دوشنبه ۹۷/۲/۳۱   Mon 18/5/21

نق زدن کودکان و راه‌ های رفع این عادت

چاپ مطلب بازدید : 1568 دوشنبه ۷ اردیبهشت ۹۴

نق زدن کودکان و راه‌ های رفع این عادت

نق زدن کودکان و راه‌های رفع این عادت

نق زدن کودکان و راه‌های رفع این عادت

دلایل نق زدن کودکان

اختصاصی بیست ستون: 

یک کودک نوپا تقریباً برای همه‌ی فعالیت‌های روزمره به والدین خود نیاز دارد ازجمله غذا خوردن، حرکت کردن، ‌خوابیدن و برای حل این امور باید به هر شکل که می‌تواند، توجه والدینش را جلب کند و این مسئله گاهی به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. وقتی کودک از یافتن راهی برای جلب‌توجه والدین و یا بیان مشکل خود به هر شکل درمانده می‌شود، ناامیدانه شروع به نق زدن می‌کند. درواقع ‌نق زدن کودکان نوپا نشانه‌ی ناامید شدن آنان از ‌برقراری ارتباط و رفع نیازهای ساده و کودکانه است.

به گفته‌ی دکتر تینا گابی مدرس رشته‌ی رفتار و رشد کودکان در دانشگاه کالیفرنیا، غالباً کودکان نوپا نمی‌دانند چگونه نیازهای خود را بیان کنند و درماندگی خود را در غالب نق زدن بروز می‌دهند. به همین دلیل آموختن سریع توانایی برقراری ارتباط کلامی برای توضیح مشکلات به زبان ساده و قابل‌درک، برای کودک اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این اگر کودک بتواند نیازهای روزانه‌ی خود را با نق زدن برطرف کند دیگر نیاز چندانی به صحبت کردن احساس نخواهد کرد.

راه‌هایی برای رفع عادت نق زدن کودکان

تعریف نق زدن برای کودک: اکثر اوقات والدین تصور می‌کنند که کودک معنای کلمه‌ی نق زدن را می‌داند و همین‌طور از ناخوشایند بودن آن آگاه است. ولی در حقیقت کودک نمی‌داند که والدین چه زمانی ناآرامی یا بیان احساسات از طرف او را به نق زدن تعبیر می‌کنند و باید این مسئله برای او توضیح داده شود.
وقتی کودکتان شروع به نق زدن می‌کند. این مسئله را به او بگویید و از او بخواهید که با ‌آرامش نیاز خود را بیان کند. اگر کودک متوجه تفاوت این دو نوع گفتگو نمی‌شود سعی کنید بدون اینکه حالت تمسخرآمیز داشته باشید، به او نشان دهید که در هنگان نق زدن صدا و صورت او به چه شکلی درمی‌آید. حتی می‌توانید این کار را به کمک عروسک‌های موردعلاقه کودک در قالب یک نمایش کودکانه انجام دهید.
بعضی از متخصصان رفتار کودک، ضبط کردن صدای کودک در دو حالت صحبت کردن عادی و نق زدن را توصیه می‌کنند و معتقدند وقتی‌که کودک حال خوشی دارد، گوش کردن به این صداها و مقایسه‌ی این تفاوت‌ها می‌تواند در کاهش نق زدن مؤثر باشد. در حین شنیدن صدای ضبط‌شده از نق زدن، برای کودک توضیح بدهید که وقتی نق میزند صدای او خوش‌آیند نیست و کسی به حرف او گوش نمی‌کند. اگر برای کودکتان صدای معمولی و نق زدن را تقلید کنید مطمئناً باعث شاد شدن او و تبدیل کل این روال به یک بازی کودکانه خواهید شد.


به کودک نشان دهید که نیاز او به توجه را درک می‌کنید: کودکان نوپا غالباً وقتی شروع به نق زدن می‌کنند که مورد بی‌توجهی والدین قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که همزمان با گفتگوهای مهم یا کارهایی که حواس شما را کاملاً به خود مشغول می‌کند، نق زدن کودک بیشتر می‌شود.
اگر در چنین مواقعی کودک شما با لحنی آرام و بدون نق زدن از شما درخواستی کرد، سعی کنید سریع به درخواستش عمل کنید و اگر نتوانستید، به کودکان بگویید که متوجه خواسته‌ی او شده‌اید و با یک برآورد تقریبی سریع، حدود زمانی که می‌توانید درخواستش را انجام دهید به او اطلاع بدهید. در ادامه سعی کنید که تا زمان مشخص‌شده حتماً نیاز او را مرتفع کنید.
 مطمئن ‌شوید زمانی که در نظر می‌گیرید از حد صبر و حوصله‌ی یک کودک نوپا بیشتر نباشد. برای یک کودک دوساله، پنج دقیقه زمان زیادی است و کلمه‌ی (بعداً) هیچ مفهومی برای او ندارد. اگر کودک به حرف شما گوش کرد و موقتاً آرام شد، حتماً صبر و حوصله او را مورد قدردانی قرار دهید.


