چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹   Wed 19/3/20

آیین برگزاری جشن هاللا در استان زنجان

چاپ مطلب بازدید : 1432 سه شنبه ۱۷ آذر ۹۴

مردم زنجان بعد از درو گندم جشن هاللا می گیرند

آیین برگزاری جشن هاللا در استان زنجان

آیین برگزاری جشن هاللا

مردم زنجان بعد از درو گندم جشن هاللا می گیرند

اختصاصی بیست ستون:  

جشن هاللا در فصل پاییز در استان زنجان برگزار می شود . این جشن که بیشتر در منطقه انگوران زنجان برپا می شود ، از کهن ترین جشن های این استان است و پیرامون جمع اوری محصولات کشاورزی می باشد .

این جشن در اوایل فصل پاییز پیش از این که محصولات کشاورزی از خرمن گاه و کشتزارها جمع اوری و برداشت شود ، برپا می شود . به این صورت که با شروع برداشت محصول از زمین ، هر خانواده مساحت 20 متر مربع از زمین گندم خود را به عنوان هاللا جا می گذارد .

سپس در روز جشن هاللا ، اقوام و همسایگان خود را دعوت می کند و با قربانی کردن گوسفند و گاو از مهمانان خود در یکی از تفرجگاه های محلی پذیرایی می کند . البته در این جشن بیشتر مردانی که کشاورز هستند انتخاب می شوند و زنان حضوری ندارند .

مهمانان بعد از خوردن ناهار با گفتن جملاتی چون مبارک باد و پربرکت باد و به همراه داشتن نان نزیک یا نذری ( از شیر پرچرب گوسفند تهیه می شود ) به محل گندم درو نشده در کشتزار می روند .

سپس هر یک از مهمانان داسی بر می دارند و اطراف گندم باقی مانده روی زمین حلقه می زنند . سپس یکی از مهمانان مسن و ریش سفیدان بعد از به زبان اوردن نام های الهی و صلوات فرستادن شروع به درو کردن گندم می کنند و بعد از ان بقیه افراد گندم را درو می کنند و کلمه هاللا را صدا می زنند . بعد از چند بار تکرار این واژه تمام خوشه های گندم به جا مانده روی زمین درو می شوند .

بعد از آن هر مهمانی گندم های درو کرده را با خود می برد و  در کندوی خانه خود به منظور تبرک و برکت خالی می کند . بعد از ان ریش سفیدان نان نزیک و میوه ها را بین مهمانان پخش می کنند و مهمانان بعد از گذاشتن این هدیه در دستمال و گفتن عبارت " برکت به خرمن " جشن هاللا را ترک می کنند و با این کار جشن تمام می شود . 

به تلگرام ما بپیوندید
3 ستاره از 5 در 2 رای

عنوان این مقاله : آیین برگزاری جشن هاللا در استان زنجان

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-08T08:27:06+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است