چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹   Wed 19/3/20

آداب و رسوم برپایی عروسی در چهارگوشه دنیا !

چاپ مطلب بازدید : 3222 دوشنبه ۲۸ دی ۹۴

مراکشی ها جشن عروسی را در پاییز برپا می کنند

آداب و رسوم برپایی عروسی در چهارگوشه دنیا !

آداب و رسوم عروسی

مراکشی ها جشن عروسی را در پاییز برپا می کنند

اختصاصی بیست ستون:  

مراسم عروسی یک مراسم سنتی است که با شروع زندگی مشترک یک زوج و آغاز یک ازدواج برپا می شود. مراسم عروسی در هر کشور و فرهنگ، هر دین و مذهب، هر گروه قومی و حتی طبقات اجتماعی متفاوت ، به اشکال گوناگونی برگزار می شود. در واقع مراسم عروسی یک مهمانی مفصل و بزرگ است که با سرو غذا، موسیقی و رقص، بریدن کیک و ... به انجام می رسد. این پذیرایی فرصت خوبی است تا عروس و داماد از والدین و اقوام شان بابت حمایت های روحی و مالی تشکر کنند و با حضور آنها شروع زندگی شان را جشن بگیرند. عروسی فرصت خوبی است تا خانواده ها موقعیت های مالی و اجتماعی خود را در معرض نمایش بگذارند، علاوه بر آن عروس و داماد نیز خصوصیات رفتاری و شخصیتی، ارزش ها، روحیات اخلاقی و باورهای خود را بروز می دهند. البته برای هزینه های جشن عروسی نمی توان حداقل و حداکثری در نظر گرفت. در ادامه به آداب و رسوم و سنت های جشن عروسی در چهار گوشه دنیا می پردازیم ...

آیا تا به حال فکر کرده اید سیاه پوستان آمریکایی، مردم هند، مالزی، فلیپین، روسیه، مراکش، استرالیا، ژاپن، مکزیک و ... برای جشن های عروسی شان چه آداب و رسومی دارند.

جشن عروسی در استرالیا

در استرالیا عروس تاجی از گل تلفونی روی سرش می گذارد که نمادی از زندگی است . حتی عروس برای نماد ساختن مفهوم خوشبختی یک نعل اسب را روبان می زنند و به بازوی خود وصل می کنند .

جشن عروسی در هند

در طول مراسم ، عروس یک انگشتر الماس دستش می کند زیرا هندی ها معتقدند الماس مارها ، آتش ، بیماری ها ، دزدها و دیگر نیروهای بد و شر را از زندگی آنها دور می کند . در جشن عروسی هندی ها شیرینی نماد شیرینی زندگی ، پول نماد رفاه و تخم مرغ نماد باروری است . در آخر شب عروسی برادر داماد روی سر عروس و داماد گل های پر شده می ریزد تا بلا و شر از آنها دور باشد .

جشن عروسی در مکزیک

در زمان عقد مهمان ها به شکل قلب دور عروس و داماد حلقه می زنند و بعد از آن دور شانه عروس و داماد یک روسری بزرگ می پیچند تا این زوج هیچ وقت از هم جدا نشوند و با این کار بگویند زندگی نمی تواند آنها را از هم جدا کند .

جشن عروسی در روسیه

در روسیه عروس و داماد با هم مسابقه می دهند و در طول مسابقه هر کدام که زودتر به فرش سفید برسد ، او در طول زندگی رئیس خانه خواهد بود .

جشن عروسی در فیلیپین

باید دوست های عروس برای او تاج سری از رزماری ببافند . در شب عروسی هم تمام مهمان ها دور عروسی حلقه می زنند و مادر تور را از روی سرش بر می دارد و روی سر بهترین ساقدوش عروس می اندازد .

جشن عروسی در مراکش


در مراکش بیشتر عروسی ها در فصل پاییز برگزار می شود زیرا زمان برداشت محصول و نماد رفاه و خوشبختی است . برای تزئین وسایل عروسی بیشتر از رنگ زرد روشن و سبز استفاده می شود . زیرا معتقدند شیطان از رنگ زرد روشن می ترسد و سبز نیز نشانه خوشبختی است . مردم براکش برای برکت دادن به زندگی زوج جوان سکه طلا هدیه می دهند یا حتی موهای عروس را با سکه تزئین می کنند .

جشن عروسی در مالزی

در مالزی برای برگزاری جشن عروسی ، داماد بچه های مجلس را دور خود جمع می کند و به دست آنها سینی هایی می دهد تا به خانه عروس ببرند . در سینی ها انواع خوراکی ها و اسکناس ها وجود دارد که به صورت گل یا حیوان تا شده اند . عروس و داماد به مهمانان تخم مرغ پخته به نشانه باروری می دهند .


جشن عروسی در کره جنوبی

عروسی در کره جنوبی در خانه پدری عروس برگزار می شود . در مراسم عروسی آنها باید اردک حضور داشته باشد زیرا آنها اردک را همسر زندگی می دانند . باید داماد در طول مراسم به مادرزنش یک غاز وحشی هدیه بدهد . این هدیه به معنای آن است که او یک عمر مراقب همسرش خواهد بود.

جشن عروسی در ژاپن

ژاپنی مراسم عقد را با حضور فامیل و دوستان نزدیک برگزار می کنند . در جشن عروسی نیز عروس را با یک کیمونو می پوشانند و به مهمان هایشان هدیه می دهند .

جشن عروسی در چین

باید در روز عروسی خانه پدری عروس و داماد با تزئینات قرمز رنگ مزین شود . مراسم عقد باید در نیم ساعت ها برگزار شود یعنی مراسم در ساعت 11:00 برگزار نمی شود بلکه در ساعت 11:30 برپا می شوند . چینی ها می گویند ازدواج باعث ارتقای موقعیت زن و مرد می شود پس از همان شروع عقد باید عقربه های ساعت به سمت بالا حرکت کند نه پایین . باید زن های فامیل به عروس زیورآلات طلایی رنگ هدیه دهند .


جشن عروسی در کانادا

در جشن عروسی مردم کانادا ، خواهر و برادرهای مجرد عروس و داماد جوراب های طراح دار رنگی می پوشند و با موسیقی خاصی می رقصند .

جشن عروسی در بین سیاه پوستان آمریکایی

بعد از این که عروس و داماد به عقد هم درآمدند در محله راه می افتند و روی طبل می کوبند تا همه از ازدواج آنها با خبر شوند . البته این مراسم بیشتر در دوره برده داری آمریکا رواج داشت که سیاه پوستان اجازه نداشتند به صورت قانونی ازدواج کنند . سیاه پوستان آمریکایی لباس یا موهای عروس را با پوسته صدف تزئین می کنند یا حتی پوسته صدف را در گردنبند و دستنبد عروس به کار می برند . صدف در افریقا و جنوب اقیانوس ارام نماد پول ، باروری ، زیبایی و قدرت است.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : آداب و رسوم برپایی عروسی در چهارگوشه دنیا !

رای شما :
زمان دقیق: 2016-01-18T10:38:00+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است