پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

آموزش ضروری جنسی ویژه زوج های جوان!

چاپ مطلب بازدید : 406 سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵

همسرم مدرس دانشگاه است. از ازدواجمان چند سالی می‌گذرد، اما مدتی است به فکر طلاق افتاده. چند مرتبه رفته‌ایم دادگاه، اما رویمان نشده قضیه اصلی را بگوییم. چند وقت پیش، یکی از آشنایانم گفت بروید کلینیک مشاوره بیدار، یک زوج روان‌شناس در این زمینه مشاوره می‌دهند. حالا برای مشاوره آمدیم.

بیست ستون

تشخیص: بی‌رغبتی همسر (شوهر) به برقراری رابطه جنسی و در نتیجه، عدم ارضای جنسی و اختلافات زناشویی.

نگاهی به سوابق و پرونده انداختم. نه بیماری جسمی‌ای بود، نه ناتوانی و نه سایر شرایط معیوب و ناقص‌ساز فیزیولوژیکی. از مراجع پرسیدم چرا به این نقطه رسیده‌اند. پاسخ داد: «شوهرم می‌گوید تو در من هیچ رغبتی ایجاد نمی‌کنی. هیچ میلی برنمی‌انگیزی.» سرتا پای مراجع را ورانداز کردم و با خود گفتم: «شاید حق با او (شوهر) باشد.» (باید مراقب انتقال و انتقال متقابل باشم. این را به خودم گوشزد کردم.) می‌دانستم که همسرش در اتاق مجاور دارد با همسرم مشاوره می‌کند. حتماً آنجا هم همین مسائل به شکل دیگری مطرح می‌شود. دکتر گلزاری که این زوج را برای مشاوره جنسی ارجاع داده‌اند، در برگه ارجاع نوشته‌اند: ارجاع برای آموزش.

از مراجع درباره میزان روابطی که با همسرش دارد و نحوه آن می‌پرسم و در پاسخ، به تدریج، سرنخ‌ها به دست می‌آید. چطور ممکن است خانمی با این سن و تحصیلات (لیسانسیه) نداند که در منزل برای همسرش باید خودآرایی کند. «شوهرم می گوید تو بو می‌دهی و باید به بینی‌ام کلیپس بزنم. اصلا بلدی به خودت برسی؟ این همه وسایل آرایشی و پیرایشی هست.»

روال کارمان (من و همسرم) این بود که پس از مشاوره فردی، در یک جلسه مشترک، به بررسی یافته‌ها می‌پرداختیم و بعد، طرح مشاوره و مداخله را تدوین می‌کردیم. حوزه مشاوره جنسی  (مخصوصاً مشاوره‌های دوطرفه) بسیار حساس است، به ویژه با توجه به جنبه‌های فرهنگی. بنابراین کار در این بخش نیاز به مراقبت و توجه جدی دارد.

وقتی از همسرم درباره علل مشکل از دید شوهر مراجع پرسیدم، گفت: «شوهر مراجع می‌گوید زنم رابطه جنسی بلد نیست برقرار کند. بوی عرق بدنش بیزارم می‌کند. مثل چوب است. عصبانی‌ام می‌کند. خسته شده‌ام. شوهر خانم مشکل چندانی ندارد. به هر حال، او در محل کارش با شرایط متفاوت و برانگیزاننده‌ای روبه‌رو می‌شود، ‌ولی همسرش نمی‌تواند به این انگیزه پاسخ بدهد. به نظرم، باید شوهر تصمیم طلاق را عقب بیندازد و عجله نکند. اگر آموزش‌ها به موقع و مؤثر باشد، شوهر دیگر اصراری بر طلاق ندارد. او کاملاً به مشکلات و پیامدهای آن اشراف دارد. ضمناً همسرش را هم دوست دارد.»

 در جلسات بعدی مشاوره جنسی   درباره نحوه تعامل با همسر، نحوه خودآرایی و اهمیت استفاده از مواد خوشبوکننده در منزل و به طور کلی، اهمیت رسیدگی به خود و نقش مؤثر این امور در زندگی مشترک با مراجع کار شد و تکالیفی برایش تعیین شد تا هفته بعد آنها را در منزل انجام دهد.

در آغاز هر جلسه، از تکالیفی که به او داده شده بود و تأثیرشان در روابط با همسر پرسیده شد. هم خود او و هم مطابق گزارش‌های پرونده، همسرش ابراز رضایت می‌کردند. در جلسه چهارم گزارشی که از نحوه تعاملات و ارتباط با همسر داد با رضایت کامل همراه بود. در گزارش همسر او چنین نوشته شده بود: «من از اول هم با ایشان مشکلی نداشتم. اما شما که شرایط را درک می‌کنید. الان خوشبختانه مسئله‌ای نیست و فکر کنم خود ایشان خیلی بیشتر از من از این وضعیت رضایت دارد.»

سپیده دانایی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : آموزش ضروری جنسی ویژه زوج های جوان!

رای شما :
زمان دقیق: 2016-04-05T01:08:20+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است