جمعه ۹۷/۲/۷   Fri 18/4/27

نقش مادربزرگ ها در زندگی نوه ها

چاپ مطلب بازدید : 1698 سه شنبه ۱۲ خرداد ۹۴

نقش سالمندان در زندگی خانوادگی

نقش مادربزرگ ها در زندگی نوه ها

نقش مادربزرگ ها

نقش سالمندان در زندگی خانوادگی

اختصاصی بیست ستون: 

مادربزرگ ها نقش خوبی در زندگی نوه ها دارند و چگونگی رفتار مادربزرگ با نوه نقش تعیین کننده ای در شخصیت کودک دارد . مادربزرگ ها با رفتارها ، مهارت ها و توانایی های اجتماعی ای که دارند نقش های مختلفی می گیرند .

 یکی از این نقش ها نقش رسمی است . بعضی از مادربزرگ ها رابطه رسمی و جدی با نوه ها دارند و این رابطه محدود برای نوه ها دوست داشتنی نیست و تاثیر بدی بر روحیه نوه خواهد گذاشت و خاطره خوبی از مادر بزرگ در ذهن کودک شکل نخواهد گرفت .

نقش دیگر مادربزرگ نقش صمیمی اوست ، مادربزرگ رابطه صمیمی با نوه دارد و با بچه ها بازی می کند و لحظات و اوقات خوشی را برای نوه به ارمغان می آورد . هدف اصلی مادر بزرگ در این نقش بودن و خوش گذرانی با نوه است .

گاهی مادربزرگ در نقش معلم ظاهر می شود . مادر بزرگ در نقش معلمی خوش رو  ، خوش اخلاق و مهربان  در کنار نوه است .مادربزرگ جانشین مادر نمی شود و نمی تواند همه ساعات عمر را با نوه بگذراند اما می خواهد رابطه خوب و زیبایی با نوه اش داشته باشد .

گاهی مادر بزرگ در نقش مادر و جانشین مادر کودک است . مادربزرگ مسئول نگه داری ، مراقبت و تامین نیازهای اساسی کودک را برعهده دارد . بیشترین زمان را مادربزرگ با نوه سپری می کند و این حالت بیشتر در مواردی است که مادر کودک سرکار می رود و مادربزرگ مسئول بزرگ کردن و تربیت کودک را برعهده دارد .

هیچ مهد کودکی و هیچ مربی ای نمی تواند مانند مادربزرگ باشد و در رشد شخصیت کودک موثر باشد . جانشین شدن مادربزرگ در غیاب مادر نعمت بزرگی است که کودک از آن بهره مند است و پدر و مادر کودک باید قدردان آن باشند .

گاهی مادربزرگ نقش میهمان را دارد و رابطه و صمیمیت خوبی با نوه برقرار نمی کند یا بعد مسافت و زندگی زیاد است و به خاطر مسائل شخصی و تفاوت های اخلاقی و عاطفی مادربزرگ و نوه به ندرت همدیگر را می بینند . این رابطه سرد و کمرنگ نمی تواند شیرینی و نشاط برای مادربزرگ و نوه ایجاد کند و خاطره خوبی از مادربزرگ در ذهن کودک شکل نمی گیرد.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.80(114 رای) | زمان دقیق: 2015-06-02T13:03:26+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو