سه شنبه ۹۷/۱۲/۲۸   Tue 19/3/19

آیین شب یلدا در استان خراسان جنوبی

چاپ مطلب بازدید : 2265 یکشنبه ۱۵ آذر ۹۴

مردم استان خراسان جنوبی در شب چله کف می زنند

آیین شب یلدا در استان خراسان جنوبی

آیین شب یلدا در خراسان جنوبی

مردم استان خراسان جنوبی در شب چله کف می زنند

اختصاصی بیست ستون:  

شب یلدا در طی زمان دچار تغییر و تحولاتی شده است اما هنوز هم با آداب و رسوم های مختلف در تمام شهرهای کشور برگزار می شود. شب یلدا در استان خراسان جنوبی به شب چله معروف است و پیشینه ی قدیمی دارد. مردم خراسان جنوبی در شب یلدا دور هم می نشینند و با خوردن تنقلات و میوه و انواع خوراکی ها بلندترین شب سال را سپری می کنند. مردم استان خراسان جنوبی برای شب چله انواع میوه های مخصوص چون هندوانه، انار، لبو، خربزه و ... را خریداری می کنند.

مراسم کف زدن در شب چله خراسانی ها

از جمله مراسم ویژه شب یلدا که در خراسان جنوبی برگزار می گردد، مراسم کف زدن است. در این مراسم ریشه گیاهی به نام چوبک را در آب خیس کرده و بعد از چند بار جوشاندن در ظرف سفالی به نام تغار می ریزند. مردها و تمام جوان های جمع دور تغار جمع می شوند و با چوب های نازک درخت انار به قدری هم می زنند که به صورت کف در آید. البته این کار باید در فضای سرد انجام گیرد تا مایع مورد نظر خوب کف کند. بعد از ان کف آماده شده را با شیره شکر مخلوط می کنند تا آماده شود. روی این خوراکی خوشمزه را با مغز گردو و پسته تزئین می کنند تا با آن از مهمان ها پذیرایی کنند.

آیین شب یلدا در خراسان جنوبی

کف زدن از جمله آیین هایی است که مردم خراسان جنوبی در شب یلدا انجام می دهند. در این بین جوانان کف آماده شده را قبل از شیرین کردن به سمت یکدیگر پرتاب کرده یا به سر و صورت هم می مالند و به این صورت با شادی و نشاط شب یلدا را برگزار می کنند. اگر شب یلدا برفی باشد برای شگون کمی از کف را روی برف ها می ریزند. مردم خراسان جنوبی در شب چله انواع میوه و آجیل چون عناب، توت خشک، برگه زردالو، برگه هلو، هندوانه، تخمه، خربزه، انار، سنجد را تهیه می کنند تا از مهمانان شان پذیرایی کنند.

در شب چله برای عروس هدیه می برند

هدیه و خوراکی بردن به خانه عروس از جمله مراسمی است که مردم خراسان جنوبی در شب یلدا انجام می دهند. در شب یلدا خانواده داماد برای دخترانی که تازگی نامزد کرده اند هدایایی می فرستند و به این صورت خانواده عروس و داماد دور هم جمع می شوند و بلندترین شب سال را جشن می گیرند. این هدایا شامل سینی میوه و تنقلات، پارچه و لباس های نو می باشد که داماد برای تازه عروس خود می برد.

آیین شب یلدا در خراسان جنوبی


شب زنده داری و بازی مردم خراسان جنوبی در شب یلدا

در شب یلدا خانواده ها و بزرگ های فامیل دور هم جمع می شوند و با خواندن شعر و داستان، شیرینی و آجیل خوردن و بازی کردن بلندترین شب سال را سپری می کنند . البته برای این شب آجیل های خانگی چون برگه های میوه نیز تهیه می شود .

شب زنده داری و مهمانی گرفتن از سال های پیش در استان خراسان جنوبی رسم بوده و هنوز هم این مراسم ها در میان مردم وجود دارد. در شب یلدا بازی های دسته جمعی چون گل یا پوچ، طرح معما، چیستان، بازگویی قصه و نقل داستان های قدیمی توسط بزرگان فامیل باب است و این بازی ها در بیرجند و دیگر شهرستان های خراسان جنوبی انجام می شود. مراسم شب چله در استان خراسان جنوبی با سادگی و در میان جمع گرم خانواده و فامیل انجام می گیرد . 

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : آیین شب یلدا در استان خراسان جنوبی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-06T09:52:53+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است