چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹   Wed 19/3/20

آداب مراسم بارکشان در خراسان جنوبی

چاپ مطلب بازدید : 2382 شنبه ۱۹ دی ۹۴

مراسمی که در خراسان پیش از عقد انجام می شود

آداب مراسم بارکشان در خراسان جنوبی

مراسم بارکشان در خراسان جنوبی

مراسمی که در خراسان پیش از عقد انجام می شود

اختصاصی بیست ستون:  

مراسم بارکشان در استان خراسان جنوبی یک شب قبل از شب عقد انجام می گیرد. این مراسم به معنای بردن، کشیدن و حمل لوازم و وسایلی است که در شب عقد دختر و پسر و بعد از آن لازم است.

البته لوازم و وسایلی که در طی این مراسم حمل می شود به امکانات و وضعیت خانواده دختر و پسر مربوط است و از طرف خانه پسر به سوی خانه دختر برده می شود. در جلوی همه جوانی با ظاهر زیبا و آراسته در حالی که دو کوزه دسته دار پر از آب شیرین به دست دارد، حرکت می کند و به این صورت سبوی آب شیرین به نشانه روشنی و طراوت زندگی برای دختر برده می شود.

بعد از او سه پسر بچه یا پسر نوجوان یک قران ، یک گلدان گل و یک ظرف یا گلاب پاش پر از گلاب می برند و بعد از آن یک آینه بزرگ تخت و شمعدان برده می شود .

بعد از آن چند مرد جوان وسایل و هدایا را در سینی های بزرگ مسی ( مجمعه ) روی سر می برند . روی این سینی های مسی پارچه های بزرگ زینتی یا قلم کار انداخته می شود تا درون آن دیده نشود . به سفره های زیبای زینتی مجمعه پوش هم گفته می شود .

در سینی های بزرگ چند دست لباس برای عروس ، چند جفت کفش برای عروس و مادر ، خواهر ، خاله ، عمه عروس ( تمام دختران و زنان خانواده عروس ) ، شیرینی های خوشمزه محلی ، قند و چای ، برنج ، روغن ، صابون و حنا ، زعفران و ... حمل می شود . جوانانی که سینی ها را روی سرشان گرفته اند پشت سر هم به صورت مرتب و در جلوی نور چراغ های بادی و توری راه می روند .

در آخر صف هم یک یا چند گوسفند و یک یا چند جوال آرد گندم به خانه دختر برده می شود . البته طلا و زیورآلات عروس هم از طریق زنان معتمد و از نزدیکان داماد به همراه کاروان برده می شود و چند مرد از خانواده به همراه داماد از کاروان بارکشان مراقبت می کنند تا نظم صف بهم نریزد و به سلامت به خانه ی عروس برسند .

وقتی کاروان بارکشان با سلام و صلوات به خانه ی عروس می رسند ، تعداد از فامیل و بستکان عروس با منقل های پر از آتش و زغال بیرون می آیند و برای آنها اسفند و کندر دود می کنند و با شادی و هلهله کنان از این کاروان استقبال می کنند و بارکش ها به داخل خانه ی عروس می روند .

بارکش ها تمام وسایل و سینی ها را در جایی که خانواده عروس راهنمایی می کنند روی زمین می گذارند و از آنها با شیرینی و شربت پذیرایی می شود و متناسب با توانایی خانواده عروس به هریک از آنها هدایا و انعامی داده می شود . البته بیشتر به آنها شیرینی و مبلغی پول در دستمال های ابریشمی می دهند .

بعضی از خانواده های خراسان جنوبی مراسم بارکشان را با ساز و دهل برگزار می کنند و به شور و شادی بیشتر آن می افزایند . این سنت قدیمی هنوز هم در روستاها و شهرهای خراسان جنوبی برگزار می شود اما گاهی ساده تر از گذشته است.

به تلگرام ما بپیوندید
3 ستاره از 5 در 2 رای

عنوان این مقاله : آداب مراسم بارکشان در خراسان جنوبی

رای شما :
زمان دقیق: 2016-01-09T08:42:12+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است