چهارشنبه ۹۷/۳/۳۰   Wed 18/6/20

چگونه زنبور عسل را جذب کنیم

چاپ مطلب بازدید : 8516 سه شنبه ۱۲ خرداد ۹۴

چند راهکار برای جذب کردن زنبور عسل به سمت باغچه

چگونه زنبور عسل را جذب کنیم

جذب زنبور عسل

چند راهکار برای جذب کردن زنبور عسل به سمت باغچه

اختصاصی بیست ستون: 

زنبورهای عسل حشراتی بزرگ، نرم و بسیار اجتماعی هستند که راه‌راه‌های سیاه و زرد دارند؛ و با اینکه زنبورهای بزرگ‌تر کندو فقط به اندازه‌ی تغذیه‌ی اجتماع کندو، عسل تولید می‌کنند، اما با توجه به اینکه بسیاری از گیاهان را از جمله گیاهان محلی، سبزیجات، درختان میوه‌دار و محصولات کشاورزی را گرده افشانی می‌کنند بسیار ارزشمند هستند. همه‌ی باغبانان خانگی باید از استراتژی‌هایی برای حفظ و تشویقِ حضورِ این حشرات مفید در باغچه‌ی خود استفاده کنند.

چگونه باید این زنبورعسل‌ها را به سمت باغچه‌ی خود جذب کنیم؟ جذب کردن این حشرات خیلی سخت نیست و به زمان یا فضای بسیار بزرگی نیاز ندارد. حتی اگر فقط چند گیاه گلدانی یا تعدادی گل در لبه‌ی پنجره داشته باشید هم می‌توانید زنبورهای عسل را به سمت آن‌ها جذب کنید. مهم‌ترین چیز این است که گل‌های مناسبی را در باغچه‌ی خود کاشته باشید. در غیر این صورت یک قسمت گِلی یا خیس می‌تواند جای مناسبی برای نوشیدن آب برای این زنبورها باشد و یا یکجا با علف خشک یا تعدادی شاخه می‌تواند فضای مناسبی برای ساختن کندو باشد.

شاید شما از یک باغچه‌ی خیلی آراسته و مرتب خوشتان بیاید ولی احتمال جذب شدن آن‌ها به فضاهای طبیعی‌تر بیشتر است.

گیاهانی که زنبورهای عسل را جذب می‌کنند:

چند نکته‌ی مهم هنگام درست کردن یک باغچه‌ای که زنبورعسل‌ها را جذب خواهد کرد وجود دارد.

گونه‌های بومی و گل‌های وحشی بسیار پراهمیت می‌باشند چراکه زنبورها برای گرفتن گرده و شهد از گیاهان استفاده می‌کنند و بسیاری از گیاهان غیربومی و زینتی دارای شهد کمی می‌باشند؛ بنابراین گل‌های وحشی متنوعی در رنگ‌های مختلف که از بهار تا پاییز شکوفه می‌کنند را در باغچه‌ی خود بکارید.

زنبورها رنگ قرمز را نمی‌توانند ببینند و برای آن‌ها گل قرمز بیشتر شبیه به شاخ و برگِ سبزِ اطراف گل است؛ اما به سایه‌های مختلفِ رنگ‌های بنفش، آبی و زرد بسیار علاقه‌مند می‌باشند. گیاهانی که تک شکوفه‌های صافی دارند راحت‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین گیاهان برای زنبورها هستند؛ و با اینکه گیاهانی که دو شکوفه‌ای می‌باشند زیباترند اما برای زنبورها دسترسی به شهد این گیاهان سخت است.

کندوی زنبورعسل‌ها

این کندوها جعبه‌های مربعی شکلی به قطر 15 تا 25 اینچ می‌باشند. هر جعبه دارای یک سوراخ برای ورود و خروج و حداقل دو سوراخ برای تهویه است. سوراخ‌های تهویه باید با توری‌هایی پوشیده شده باشند تا مانع ورود مورچه‌ها به کندو شوند؛ و همچنین باید یک نوع پوشش دیگری هم برای خشک نگه‌داشتن کندو داشته باشند.

تعداد زیادی کتاب درباره‌ی راهکارهای مختلفِ ساختن و حفظ کردن کندوهای جعبه‌ای وجود دارد. همچنین می‌توانید بسیاری از این راهکارها را در اینترنت پیدا کنید.

مترجم: فرجی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.97(45 رای) | زمان دقیق: 2015-06-02T13:31:28+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

سئو و بهینه سازی سایت توسط دکتر سئو