دوشنبه ۹۷/۵/۱   Mon 18/7/23

آیا شما هم از مرگ می ترسید؟

چاپ مطلب بازدید : 1351 پنجشنبه ۷ خرداد ۹۴

سالمندان از مرگ می ترسند

آیا شما هم از مرگ می ترسید؟

 

دوران سالمندی

سالمندان از مرگ می ترسند !

اختصاصی بیست ستون: 

ترس از مرگ طبیعی است و همه از آن واهمه دارند  ،اما این ترس در سالمندان بیشتر بروز می کند و حتی به یک اختلال روانی تبدیل می شود .

این ترس با علائمی مانند اضطراب ، نگرانی و مشغولیت ذهنی درباره آینده اطرافیان بروز می کند . سالمند با وجود ترسی که سراسر وجودش را گرفته است اما باز ترجیح می دهد درباره مرگ صحبت  نکند .اما اگر این ترس درونی خودش را بیان کند می تواند به راحتی استرس خودش را به کمترین حد ممکن برساند .

خانواده و اطرافیان که به  حرف های فرد سالمند گوش می کنند و با حرف زدن ، نگرانی او را رفع می کنند ، تاثیر زیادی در کاهش ترس سالمند دارند اما اگر خانواده کمتر با او حرف بزنند ، فرد سالمند در تنهایی خود بیشتر به مرگ فکر می کند و یک استرس و اضطراب همیشگی دارد .

این ترس ناشی از عدم آگاهی فرد است و اگر این ترس به حدی شود که زندگی  او را تحت تاثیر قرار دهد ، می تواند باعث  افسردگی او شود . اعتقادات دینی و باورهای قلبی به زندگی پس از مرگ تا حد زیادی در کاهش ترس ناشی از مرگ بسیار موثر است.

عوامل زیادی در افسردگی سالمند تاثیر دارد که ترس از مرگ می تواند یکی از آنها باشد .

وقتی سالمند از اجتماع فرار کند و به دلیل مرگ همسرش ، زمان بیکاری و تنهایی بیشتری دارد و بیشتر به مرگ فکر می کند. با خیال بافی منفی ، هر روز بیشتر از دیروز از مرگ می ترسد . این افسردگی می تواند باعث غم و اندوه سالمند ، بی قراری  ،خستگی و فرسودگی ، لذت نبردن از زندگی ،  کاهش میل به روابط اجتماعی ، کاهش اشتها و کاهش وزن ، اختلال شدید خواب ، کاهش اعتماد به نفس ، مشکلات جسمانی مانند سردرد و دردهای مفاصل بروز می کند .

نگرش فرد به مرگ و جهان پس از مرگ می تواند بر میزان ترس از مرگ و افسردگی او موثر باشد .

هر نگرشی که مرگ را ترسناک و سخت جلوه دهد منفی است و ترس از مرگ را در سالمند افزایش می دهد ، در مقابل هر باوری که پذیرش مرگ را آسان جلوه دهد و آن را یک قسمت طبیعی زندگی افراد بداند ، به افراد به ویژه سالمندان برای پذیرش آن کمک می کند .

توصیه های مفید برای سالمندان که با ترس  از مرگ کنار بیایند

مرگ یک فرآیند طبیعی است و ممکن است برای هرفردی با هر سنی اتفاق بیفتد و فکر کردن بیش از حد به آن خوب نیست ، بلکه موجب افسردگی می شود .

شرکت در فعالیت های اجتماعی و خیریه باعث می شود سالمند با مرگ راحتتر کنار بیاید و آن را به شکلی در بیاورد که بتواند به راحتی زندگی کند ، نه اینکه زندگی اش در سایه ترس از مرگ ، تلف شود .

افرادی که در خانه وظیفه پرستاری و نگهداری از سالمند را به عهده دارند می توانند این ترس از مرگ را کاهش دهند .

 

محققان در یک پژوهش که روی هزار نفر با متوسط سنی 65 سال با گونه های متنوع قومی ، نژادی و از طبقات مختلف  اجتماعی ، تحصیلی و مالی انجام شد ، از سالمندان پرسیدند که چقدر از مرگ می ترسند و کنترل خود را نسبت به این موضوع از دست می دهند و تا چه حد  از این مطلب رنج می برند ؟


همچنین از سالمندان پرسشنامه هایی درباره کیفیت زندگی شان تدوین شد .

تحقیقات نشان داد که سالمندانی که اطرافیان و خانواده مهربانی داشتند در سوالات مربوط به ترس از مرگ و مردن امتیازهای پایین تری کسب کردند . هرچه کیفیت زندگی این فرد سالمند بهتر بود به همان میزان از مرگ کمتر می ترسید .

بیش از سه چهارم افراد وابسته به خویشاوندان دلسوزشان ، چهار ترس نسبت به مرگ داشتند : ترس از درد ، ترس  از شیوه مردن ، ترس از عدم توانایی در کنترل مرگ ، ترس از خود مرگ و دنیای بعد از آن .

محققان به این نتیجه رسیدند که هرچه تعداد این خویشاوندان به ویژه برای انجام وظایف و کارهای مورد نیاز بیشتر باشد ، ترس بیشتری به این سالمندان غلبه می کند .

فقدان سلامت روانی و افزایش ترس سالمند در ابتلا طولانی مدت به بیماری و حتی دشواری در راه رفتن ارتباط مستقیم دارد .

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.65(111 رای) | زمان دقیق: 2015-05-28T11:49:08+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است