پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

چاپ مطلب بازدید : 689 پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۳

آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

اختصاصی بیست ستون: 

آریایی ها از سمت دریاچه آرال و سلسله کوه‌های قفقاز وارد فلاتی شدند که بعدها نام آریانا به معنی سرزمین آریا را بر آن نهادند که همان ‌ایران کنونی است. اولین پادشاهی منسجم در این سرزمین توسط یکی از بزرگترین اقوام آریایی ها که ماد نام داشتند صورت گرفت.

آریایی ها به دلیل احترام زیادی که برای خاک، آب، هوا و آتش قائل بودند مرده های خود را خاک نمی‌کردند و یا مانند دیگر اقوام هم‌زمانشان مانند بعضی از اهالی کناره رود سند و دریای اژه مردگان خود را نمی‌سوزاندند و سپس خاکسترش را در رود بریزند چراکه معتقد بودند چنین کارهایی به عناصر اصلی طبیعت صدمه می‌رساند و آن‌ها را آلوده می‌کند؛ اما این مردم که تاریخ از فرهنگ غنی‌شان بسیار گفته با مردگان خود چه‌ می‌کردند؟

آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

آریایی ها مردگان خود را روی صخره‌ها و کوه‌ها قرار می‌دادند تا ‌پرندگان از آن‌ها ‌سیر شوند و بقایای مانده شده از جنازه را درون حفره‌هایی در صخره به نام گور دخمه یا آرامگاه دخمه‌ای قرار می‌دادند. گور دخمه‌ها را بامهارت بسیار درون کوه‌ها و صخره‌ها حفر می­کردند که بیرونش را به‌صورت نقش برجسته و معمول با نمادهای دینی می‌کشیدند و درونشان را شبیه دیگر گور دخمه به‌صورت دالانی باز و بزرگ البته با اندکی تغییر می‌ساختند.

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا این آرامگاه‌ها را درون کوه‌ها می‌ساختند اما هیچ‌کدام از دلایل به اثبات نرسیده. از میان دلایل گونانگون دو علت وجود دارد که بیشتر پژوهشگران بر سر آنان اتفاق‌نظر دارند؛ یکی اینکه در ادیان بسیاری در گذشته کوه را برای نیایششان مقدس می‌دانستند و دیگر نظریه می‌گوید کوه به دلیل استحکام و ماندگاری بیش‌ازاندازه اش مکانی همیشه ماندگار برای مردگان بوده.


آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

گور دخمه‌های مادی که در کوه‌ها و صخره‌ها حفرشده‌اند فاقد پله‌اند و به‌سادگی نمی‌توان واردشان شد مانند آرامگاه فخریگاه که در مهاباد قرار دارد و اهالی این منطقه این گور دخمه را متعلق به فرهاد کوه‌کن می‌دادند یا گور دخمه ها و دختر یا دا و دور (به معنی مادر و دختر) در کوه اونری فارس اما بعدها آرامگاه هایی ساختند که به‌صورت حفاری در کوه ها و صخره ها نبودند بلکه در درون قطعه سنگی بزرگ روی زمین البته نه به صورت شکلی منسجم ساخته شدند مانند آرامگاه برد عاشقان در روستای ذهاب و آرامگان سان رستم در کرمانشاه


معماری ساخت گور دخمه ها توسط مادها ابداع نشد بلکه مادها متاثر از گوردخمه های تمدن اورارتو ساخته شدند اما می‌توان گور دخمه های ساخته شده توسط مادها را تکامل یافته گور دخمه های تمدن اورارتو دانست.

مولف: اشکان اعظمی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : آریایی ها با مردگان خود چه می‌کردند؟

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-12T00:01:37+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است