راه‌های مناسب برای بیان مشکلات را به کودک نشان بدهید: گاهی کودک به خاطر ناتوانی از فهم دلایل ناراحتی‌اش نق میزند و راهنمایی او برای درک این دلایل کمک مؤثری است. به‌عنوان‌مثال کودک شما از اینکه مدت طولانی تحرک نداشته ناراحت و کلافه است و اگر دلیل این ناراحتی را برایش توضیح دهید، آرام خواهد شد.
کودکان نوپا برای آموختن توانایی ارتباط کلامی راه مشکلی در پیش دارند و تا کامل شدن این توانایی، ندانستن کلمه‌ی موردنیاز برای بیان یک مشکل می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد. برای حل این مشکل، آموختن علامت‌های خاص و یا ژست‌های مشخص به کودک برای بیان منظور راهکار مؤثری است.
حتی اگر درخواست کودک منطقی و معقول باشد، باید به او نشان دهید که به خاطر نق زدن، خواسته‌اش را انجام نخواهید داد و از او بخواهید که درخواستش را با لحن آرام و شمرده بیان کند. به خاطر داشته باشید که در هر حالتی، عصبانی شدن به‌هیچ‌عنوان واکنش خوبی نیست و تنها باعث شدت گرفتن نق زدن می‌شود.
بعضی از کودکان به علائم دیداری واکنش بهتری نشان می‌دهند. سعی کنید ناراحتی خود از نق زدن کودک را در قالب شکلک‌های کودکانه ولی بدون تمسخر مثل پوشاندن گوش‌ها با دست به او نشان دهید.


از کارهایی که باعث نق زدن کودک می‌شود اجتناب کنید: اغلب کودکان نوپا به دلایل عادی و قابل پیش‌بینی مثل گرسنگی یا خستگی بدخلق شده و شروع به نق زدن می‌کنند. اگر کودک خود را درحالی‌که گرسنه است با خود برای خرید ‌مواد غذایی ببرید، توضیح اینکه خوردن ‌کلوچه باعث کم شدن اشتهایش می‌شود، ناراحتی و نق زدن او را متوقف نخواهد کرد. بهتر است قبال از خروج برای خرید، کودک را ‌سیر کنید یا مقداری خوراکی سبک به همراه داشته باشید. به همین ترتیب وقتی کودک خسته است و نیاز به خواب دارد، ضروری نیست که بر اساس برنامه‌ی همیشگی، او را به هر قیمتی برای بازی به پارک ببرید.


در مقابل نق زدن کودک همیشه واکنشی یکسان نشان دهید: همیشه با کلمات یا حرکات یکسانی با نق زدن کودک برخورد کنید تا او ارتباط نق زدن با واکنش شما را درک کند. اگر هر بار واکنش متفاوتی نشان دهید کودک متوجه نمی‌شود که مشکل او ناتوانی در برقراری ارتباط با شماست.
در مقابل هرگاه که کودکتان بدون نق زدن و با آرامش منظور خود را بیان کرد، به‌سرعت به او نشان دهید که منظور او را کاملاً درک کرده‌اید. با این کار کودک شما می‌آموزد که نق زدن راه مناسبی برای بیان خواسته‌هایش نیست. البته نیازی نیست که حتماً درخواست کودک را انجام دهید ولی درک و قدردانی خودتان را از او برای برقراری ارتباط صحیح نشان دهید.


ارتباط خود را با کودک حفظ کنید: هدف اصلی این راهکارها این است که کودک متوجه شود نق زدن راه مناسبی برای جلب‌توجه والدین نیست؛ بنابراین بهتر است در مواقعی که کودک با آرامش و بدون نق زدن با شما ارتباط برقرار می‌کند، اثر این اقدام را با توجه بیشتر به او و انجام فعالیت‌های موردعلاقه‌اش افزایش دهید. به‌عنوان‌مثال کودک را در آغوش بگیرید و برای او کتاب بخوانید یا بازی‌های محبوبش را انجام دهید و سعی کنید رفتار منطقی و معقول او را به‌خوبی جبران کنید.

کودک را به محل دیگری ببرید: کودکان نوپا مهارت‌های ارتباط کمی دارند و هر چیزی که مانع ارتباط آن‌ها با محیط اطراف باشد مثل تعداد زیاد افراد حاضر و یا به‌هم‌ریختگی محل می‌تواند بهانه‌ای برای شروع نق زدن باشد. گاهی پیش‌بینی این شرایط و خارج کردن کودک قبل از شروع نق زدن می‌تواند اقدام مناسبی باشد.


در مقابل شدت گرفتن نق زدن کودک واکنشی نشان ندهید: تحت هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنید و هرچقدر هم نق زدن کودک شما را کلافه کرده است، تسلیم درخواست او نشوید چراکه با این کار نق زدن را به‌عنوان راهی مؤثر برای رسیدن به خواسته‌هایش شناسایی خواهد کرد.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.66(76 رای) | زمان دقیق: 2015-04-27T09:47:35+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو