعداد آماده به اشکال مختلف در بازار است که به‌راحتی بر روی چوب چسبانده می‌شوند و دیگر نیازی به استفاده از هویه یا قلم منبت‌کاری نخواهید داشت.

مرحله ششم: پرداخت نهایی چوب
بعد از اتمام کار حک کردن اعداد، باید یک سری اقدامات برای زیباتر شدن ظاهر ساعت و افزایش دوام چوب انجام دهید. نحوه‌ی پرداخت نهایی کاملاً به ذوق و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که قبل از شروع، حتماً موتور و عقربه‌ها را از صفحه جدا کنید.
 کار را با سنباده زدن لبه‌های صفحه و از بین بردن هرگونه تراشه‌ی چوب شروع کنید تا سطحی کاملاً یکدست و نرم داشته باشید. بعد روی صفحه، به‌خصوص اطراف و روی عددها و همچنین لبه‌های سوراخ مرکزی را با دقت سنباده بزنید. در صورت تمایل پشت صفحه را نیز می‌توانید پرداخت کنید.
بعد از تمام شدت پرداخت، به تمام سطوح چوب، روغن جلا بزنید. اگر می‌خواهید اعداد تیره‌تر از بقیه قسمت‌های ساعت باشند، روغن جلای روی آن‌ها را دیرتر پاک‌کنید. بعد از خشک شدن کامل روغن جلا، تمام سطوح را یک لایه سیلر بزنید و در آخر موتور و عقربه‌ها را دوباره نصب‌کرده و ساعت را تنظیم کنید.
علاوه بر مراحل ذکرشده می‌توانید ساعت دست‌سازتان را بر اساس ذوق و سلیقه‌ی خود نقاشی کنید و یا آن را متناسب با دکوراسیون منزل رنگ‌آمیزی و تزئین نمایید. 

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.92(115 رای) | زمان دقیق: 2015-05-31T10:22:47+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو