سه شنبه ۹۷/۳/۱   Tue 18/5/22

شیردهی به نوزاد زبان بسته ، انکیلوگلوسیا

چاپ مطلب بازدید : 3076 دوشنبه ۱ تیر ۹۴

نکاتی در مورد شیردهی به نوزادان «زبان بسته»  ( انکیلوگلوسیا )

شیردهی به نوزاد زبان بسته

انکیلوگلوسیا

نکاتی در مورد شیردهی به نوزادان « زبان بسته » ( انکیلوگلوسیا )

اختصاصی بیست ستون: 

عدم تشخیص صحیح بیماری، موجب نگرانی فراوانی برای والدین نوزاد در طی هفته‌های اولیه شیردهی می‌شود و این سوال برایشان پیش می‌آید که: "چرا کودک چیزی را که به آن نیاز دارد، نمی‌خورد؟"

بارها شنیده‌اید که نوزادان کاری جز خوردن، خوابیدن و پر کردن پوشک ندارند؛ اما در روزهای ابتدایی که پسرم به دنیا آمد، فقط می‌خوابید، هر بار که نیاز به خوردن شیر داشت با سرش و ناامیدانه به شانه‌های من ضربه می‌زد تا گرسنگی‌اش برطرف شود، تلاش او به مدت چهار ساعت به طرز خستگی‌ناپذیری ادامه داشت. روزهای بعد وزن خود را از دست داد، شاد نبود، کاملاً عصبی بود و من احساس شکست می‌کردم، نوزادم پستانی که پر از شیر بود را نادیده می‌گرفت و علی‌رغم اینکه درد داشت، شیر نمی‌خورد. او در این مورد مانند حدود 3 الی 10% از کودکان تازه متولدشده در بریتانیا، نمی‌توانست دردش را بگوید.

«زبان بسته» بودن یا انکیلوگلوسیا در نوزادان شرایطی مادرزادی است که بافتی در زیر زبان، آن‌ را به کف دهان می‌چسباند و مانع حرکت زبان می‌شود. این حالت بر توانایی کودک، برای مکیدن پستان تاثیر می‌گذارد و بعدها مانع تکلم نوزاد می‌شود.

انکیلوگلوسیا

سال گذشته موسسه «اعتماد تولد کودک ملی» فعالیتی را عرضه داشت که از دولت خواست تا خدمات بهتری برای والدینی که کودک زبان بسته دارند، ارائه نماید. نبود حمایت پزشکی و حتی تشخیص صحیح، موجب نگرانی زیاد والدین در طی هفته‌های اولیه شیردهی به نوزادشان شده است. به همین دلیل می‌پرسند: "چرا کودک من چیزی را که نیاز دارد، دریافت نمی‌کند؟" با مصوبه اخیر nhs که معمولا با توجه به منطقه سکونت والدین متفاوت است و با تاخیر در درمان روبرو است، بسیاری از والدین تلاش کودکشان برای افزایش وزن را مشاهده می‌کنند.

انکیلوگلوسیا

اگر زبان بسته بودن که شدت آن متفاوت است، منجر به مشکلات تغذیه‌ای نوزاد نشود، بیشتر پزشکان حرفه‌ای به والدین توصیه می‌نمایند تا به این موضوع اهمیت ندهند، با بزرگ شدن کودک پوست زیر زبان، کش می‌آید (حتی به طور طبیعی ممکن است پاره شود)؛ اما در بعضی موارد، پزشکان و مشاورین توصیه می‌نمایند تا عمل کوچکی معروف به فرنولوتومی انجام شود که در طی این عمل بافت متصل به کف دهان را پاره می‌کنند. در نوزادان، این عمل بدون بیهوشی انجام می‌شود. در مطالعات اخیر مشخص شد که 19 مورد از هر 20 مادر با گذشت 48 ساعت بعد از انجام این عمل راحت‌تر قادر به تغذیه کودک خود بودند.


انکیلوگلوسیا

یکی از دلایل «زبان بسته» بودن آن است که در گذشته زنان بیشتر با شیشه پستانک به نوزادان شیر می‌دادند و این امر موجب شده است تا میزان تشخیص آن کمتر شود.

تغذیه با شیر مادر در موقعیت‌های مختلف، کاری سخت است. 69% مادرانی که از بدو تولد با پستان خود به کودک شیر می‌دهند تا شش هفتگی، تعدادشان به میزان 23% کاهش می‌یابد، تنها یک درصد از آن‌ها تا شش ماهگی به نوزاد خود شیر می‌دهند.


بنابراین قبول انجام این کار در رویارویی با کودکان زبان بسته کار بزرگی است. آخرین مطالعات نشان می‌دهد اگر کودک شما از پستان مادر تغذیه کند، باهوش‌تر شده، بهتر آموزش دیده و سالم‌تر است، چیزی که بیشتر از قبل بر روی آن تاکید می‌شود.

انکیلوگلوسیا

بعد از تنها 24 ساعت از به دنیا آمدن نوزاد تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی، «کیت» فهمید که کودکش مشکلی دارد. هر وعده شیردهی به نوزاد سه الی چهار ساعت طول می‌کشید و اصلا برایش رضایت‌بخش نبود. او گفت: «غالبا خسته و ناراحت می‌شدم». در طی دو روز شیردهی با پستان، این کار آن‌قدر دردناک بود که احساس می‌کردم سوزن داخل انگشتانم فرو میکنم. بسیار دردناک بود، دردی که بعد از زایمان تاکنون تجربه نکرده بودم. مجاری پستان من بسته بود و شیر از آن بیرون نمی‌آمد. این را تا مدت‌ها نمی‌دانستم، اما در هفته اول شیردهی علائمی از ورم پستان را مشاهده کردم.


زبان بسته بودن «ایتان» با ویزیت ماما، تشخیص داده شد اما کارمندان بیمارستانی که کیت در آن زایمان کرده بود، به آن توجه نکردند. شرایط او حاد بود اما زبان بسته بودن او کامل نبود فقط قسمت عقبی و کناری زبان به هم چسبیده بود. با دقت تکه پوستی در انتهای زبان که آن را به کف دهان می‌چسباند، کاملاً قابل مشاهده بود، مانند کمانی که به عقب خم شده، بنابراین متعجب شدم که دکتر متوجه آن نشده است.

انکیلوگلوسیا


اما کیت که در نتیجه مشکلات تغذیه‌ای ایتان، ورم پستان حادی را تجربه کرده بود، باید در بیمارستان درمان شده و آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کرد و همچنین باید برای برطرف کردن مشکل ایتان تلاش می‌نمود. او و همسرش از خدمات nhs در والتهام فارست، محل زندگی خود استفاده کردند، کلینیک لا لشه و nct هم قبل از ارجاع آن‌ها به کلینیک زبان‌بسته در لندن کمک شایانی به آن‌ها کردند. وقتی ایتان را به بیمارستان بردیم، چهار روزه بود، تنها کاری که می‌توانستیم انجام دهیم این بود که کسی را بیابیم تا کمکی به ما بکند، چون او حتی نمی‌توانست به‌درستی از شیشه شیر، تغذیه نماید.

بعد از اینکه تحت عمل جراحی قرار گرفت، تفاوت در خوردن شیر مشهود بود. از زمان تولد او را سرحال و قبراق ندید بودیم، جنب و جوشش زیاد شده بود. به دلیل اینکه به اندازه کافی شیر می‌خورد، نوزادی متفاوت شده بود. تا به این مرحله خیلی رنج کشیده بودم. همسرم نیز حالتی عصبی داشت.


علیرغم بهبود فوری بعد از عمل اولیه، زبان بسته بودن ایتان برگشت. بدشانسی بدی برای والدینش بود. دو بار دیگر این عمل بر روی او تکرار شد. دوره شیرین بعد از عمل اول در حدود دو روز بیشتر طول نکشید. سپس درد نوزاد برگشت و بعد از یک هفته باید به بیمارستان لندن برگشتیم و دوباره ایتان را عمل کردیم."

پزشکان پس از چند بار عمل جراحی روش جدیدی را آغاز نمودند، این روش به درمان «کالج کینگ» معروف است که شامل ماساژ زخم نوزاد به تعداد دو بار در روز است. باید انگشتان را در دهان نوزاد فرو برده و ماساژ می‌دادیم، پزشکان گفته بودند که محل فرونولوم دوبار در روز و به مدت شش هفته ماساژ داده شود. فکر می‌کنم ماساژ دادن کاملا برای او ضروری بوده است.


ابتدا ایتان کمی ناراحت بود، اما بعدا از این کار لذت می‌برد. دیو (همسرم) این کار را انجام می‌داد. ایتان هم می‌دانست چه اتفاقی دارد می‌افتد و دهانش را باز می‌کرد و آماده انجام این کار بود و اصلا برایش دردناک نبود.

بعدها پیشرفت کردیم و مشکلات شیردهی برطرف شدند. فکر می‌کنم ایتان باید یاد می‌گرفت که چگونه این کار را انجام دهد. کیت می‌گوید: نه ماه بعد، او کودکی شاد، سالم و خنده‌رو بود که از پستان مادر شیر می‌خورد.

کیت می‌گوید: اوایل داشتم دیوانه می‌شدم؛ اما هرگز این حقیقت را فراموش نکردم که خودم باید به او شیر بدهم.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.69(40 رای) | زمان دقیق: 2015-06-22T09:54:47+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو