یکشنبه ۹۷/۴/۳   Sun 18/6/24

معرفی 10 قابلیت کاربردی دوربین گوشی ‌های هوشمند

چاپ مطلب بازدید : 1208 دوشنبه ۱ تیر ۹۴

آشنایی با 10 قابلیت برتر و کاربردی دوربین گوشی ‌های هوشمند - بخش اول

معرفی 10 قابلیت کاربردی دوربین گوشی ‌های هوشمند

گوشی ‌های هوشمند

آشنایی با 10 قابلیت برتر و کاربردی دوربین گوشی ‌های هوشمند - بخش اول

اختصاصی بیست ستون: 

امروزه یکی از موضوعاتی که کاربران در حین خرید گوشی‌های هوشمند توجه خاصی به آن دارند، مسئله‌ی مربوط به نحوه‌ی عملکرد، کیفیت و قابلیت‌های دوربین این محصولات است. با پیشرفت تکنولوژی به ویژه در زمینه‌ی دستگاه‌های هوشمند موبایلی، دوربین این محصولات نیز فوق‌العاده ارتقاء کیفیت یافته. هم‌اکنون دوربین گوشی‌های هوشمندی همچون g4 ال جی، p8 هوآوی، گلکسی s6 سامسونگ، آیفون 6 اپل و ... به قدری عالی عمل می‌کنند که به واقع از این محصولات می‌توان به جای یک دوربین دیجیتال و هوشمند استفاده کرد.

در گذشته برتری دوربین دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر عدد پیکسلی حس‌گر آن‌ها بود، اما هم‌اکنون کیفیت عملکرد دوربین دستگاه‌های هوشمند علاوه بر خود حس‌گر دوربین به قابلیت‌های متعدد دیگری نیز وابستگی کامل دارد. شما هم‌اکنون می‌توانید با استفاده از دوربین دستگاه‌های هوشمند خود تقریبا تمامی قابلیت‌های یک دوربین دیجیتال dslr را به همراه داشته باشید. قابلیت‌هایی همچون ae/af، بهینه‌سازی دستی وضعیت پرتوگیری، کنترل سرعت شاتر دوربین، قابلیت فوکوس دستی، عکس‌برداری پانوراما و ... هم‌اکنون از قابلیت‌های برتری محسوب می‌شوند که در دوربین دستگاه‌های هوشمند ارائه خواهند شد؛ اما شما تا چه اندازه با این قابلیت‌ و توانایی‌ها آشنایی دارید؟

ما در این مقاله‌ی اختصاصی که طی دو بخش خدمت شما عزیزان ارائه می‌شود به معرفی 10 نمونه از برترین، کاربردی‌ترین و جالب‌توجه‌ترین قابلیت‌های دوربین دستگاه‌های هوشمند خواهیم پرداخت و پس از معرفی هر یک از این قابلیت‌ها توضیحات مربوط به نحوه‌ی عملکرد و استفاده از آن را نیز خدمت شما عزیزان ارائه می‌کنیم. در بخش اول این مقاله که هم‌اکنون خدمت شما ارائه می‌شود 5 قابلیت برتر دوربین گوشی‌های هوشمند معرفی خواهد شد؛ بنابراین با مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.

 

قابلیت ae/af مستقل دوربین

گوشی ‌های هوشمند

عبارت ae/af مخفف عبارت automatic exposure/automatic focus به معنای " پرتوگیری خودکار/ فوکوس خودکار " است. حتما پیش از این دیده‌اید که در حین استفاده از دوربین گوشی‌های هوشمند همچون سری محصولات آیفون اپل و یا گلکسی سامسونگ شما در حین عکس‌برداری قادر به تعیین نقطه‌ای مشخص به منظور زوم کردن و قفل شدن فوکوس دوربین بر روی آن هستید. با انجام این اقدام و انتخاب نقطه‌ی مد نظر حس‌گر دوربین شما آن نقطه را به عنوان محل اصلی عکس‌برداری تشخیص داده فوکوس دستگاه به طور خودکار بر روی این بخش انجام خواهد شد.


این قابلیت در مواردی می‌توان پیشرفته‌تر نیز باشد. به عنوان مثال در برخی از گوشی‌های هوشمند مانند تصویر فوق می‌توانید فوکوس حس‌گر و لنز دوربین را بر روی منطقه‌ای خاصی متمرکز و قفل نموده و سپس نورگیری دوربین را به مناطق متنوعی منتقل سازید. از این طریق لنز دوربین شما در عین حال که به طور خودکار بر روی منطقه‌ی مدنظرتان فوکوس قفل شده دارد، نورگیری خویش را با سایر مناطق انتخابی و مدنظرتان همگام‌سازی خواهد کرد.

 

قابلیت "بهینه‌سازی دستی وضعیت پرتوگیری " (manual exposure correction)


گوشی ‌های هوشمند

کمپانی اپل و سری محصولات آیفون در این زمینه و از نظر این قابلیت بارزترین و قدرتمندترین محصولات موجود در بازار را به همراه دارند. البته این قابلیت در عین حال که فوق‌العاده کاربردی بوده و می‌تواند نتیجه‌ی جالب‌توجهی را برای شما به همراه داشته باشد، قابلیتی فوق‌العاده ساده به منظور پیاده‌سازی نیز به شمار می‌رود. این موضوع سبب شده که کمپانی شیائومی هم محصولات خویش را با این قابلیت عرضه کند.


"بهینه‌سازی دستی وضعیت پرتوگیری " یا "manual exposure correction" منجر می‌شود که شما با ضربه زدن لمسی بر روی منطقه‌ای که قصد فوکوس بر روی آن را دارید، لنز دوربین دستگاه را بر روی این منطقه قفل کنید. پس از قفل کردن فوکوس لنز دوربین می‌توانید با کشیدن دست خود به سمت بالا یا پایین بر روی صفحه نمایش دستگاه میزان روشنایی و نور منظره‌ی مد نظرتان را افزایش یا کاهش داده و نهایتا با تنظیم دستی میزان نور منظره‌ی مدنظرتان از آن عکس‌برداری کنید. این قابلیت در عین حال که قابلیتی فوق‌العاده ساده است نتیجه‌ی بسیار مطلوبی را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

قابلیت کنترل سرعت شاتر (shutter speed control)


گوشی ‌های هوشمند

منظور از سرعت شاتر در واقع مد زمان صرف شده به منظور پرتوگیری حس‌گر دوربین و انجام فرآیند عکس‌برداری است؛ بنابراین هر چه میزان سرعت شاتر دوربین دستگاه خود را افزایش دهید عکس شما سریع‌تر ذخیره خواهد شد. تصور کنید که قصد دارید از فردی که در حال انجام حرکات آکروباتیک است عکس‌برداری کنید در این شرایط اگر سرعت شاتر دوربین دستگاه خود را افزایش دهید عملیات عکس‌برداری در مدت زمان کمتر و به طور آنی انجام شده و میزان تار بودن بخش‌های محرک تصویر حذف یا به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.


در سمت مقابل با کاهش سرعت شاتر می‌توانید تصویری مانند تصویر فوق را ضبط نمایید. در این شرایط با کاهش سرعت عمل شاتر یک تصویر کلی و با مدت زمان بیشتر توسط دوربین دستگاه شما ضبط می‌شود. یکی از جالب‌توجه‌ترین استفاده‌ها در این زمینه مربوط به تهیه‌ی عکس‌های نوری و حرکتی خلاقانه است. متاسفانه قابلت کنترل شاتر دوربین در کمتر گوشی‌ هوشمندی مشاهده می‌شود، اما این قابلیت فوق‌العاده کاربردی و جالب توجه بوده و امکان ضبط تصاویر خلاقانه و هنری بسیاری را به شما می‌دهد.

 

قابلیت کنترل دستی فوکوس (manual focus control)

گوشی ‌های هوشمند


قابلیت تعیین و کنترل فوکوس دوربین به طور دستی از دیگر قابلیت‌های کاربردی محسوب می‌شود که متاسفانه کمتر گوشی هوشمندی از آن بهره‌مند است. با استفاده از قابلیت کنترل فوکوس دستی یا manual focus control می‌توانید منطقه‌ای مشخص را به عنوان محل فوکوس لنز دوربین در نظر گرفته و سایر مناطق را نیز به طور دستی مورد با تغییراتی مواجه سازید. به عنوان مثال شما می‌توانید یک سمت از تصویر پیش روی‌تان را تار کرده و سمت دیگر آن را کاملا به تصویر بکشید.

 

قابلیت bokeh با استفاده از برنامه‌های جانبی

گوشی ‌های هوشمند


این قابلیت در اغلب دوربین‌های dslr وجود دارد و هم‌اکنون در حال گسترش و پیشروی در بین دستگاه‌های هوشمند موبایلی است. به موجب این قابلیت شما می‌توانید کل فضای پس زمینه‌ی منظره‌ی مدنظرتان را تار نموده و تنها شی یا شخص اصلی موجود در آن را به عنوان نقطه‌ی عطف و تمرکز اصلی در نظر بگیرید. متاسفانه دوربین دستگاه‌های هوشمند موبایلی به طور دقیق و کامل قادر به پشتیبانی از این قابلیت نخواهد بود، اما برخی از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی دستگاه‌های هوشمند بدین منظور برنامه‌های مجزایی را ارائه کرده‌اند که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمندانه و دقیقی عملکرد مشابه با قابلیت bokeh را برای شما به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال برنامه‌هایی همچون lens blur و snapspeed از جمله برنامه‌هایی هستند که این قابلیت را برای شما به ارمغان می‌آورند.


دوستان عزیز در همین لحظه و پس از معرفی 5 نمونه از بهترین و کاربردی‌ترین قابلیت‌های دوربین دستگاه‌های هوشمند بخش اول این مقاله به پایان می‌رسد. مطمئنا با یاری شما عزیزان در آینده‌ی نه چندان دور بخش دوم مقاله‌ی مذکور نیز خدمتتان ارائه خواهد شد. لطفا به منظور بهتر و بهتر شدن عملکرد مجله‌ی بیست ستون ما را از نظرات، پیشنهاد و انتقادات خویش مطلع سازید.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.77(58 رای) | زمان دقیق: 2015-06-22T14:07:08+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو