سه شنبه ۹۶/۱۲/۲۹   Tue 18/3/20

شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی

چاپ مطلب بازدید : 5070 سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴
موضوع : گلخونه    سبک زندگی

شرایط نگهداری صحیح از گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری صحیح از گیاهان آپارتمانی

اختصاصی بیست ستون: 

در پرورش گیاهان خانگی می‌بایست کارها صحیح و طبق اصول انجام شود و در غیر این صورت به ندرت نتیجه‌ی مطلوبی رخ خواهد داد . با وجود اینکه نگهداری گیاهان خانگی سخت به نظر می‌رسد ولی در صورت دانستن یک سری اصول اولیه مانند، نور کافی که در مقاله نگهداری صحیح از گل‌های خانگی ، توضیح دادیم و آب دادن به موقع و رسیدگی صحیح به خاک گیاه که در مقاله نگهداری صحیح از گیاهان خانگی ، به آن پرداختیم و تغذیه مناسب و هوا رسانی به‌اندازه می‌توان این کار را به راحتی انجام داد و از زیبایی حاصل از نگهداری گیاهان در فضای داخلی خانه بهره‌مند شد.
یکی از نکات مهم نوع و میزان کود در خاک گیاه می‌باشد.

استفاده از کودهای مناسب

شرایط نگهداری صحیح از گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری صحیح از گیاهان آپارتمانی

 همه‌ی گل‌ها و گیاهان خانگی دیر یا زود به کود دهی احتیاج پیدا می‌کنند. تعیین زمان دقیق این کار مشکل است ولی اصول ثابتی برای تشخیص میزان کود لازم برای گیاهان وجود دارند.
بیشتر انواع گل‌ها و گیاهان خانگی در طول زمستان نیازی به کود ندارند. در این فصل نور کمتر و دمای پایین‌تر نرخ رشد گیاهان را کاهش می‌دهند و در نتیجه آن‌ها نیازی به مواد غذایی بیشتر ندارند.
 در حالت عادی، هر گیاه برای رشد کامل به 17 عنصر شیمیایی نیاز دارد که بعضی از آن‌ها به صورت طبیعی در خاک گلدان وجود ندارند. 89 درصد وزن یک گیاه سالم از عناصری تشکیل شده که در آب وجود دارند و یا از مشتقات دی اکسید کربن هستند. 11 درصد باقی مانده باید به صورت کودهای آلی یا شیمیایی و استفاده از خاک معمولی در دسترس گیاه قرار بگیرند.
در همه‌ی کودهای شیمیایی سه عنصر ثابت دیده می‌شود، که عبارت‌اند از نیتروژن، ترکیبات فسفر و ترکیبات پتاسیم. این عناصر برای گیاهان اهمیت زیادی دارند و در این بین میزان نیتروژن و پتاسیم اهمیت بسیار بیشتری دارد. کودهای اوره و آمونیاک منبع مناسبی برای تأمین نیتروژن مورد نیاز گیاهان هستند و سرعت تجزیه‌ی آن‌ها در خاک بسیار کم است ولی مصرف بیش از اندازه‌ی آن‌ها به گیاه آسیب می‌رساند. گیاهان در مقابل کودهای نیترات مقاومت بیشتری دارند ولی این نوع کود به سرعت در خاک تجزیه می‌شود و دوام کمی دارد.
 علاوه بر کربن، اکسیژن و هیدروژن، وجود مقادیر زیاد از سه عنصر دیگر برای گیاهان حیاتی است که عبارت‌اند از: منیزیم، کلسیم و گوگرد. این سه عنصر در بعضی از کودهای شیمیایی وجود دارند و برخی نیز فاقد آن‌ها هستند. در کل بهتر است از کودهایی که دارای این عناصر هستند استفاده کنید و اگر دسترسی به آن مقدور نبود، می‌توانید این عناصر را به صورت جداگانه از مراجع تخصصی خریداری کنید. دسترسی به چند عنصر دیگر نیز برای رشد کامل گیاهان الزامی است که این عناصر به ندرت در کودهایی شیمیایی یافت می‌شوند. این عناصر که باید به میزان بسیار کم استفاده شوند و معمولاً به صورت مستقیم روی برگ گیاهان پاشیده می‌شوند، عبارت‌اند از: آهن، منگنز، بور، کلرین، روی، مولیبدن، نیکل و کبالت.
به صورت تئوری، فروکردن یک میخ آهنی در خاک گلدان، باید آهن مورد نیاز گیاه را تأمین می‌کند ولی در عمل این کار تأثیری چندانی ندارد، عناصر ذکرشده قبل از رسیدن به گیاه باید شرایط خاصی داشته باشند و به همین دلیل بهتر است به صورت تخصصی به خاک گیاه افزوده شوند. بهترین کار استفاده از کودهایی است که این عناصر در آن‌ها وجود دارند.
کودهای شیمیایی در دو نوع انتشار سریع و انتشار تدریجی تولید می‌شوند. در کودهای انتشار تدریجی از ترکیبات عناصر مورد نیاز گیاه با مواد دیگر استفاده می‌شود. به مرور و با گذشت زمان این ترکیبات تجزیه شده و عناصر مورد نیاز در اندازه‌های کم و تدریجاً به گیاه می‌رسند. کودهای انتشار سریع که معمولاً در هنگام پر کردن گلدان‌ها و کاشت گیاه به خاک آن اضافه می‌شوند، به سرعت تمام عناصر مورد نیاز گیاه را به خاک گلدان اضافه کرده و تا مدت مشخصی نیاز گیاه را تأمین می‌کنند. البته این نوع کودها را بعد از کاشت و در هر زمانی که نیاز بود نیز می‌توان به خاک گلدان افزود.
کودهای انتشار سریع، در آب حل می‌شوند و می‌توانند به سرعت از طریق ریشه گیاه جذب شوند، به همین دلیل استفاده نادرست از آن‌ها در مدت کوتاهی به گیاه آسیب می‌رساند. اگر از میزان دقیق مصرف مطمئن نیستید، محلول را در چند مرحله و با غلظت کم استفاده کنید. اگر گل‌ها و گیاهان خانگی شما به کودهای انتشار سریع نیاز دارند، بهتر است که مقادیر خیلی کم از کود را در آب زیاد حل کرده و در آبیاری روزانه‌ی از این محلول رقیق استفاده کنید. با این کار که اصطلاحاً کودآبیاری نامیده می‌شود، گیاهان شما در نهایت کود مورد نیازشان را دریافت خواهند کرد ولی این کار به آرامی انجام می‌شود و شما می‌توانید تأثیرات کود دهی در گیاه را به دقت بررسی کنید.
 
کودهای زیستی (ارگانیک)، جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی هستند. این نوع کودها به جز دی اکسید کربن و آب، همه‌ی عناصر مورد نیاز گیاهان را تأمین می‌کنند. کودهای زیستی که می‌توانند از بازمانده‌ی حیوانات، ساقه و برگ خرد شده‌ی گیاهان و حتی چمن بریده شده تهیه شوند، همه‌ی مواد غذایی و عناصر حیاتی ضروری برای گل‌ها و گیاهان خانگی شما را به اندازه‌ی کافی در بر دارند.
ولی هیچ‌گاه از گیاهانی که به وسیله‌ی سموم ضد علف هرز سم پاشی شده‌اند، به عنوان کود استفاده نکنید چراکه ممکن است هنوز بازمانده‌ی سموم در آن‌ها موجود باشد و باعث از بین رفتن گیاه شما بشود.
 کودهای زیستی حاوی علف‌ها و جلبک‌های دریایی نیز برای گل‌ها و گیاهان خانگی بسیار مفید هستند. انواع بازاری این کودها معمولاً قیمت بالایی دارند ولی اگر در نزدیکی دریا زندگی می‌کنید، می‌توانید به رایگان از این نوع کودها استفاده کنید. علف‌ها و جلبک‌های دریایی در اطراف کلبه‌های ساحلی و یا پایه‌ی اسکله‌ها به وفور مشاهده می‌شوند. فقط قبل از مصرف حتماً آن‌ها را به دقت بشویید تا از نمک و سایر املاح دریا پاک شوند زیرا نمک دریایی برای گیاهان بسیار خطرناک است و حتی می‌توان از آن عنوان سم علف‌کش دائمی و چند منظوره استفاده کرد.
 از طرف دیگر علف‌های دریایی موجود در دریاچه‌های آب شیرین ممکن است به انواع سموم صنعتی آلوده باشد و استفاده از آن‌ها به عنوان کود برای سبزیجات و گیاهان قابل‌خوردن توصیه نمی‌شود. باقیمانده‌ی آب حاصل از پختن سبزیجات نیز منبع مناسبی برای تأمین مواد غذایی مورد نیاز گیاهان است.


برای حصول اطمینان از موجود بودن عناصر مورد نیاز گیاه در خاک گلدان، باید ph خاک نیز در نظر گرفته شود. کم یا زیاد بودن بیش از حد ph، خاصیت اسیدی یا باز بودن خاک گلدان را افزایش می‌دهد و بعضی از عناصر حیاتی خاص موجود در آن را از بین می‌برد.
برای جلوگیری از این مسئله می‌توانید از یک دستگاه اندازه‌گیری ph استفاده کنید. ph خاک‌های مخصوص گلدان که در ترکیب آن‌ها خاک معمولی وجود دارد بهتر است بین 6.2 تا 6.8 و در انواع فاقد خاک معمولی بین 5.4 تا 6.5 حفظ شود. اگر ph خاک پایین‌تر از حد مجاز بود می‌توانید کمی آهک به آن اضافه کنید و اسیدها ph خاک را کاهش می‌دهند. به هم خوردن تعادل ph خاک گلدان، گیاه را از بین نمی‌برد، ولی باعث می‌شود ظاهری ضعیف و بیمارگونه داشته باشد.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.92(71 رای) | زمان دقیق: 2015-05-05T14:49:06+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو