دوشنبه ۹۷/۲/۳۱   Mon 18/5/21

معرفی 10 قابلیت کاربردی دوربین گوشی ‌های هوشمند - بخش دوم

چاپ مطلب بازدید : 1591 دوشنبه ۱ تیر ۹۴

آشنایی با 10 قابلیت برتر و کاربردی دوربین گوشی‌های هوشمند (بخش دوم)

معرفی 10 قابلیت کاربردی دوربین گوشی ‌های هوشمند - بخش دوم

گوشی ‌های هوشمند

آشنایی با 10 قابلیت برتر و کاربردی دوربین گوشی‌های هوشمند (بخش دوم)

اختصاصی بیست ستون: 

اگر به خاطر داشته باشید در بخش اول این مقاله متذکر شدیم که امروزه مسئله‌ی مربوط به نحوه‌ی عملکرد، کیفیت و قابلیت‌های دوربین دستگاه‌های هوشمند به یک فاکتور اصلی و مهم برای خریداران این محصولات تبدیل شده است.با پیشرفت تکنولوژی به ویژه در زمینه‌ی دستگاه‌های هوشمند موبایلی، دوربین این محصولات نیز فوق‌العاده ارتقاء کیفیت یافته. هم اکنون دوربین گوشی‌های هوشمندی همچون g4 ال جی، p8 هوآوی و ... به قدری عالی عمل می‌کنند که به واقع از این محصولات می‌توان به جای یک دوربین دیجیتال و هوشمند استفاده کرد.

با پیشرفت تکنولوژی‌های مرتبط با دوربین دستگاه‌های هوشمند شما هم اکنون می‌توانید از سنسور دوربین گوشی خود به عنوان جایگزین یک دوربین حرفه‌ای dslr استفاده نمایید. قابلیت‌هایی همچون ae/af، بهینه‌سازی دستی وضعیت پرتوگیری، کنترل سرعت شاتر دوربین، قابلیت فوکوس دستی، عکسبرداری پانوراما و ... که هم اکنون در دوربین گوشی‌های هوشمند در دسترس قرار دارند از قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای هستند که ممکن است تنها نام آن‌ها شنیده باشید و از نحوه‌ی عملکرد کارایی این قابلیت‌ها اطلاعی نداشته باشید.

ما در این مقاله‌ی اختصاصی که طی دو بخش خدمت شما عزیزان ارائه می‌شود به معرفی 10 نمونه از برترین، کاربردی‌ترین و جالب توجه‌ترین قابلیت‌های دوربین دستگاه‌های هوشمند خواهیم پرداخت. در بخش اول این مقاله 5 نمونه از این قابلیت‌ها معرفی شدند و حال که با بخش دوم آن در خدمت شما هستیم به معرفی 5 قابلیت بعدی برتر و کاربردی دوربین دستگاه‌های هوشمند موبایلی خواهیم پرداخت.

 

قابلیت عکسبرداری سلفی با استفاده از دوربین اصلی (rear camera selfie)

گوشی ‌های هوشمند

هم اکنون کاربران دستگاه‌های هوشمند علاقه‌ی فوق‌العاده نسبت به عکسبرداری سلفی نشان داده‌اند و روزانه عکس‌های فوق‌العاده زیادی با استفاده از سنسور دوربین سلفی دستگاه‌های هوشمند ضبط و در شبکه‌های اجتماعی و ... منتشر می‌شود. اما مسئله‌ای که در این بین وجود دارد مربوط به عدم کیفیت عالی سنسور دوربین سلفی دستگاه‌ای هوشمند است. در واقع کمپانی‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند همواره سنسور دوربین سلفی محصولات خویش را ضعیف‌تر از دوربین اصلی آن در نظر می‌گیرند. این مضووع سبب می‌شود که افراد تمایل به ضبط تصویر سلفی با استفاده از دوربین اصلی دستگاه داشته باشند که عملکردی بهتر را نیز به همراه دارد.


سامسونگ در قابل این موضوع تدابیر لازم را اندیشیده و نهایتا از قابلیت "rear camera selfie" رونمایی کرده است. به موجب این قابلیت سنسور دوربین اصلی دستگاه هوشمندتان با استفاده از توانایی تشخیص اتوماتیک چهره‌ی شما به ضبط تصاویر سلفی خواهد پرداخت. مطمئنا تصاویر سلفی که با استفاده از سنسور دوربینی 16 مگاپیکسلی ضبط می‌شوند به مراتب باکیفیت‌تر و دوست داشتنی‌تر از تصاویری سلفی خواهند بود که با استفاده از سنسور دوربین ثانویه‌ی 5 مگاپیکسلی ضبط شده‌اند.

 

قابلیت عکسبرداری سلفی پانوراما

گوشی ‌های هوشمند


شاید با قابلیت پانوراما (panorama) و تصویر ضبط شده به این سبک آشنایی نداشته باشید. تصاویر پانوراما در واقع یک محیط گسترده را در قالب یک عکس نمایش می‌دهند. با فعال‌سای قابلیت عکسبرداری پانوراما (panorama mode) در برنامه‌ی دستگاه‌های هوشمند شما می‌توانید در یک راستا به ضبط تصاویر پشت سر هم از منظره‌ی پیش روی‌تان بپردازید و نهایتا دوربین دستگاه شما با کنار هم قرار دادن تصاویر ضبط شده یک تصویر جامع و یکپارچه با وسعت دید فوق‌العاده زیاد را ارائه می‌نماید.

این قابلیت تا پیش از این برای سنسور دوربین اصلی دستگاه‌های هوشمند موبایلی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما با ستقابل افراد و کاربران در زمینه‌ی ضبط تصاویر سلفی این قابلیت به سنسور دوربین سلفی محصولات هوشمند نیز منتقل شده است. بدین سبب شما می‌توانید از محیطی وسیع‌تر در کنار سایر دوستانتان یک تصویر سلفی پانوراما را ضبط نمایید.

 


قابلیت عکسبرداری پنورامای 360 درجه‌ای (360 degree panorama)

گوشی ‌های هوشمند

همانطور که از نام این قابلیت مشخص است با استفاده از آن شما قادر خواهید بود که تصاویر پانورامای با وسعت دید 360 درجه‌ای را ضبط نمایید. این قابلیت تجربه‌ای فوق‌العاده جالب توجه را برای شما به همراه خواهد داشت و به شیوه‌های گوناگونی می‌تواند توسط شما مورد استفاده قرار گیرد.

 


قابلیت تصویربرداری زمان گریز (time lapse)

گوشی ‌های هوشمند

قابلیت time lapse یا تصویربرداری زمان گریز هم از قابلیت‌های جالب توجه و پرطرفداری تصویربرداری به شمار می‌رود که در دوربین برخی از دستگاه‌های هوشمند نظیر سری محصولات آیفون اپل در نظر گرفته شده‌ است. در عمل تصویربرداری زمان گریز شیوه‌ای از است که به موجب آن فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس خواهند بود. در این شرایط شما می‌توانید ویدئویی چند ساعته را در چند دقیقه و یا ویدئویی چند دقیقه‌ای را ظرف مذت زمان چند ثانیه نمایش دهید. در این وضعیت ویدئوی شما حالت تند و زمان گریز به خود خواهد گرفت. به عنوان مثال شما می‌توانید دور تند ویدئوی حرکت و غروب ماه و یا باز شدن غنچه‌ی گل را در قالب یک ویدئوی time lapse 30 ثانیه‌ای مشاهده کرده و از آن لذت ببرسید.

 


قابلیت "حرکت آهسته" یا "اسلوموشن" (slow motion video)

گوشی ‌های هوشمند

قابلیت پخش ویدئوی حرکت آهسته یا اسلوموشن برای اولین بار در سری محصولات آیفون کمپانی اپل ارائه شد و توجه بسیاری از کاربران را به سمت و سوی خویش جلب نمود. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید ویدئویی را ا طریق دوربین اصلی دستگاه ضبط نموده و سپس با کاهش سرعت پخش آن در هر قسمتی که مد نظرتان باشد، جلوه و سناریویی اسلموشن را بسازید.


در آبفون‌های قبلی اپل این قابلیت با نرخ فریمی 120 فریم در هر ثانیه ارائه شده بود، اما آیفون‌های جدید اپل یعنی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس اولین گوشی‌های هوشمندی هستند که قابلیت ویرایش و پخش ویدئوهای اسلوموشن با نرخ فریمی 240 فریم در هر ثانیه را به همراه دارند.

شایان ذکر است که در تصویربرداری بدین شیوه به هیچ وجه نیاز نیست که کل مدت زمان ویدئوی ضبط شده‌ی شما به طر اسلوموشن ضبط گردد. بلکه شما قادر خواهید بود که تنها بخشی از ویدئو را به شکل صحنه آهسته نمایش دهید. به عنوان مثال یک ویدئوی 30 ثانیه‌ای لحظه‌ی برخورد امواج به صخره‌ها را در نظر بگیرید. شما می‌توانید 20 ثانیه‌ی اول این ویدئو را در حین ویرایش با سرعت عادی پخش نموده  افکت اسلوموشن را تنها در 10 ثانیه‌ی آخر و لحظه‌ی برخورد امواج به صخره‌ها اعمال نمایید.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.77(90 رای) | زمان دقیق: 2015-06-22T14:21:00+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو