چهارشنبه ۹۷/۳/۳۰   Wed 18/6/20

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

چاپ مطلب بازدید : 1783 سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴
موضوع : گلخونه    سبک زندگی

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

اختصاصی بیست ستون: 

پرورش گل‌ها و گیاهان خانگی علاقه‌مندان زیادی دارد ولی اگر این کار صحیح و طبق اصول انجام نشود به ندرت نتیجه‌ی مطلوبی در پی دارد . علیرغم اینکه نگهداری صحیح از گل‌ها و گیاهان خانگی بسیار سخت به نظر می‌رسد ولی در حقیقت با دانستن یک سری اصول اولیه مانند، نور کافی، آب دادن به موقع، رسیدگی صحیح، تغذیه مناسب و هوا رسانی به‌اندازه می‌توان این کار را به راحتی انجام داد و از زیبایی و طراوت حاصل از نگهداری گل‌ها و گیاهان در فضای داخلی خانه بهره‌مند شد.

دو نکته مهم برای نگهداری صحیح از گل‌های خانگی

 سعی کنید گل‌ها و گیاهان خانگی خود را دقیقاً شناسایی کنید
هر گیاهی علاوه بر نام معمولی و رایج یک نام علمی (به زبان لاتین) نیز دارد. در بیشتر موارد دانستن نام رایج گیاه برای آگاهی از نیازهای ضروری آن کمک مؤثری است و حتی دانستن نام علمی و استاندارد گیاهان فایده‌ی بیشتری دارد. این کار ضروری و اجباری نیست ولی یک سری اطلاعات تکمیلی در اختیار شما می‌گذارد و به این ترتیب برای حل کوچک‌ترین مشکلات گل‌ها و گیاهان خانگی خود آماده خواهید بود.

تأمین نور موردنیاز

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی

رعایت نکردن میران دقیق نور مورد نیاز، بزرگ‌ترین دلیل رشد کم و عدم شادابی گل‌ها و گیاهان خانگی است. هر گیاه به میزان مشخصی نور نیاز دارد که در گیاهان مختلف اندازه‌ی آن متفاوت است. شکل و ارتفاع بسیاری از گیاهان در واقع حاصل تکامل تدریجی و تغییرات ژنتیکی برای تأمین نور مورد نیاز آن است. گیاهان انرژی مورد نیاز برای ادامه‌ی حیات خود را غالباً با جذب طیف‌های آبی و قرمز نور سفید تأمین می‌کنند.
 متأسفانه محیط داخلی منزل معمولاً تاریک‌تر از فضای آزاد است و به همین دلیل گل‌ها و گیاهان خانگی برای دریافت نور مورد نیاز خود با مشکل روبرو هستند و نمی‌توانند مانند گیاهان فضای آزاد رشد و نمو طبیعی خود را ادامه دهند. برای حل این مشکل محل قرار دادن آن‌ها باید با دقت زیادی انتخاب شود. در نیمکره‌ی شمالی کره‌ی زمین در طول روز خورشید همیشه در سمت جنوب قرار دارد و به همین دلیل پنجره‌هایی که رو به این سمت ساخته می‌شوند، منبع مناسبی برای تأمین نور مورد نیاز گل‌ها و گیاهان خانگی هستند. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان‌ها، نزدیک پنجره‌های رو به سمت جنوب است و حتی اگر پنجره‌ای با این مشخصات در منزل شما نیست به‌هرحال گلدان‌های خود را همیشه پشت پنجره قرار دهید.
 مدت‌زمان تابش نور بر گیاه نیز بسیار مهم است. معمولاً گیاهان در تمام طول روز باید در معرض تابش نور خورشید باشند. اگر این کار از طریق پنجره‌های جنوبی منزل ممکن نیست، ترکیب نور پنجره‌های شمالی با نور مصنوعی نیز می‌تواند مفید باشد. نور یک لامپ فلورسنت شباهت زیادی با نور طبیعی خورشید دارد ولی باید لامپ را در نزدیک‌ترین فاصله‌ی ممکن به گیاه قرار دهید به حدی که حرارت آن به گیاه آسیبی نرساند.
در کنار نور مناسب، تاریکی نیز برای رشد بهتر گل‌ها و گیاهان خانگی ضروری است. تکامل تدریجی، سوخت‌وساز گیاهان را با تاریک و روشن شدن مداوم در طول شبانه روز تطبیق داده است. هر گیاهی حداقل به دو ساعت تاریکی مطلق در طول شب نیاز دارد. در بهترین حالت گیاهان باید 12 ساعت در معرض روشنایی و 12 ساعت در تاریکی باشند که البته رعایت کردن این مسئله بسیار مشکل است. ولی تا جایی که می‌توانید در طول شب گل‌ها و گیاهان خانگی خود را در تاریکی نگه دارید.
در طبیعت، گیاهان فرایند گل دادن و باردهی را در زمان‌های مشخصی از سال و با توجه به مدت‌زمان روشن بودن هوا آغاز می‌کنند و فصل این فرایند برای گیاهان گوناگون، متفاوت است. با دقت به زمان گل دادن گیاهان خود می‌توانید به چگونگی این مسئله پی ببرید.
برگ‌های گیاهان، کلروفیل (سبزینه) خود را دقیقاً متناسب با میزان نور دریافتی تنظیم می‌کنند تا بتوانند حداکثر انرژی مورد نیاز خود را جذب نمایند. اگر یک گیاه به طور ناگهانی از یک محیط کم نور به محلی پرنور منتقل شود. برگ‌های آن که کلروفیل زیادی تولید کرده‌اند، به سرعت می‌سوزند یا سفید و رنگ‌پریده می‌شوند.
 از طرف دیگر اگر گیاه بدون مقدمه به محلی تاریک‌تر منتقل شود، مجبور است برگ‌های سبز و پررنگ خود را که در محیط پرنور رشد کرده‌اند، قربانی کند تا بتواند برگ‌هایی متناسب با محل کم نور تولید نماید. برای جلوگیری از این مسئله، هیچ‌وقت به یک‌باره گل‌ها و گیاهان خانگی خود را از محل کم نور به محل پرنور یا بالعکس تغییر مکان ندهید بلکه این کار را به تدریج انجام داده و اجازه بدهید که آن‌ها خود را با تغییرات تدریجی نور محیط هماهنگ کنند.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.61(41 رای) | زمان دقیق: 2015-05-05T13:53:11+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو