پنجشنبه ۹۷/۴/۲۸   Thu 18/7/19

آمادگی های لازم قبل از شروع زندگی مشترک

چاپ مطلب بازدید : 942 پنجشنبه ۱۶ مهر ۹۴

باید با فردی شبیه خودتان ازدواج کنید

آمادگی های لازم قبل از شروع زندگی مشترک

آمادگی های لازم قبل از ازدواج

باید با فردی شبیه خودتان ازدواج کنید

اختصاصی بیست ستون:  

ازدواج و انتخاب شریک زندگی ، سخت ترین و مهم ترین مرحله زندگی هر دختر و پسری می باشد . ازدواج موفق به آمادگی و شروطی نیاز دارد که لازم است آنها را بدانید .

ازدواج یک ارتباط عاطفی بلند مدت و متعهدانه است که شاید از نظر خیلی ها ساده به نظر برسد اما پیچیدگی های زیادی دارد . یکی از دلایلی که برخی زوجین بعد از مدتی از هم جدا می شوند و نمی توانند ارتباط عاطفی بلندمدتی داشته باشند ، عدم سواد عاطفی و ناآگاهی از همین پیچیدگی هاست . تا زمانی که دختر یا پسر آمادگی های لازم را در خود رشد  نداده باشند ، لزوما با پیدا کردن فردی که تمام ملاک های مورد نظرش را داشته باشد ، نمی توانند ارتباط پایداری برقرار کنند . زیرا وقتی آمادگی ها نباشد ، تنش ها و درگیری ها شروع می شود و دو طرف نمی توانند همدیگر را درک کنند . به این ترتیب سوتفاهمات و درگیری ها روز به روز بیشتر خواهد شد و زوجین به مرور از هم دور می شوند.

در ادامه به چند مورد از آمادگی های قبل از ازدواج اشاره می کنیم که با آگاهی از  این آمادگی ها برای ازدواج اقدام کنید .

باید بتوانید علایق و سلیقه ی متفاوت طرف مقابل را بپذیرید

در زندگی مشترک باید با فردی که علایق ، نیازها ، خصوصیات شخصیتی و خلقی متفاوتی دارد و کاملا متفاوت با شما زندگی می کنید ، سازگار شوید . ضرب المثل های عامیانه چون " من و تو باید ما شویم " یا " من و تو یک روح در دو بدن هستیم " به درد زندگی مشترک و ازدواج طولانی مدت نمی خورد . این عقاید به رابطه آسیب می رساند و هیچ فایده ای نخواهد داشت . زمانی که زوجین در زندگی مشترکی " فردیت " خود را به خاطر رابطه کنار بگذارند ، نه تنها باعث بهبودی نمی شود بلکه بعد از مدتی نارضایتی و اختلاف ها به شکل جدی تری شروع می شود .

به همین خاطر روانشناسان توصیه می کنند با افرادی که کاملا شبیه شما هستند و افرادی که اصلا شبیه شما نیستند  ،ازدواج نکنید . در زندگی مشترک باید طرفین ، فردیت طرف مقابل را به رسمیت بشناسند و علایق و نیازهای او را بپذیرند و آنها را نادیده نگیرند . اختلاف ها و تنش ها از جایی شروع می شود که شما نمی توانید با تفاوت های طرف مقابل کنار بیایید و می خواهید او را شبیه به خودتان کنید یا حتی تغییر و محدودش کنید .

برای ازدواج باید از نظر روانی مستقل باشید

برای ایجاد ارتباط عاطفی مناسب با همسر باید در تمام ابعاد زندگی تان از خانواده مستقل باشید . در اصل انرژی روانی شما باید به جهتی برود که کمتر از خانواده نیرو بگیرید . همان طور که می دانید انسان ها علاوه بر بند ناف جسمانی ، بند ناف روانی هم دارند . جنین در شکم مادر به بند ناف جسمانی نیاز دارد و تمام زندگی اش را از آن می گیرد و بعد از تولد همان چیزی که تمام زندگی اش بود ، قطع می شود تا با شرایط جدید سازگار شود .

تا مرحله ای از زندگی به حمایت روانی خانواده نیاز دارید که این حمایت با نام بند ناف روانی شناخته می شود . همانند بند ناف جسمانی ، از مرحله ای به بعد باید بند ناف روانی را هم قطع کرد زیرا برای رشد روانی باید از خانواده مستقل باشیم . برای تشکیل خانوده باید وابستگی کمی به خانواده داشته باشید که این وابستگی ها شامل وابستگی مالی ، وابستگی عاطفی و وابستگی حمایتی می باشد .


بعد از ازدواج تغییر نخواهید کرد

عده ای فکر می کنند بعد از ازدواج تمام مشکلات رفتاری آنها برطرف می شود در حالیکه این گونه نیست . هیچ فردی این توانایی را ندارد که تمام عیب و نقص های شما را حذف کنید پس قبل از ازدواج خودتان و ویژگی های شخصیتی و خلقی تان را خوب بشناسید . باید الگوهای ناکارآمد ارتباطی تان را بشناسید و ضعف ها را تا جای ممکن برطرف کنید . در غیر این صورت در زندگی مشترک با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد .

خوشبختی و خوشحالی از درون شما اتفاق می افتد

اگر در دوران مجردی احساس خوشبختی نمی کنید ، با ازدواج هم اتفاق خاصی نمی افتد و نباید انتظار داشته باشید که با ازدواج میزان رضایت تان از زندگی به صد درصد برسد . خوشبختی واقعی از درون هر فرد به وجود می آید و اتفاقات بیرونی نمی توانند موثر باشند . اگر در دوران مجردی و تنهایی به اندازه ای قدرت دارید که با مشکلات کنار بیایید ، از زندگی لذت ببرید و با خصوصیات شخصیتی تان کنار بیایید ، احتمالا بعد از ازدواج هم می توانید این کار را بکنید .


قبل از ازدواج گذشته تان را رها کنید

هر فردی گذشته ای دارد که باید قبل از وارد شدن به زندگی مشترک گذشته مان را بپذیریم و با آن کنار بیاییم . شاید بعضی از افراد تجربه ارتباطات عاطفی ناموفقی را داشته باشند اما مهم این است که برای ازدواج با آن کنار آمده باشند . اگر هنوز نسبت به رابطه عاطفی تان عصبانی هستید ، باید کمی صبر کنید . باید بین رابطه قبلی و رابطه متعهدانه جدید به منظور ازدواج ، فاصله زمانی مناسبی طی شده باشد.

باید بین خودتان پل بکشید نه دیوار

وقتی با فردی ازدواج می کنید ، در اصل با دوستان ، خانواده ، عادت ها ، علایق ، موقعیت های اجتماعی طرف مقابل نیز ارتباط برقرار می کند و او نیز با شما ارتباط برقرار می کند . حریم خصوصی برای هر فردی مهم است اما باید با آمادگی کامل به طرف مقابل اجازه دهید که در زندگی روزمره تان وارد شود و برای او زمان بگذارید . ازدواج پلی بین زندگی های طرفین است و زمانی که افراد به جای کشیدن پل ، بین زندگی های شخصی شان دیوار می کشند باید منتظر اختلافات و تنش های جدید باشند . 

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.69(50 رای) | زمان دقیق: 2015-10-08T08:05:04+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است