سه شنبه ۹۷/۱۲/۲۸   Tue 19/3/19

آموزش نظم به کودک، چگونه؟!

چاپ مطلب بازدید : 407 پنجشنبه ۲۰ اسفند ۹۴

اگر شما همیشه به فرزندتان نه بگویید او هیچ وقت متوجه این نمی‌شود که حرف شما اولویت دارد.

بیست ستون

هرکاری دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و به محض این که می‌خواهید کمی نظم و ادب را رعایت کند، گریه و شیون به راه می‌اندازد. شاید روش‌های غلطی را برای تربیت کودکتان به کار گرفته‌اید که حالا شاهد این رفتارهای ناخوشایند هستید.

همیشه «نه» نگویید
اگر شما همیشه به فرزندتان نه بگویید او هیچ وقت متوجه این نمی‌شود که حرف شما اولویت دارد. بهتر است برای کودک نکته‌ای را که مهم است روشن کنید و محدودیت‌ها را مشخص کنید.

اهداف کودکتان را بشناسید
بعضی از رفتارهای نادرست از سوی کودک قابل پیشگیری است البته زمانی که شما بفهمید چه چیزی باعث این رفتارهای ناشایست می‌شود . برای جلوگیری از این نوع رفتارها بهتر است بازی‌هایی طراحی کنید که در آن حساسیت فرزندتان نسبت به چیزی که او را می‌رنجاند کمتر شود. به عنوان مثال ممکن است فرزند شما دستمال‌های کاغذی را یکی پس از دیگری درآورد تا جعبه خالی شود. شاید چندین بار شما به او بگویید «نکن» اما برای سومین‌بار به جای اینکه بگویید نکن، دستمال را دور از دسترس او قرار دهید . کاملا روشن است برای کودکان بازی با دستمال  کاغذی بسیار لذت بخش است بنابراین به جای اینکه مدام به او بگویید نکن استراتژی خود را تغییر دهید.

یک نوع رفتار داشته باشید
کودکان بین دو تا سه سال متوجه این نیستند که کار‌هایشان چه تاثیری روی دیگران دارد. اگر یک روز پسرتان وسط خانه توپ بازی کند و شما او را دعوا کنید و روز بعد به او اجازه این کار را بدهید او سردرگم خواهد شد . اگر همیشه به یک کار بد او یک نوع رفتار نشان دهید او پس از چهار یا پنج بار یاد می‌گیرد که چگونه رفتار کند.

احساساتی نشوید
وقتی فرزندتان از مسواک زدن سرباز می‌زند یا پس از تمیز کردن کف خانه او همه جا را کثیف می‌کند حق دارید که عصبانی شوید. اما اگر با عصبانیت فریاد بکشید پیامی که قصد انتقال آن را دارید بین فریادهای شما گم می‌شود و اوضاع بدتر می‌شود. وقتی کودک در مقابل اخلاق منفی والدین خود قرار می‌گیرد بیشتر از اینکه حرف والدین را متوجه شود احساسات او را درک می‌کند. بنابراین برای اینکه حرف شما روی فرزندتان تاثیر‌گذار باشد احساسات خود را کنترل کنید.

کوتاه صحبت کنید
اگر تجربه اول مادرشدنتان است معمولا وقتی فرزندتان قانون شکنی می‌کند سعی می‌کنید منطقی با او صحبت کنید او را از جزئیات اشتباهش آگاه سازید و نتیجه رفتار بدش را توضیح دهید اما باید بدانید که این نوع استراتژی چندان کارآمد نیست. کودک تا سه سالگی توان درک جمله‌های پیچیده را ندارد بنابراین کوتاه صحبت کنید و جمله خود را چندین بار تکرار کنید.

زمان تنبیه به او بدهید
اگر هیچ یک از این رفتارها اثر نداشت بهتر است کودک را تنبیه زمانی کنید. با توجه به سن کودک یک دقیقه به تنبیه او بیفزایید. مثلا اگر دو ساله است دو دقیقه و اگر چهار ساله است چهار دقیقه قیافه جدی به خود بگیرید تن صدایتان را جدی کنید و او را به جای امن و ساکتی ببرید و به او بگویید که در این مدت زمان باید در آنجا بماند. وقتی زمان تمام می‌شود به او بگویید معذرت خواهی کند سپس او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که عصبانی نیستید.

مثبت باشید
اصلا مهم نیست که از رفتار بد کودکتان چقدر درمانده شده‌اید مهم این است که جلو او منفی نباشید. اگر فرزند شما بفهمد که در برابر او ناتوان هستید هرگز تصویر خوبی از شما در ذهن نخواهند داشت و همچنان رفتار بد خود را ادامه خواهند داد.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : آموزش نظم به کودک، چگونه؟!

رای شما :
زمان دقیق: 2016-03-10T12:04:47+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است