چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹   Wed 19/3/20

آیین شب یلدا در استان گلستان

چاپ مطلب بازدید : 2384 دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴

مردم گلستان در شب چله فال هندوانه می گیرند

آیین شب یلدا در استان گلستان

شب یلدا در استان گلستان

مردم گلستان در شب چله فال هندوانه می گیرند

اختصاصی بیست ستون:  

مردم استان گیلان نیز شب یلدا را جشن می گیرند و همانند دیگر مناطق ایران آداب و رسوم ویژه ای دارند . مردم این استان در شب چله تنقلاتی چون هندوانه ، آب ایزگیل یا آب کونوس ، برشته برنج و میوه های محلی پرتقال ، گلابی محلی به نام خوج و لیمو می خورند .

در این استان همانند دیگر نقاط هندوانه خوراکی محبوب شب چله می باشد و گیلانی ها معتقدند هر کس در شب یلدا هندوانه بخورد در فصل تابستان احساس عطش و تشنگی نخواهد داشت و حتی در زمستان هم سرما را حس نمی کند .

اهالی شهرها و روستاهای شرق گیلان در این شب هنگام بریدن هندوانه این شعر را سر می دهند : " امشب شب چله / خانم جیر (زیر ) پله / چاقو بزنیم / هندوانه کله (سر) "

" آوکونوس " از جمله  خوراکی هایی است که در استان گلستان در شب یلدا می خورند و این خوراکی به روش خاصی درست می شود . به این صورت که در فصل پاییز ازگیل خام را در خمره می ریزند و آن را پر از آب و کمی نمک می کنند و در خمره را می بندند . این خمره را در جایی از خانه و دور از هوای گرم قرار می دهند . بعد از مدتی ازگیل سفت و خام ، پخته و آبدار می شود . این خوراکی خوشمزه در بیشتر خانه های گیلان تا فصل بهار نیز پیدا می شود و هر وقت که هوس کنند از این ازگیل تازه ، رسیده و خوشمزه درون خمره می خورند . این خوراکی معمولا با نمک و گلپر در سینه کش آفتاب خورده می شود .

شب یلدا در استان گلستان

در استان گیلان همانند دیگر مناطق کشورمان برای نوعروسان هدیه می برند . خانواده هایی که در همان سال پسرشان نامزد کرده اند طبقی برای خانواده ی نوعروس می برند . در این طبق انواع میوه ها و تنقلات مختص شب یلدا به زیبایی قرار داده می شود و در وسط طبق نیز یک ماهی بزرگ ( معمولا ماهی سفید ) تازه با تزئین سبزیجات می گذارند . گیلانی ها اعتقاد دارند بردن این طبق باعث خیر و برکت زندگی زوج جوان و همچنین سلامت و باروری عروس می شود .

یکی دیگر از رسم های مردم گیلان که در شب یلدا برپا می شود ، گرفتن فال هندوانه است . این فال با نام فال هندوانه پوس توسط جوانان دم بخت رواج بیشتری دارد .

شب یلدا در استان گلستان

برای گرفتن فال باید هندوانه را از جهت طولی به چهار قسمت تقسیم کنند و هر چهار پوست را پشت سر خود بیندازند . در این صورت چهار حالت رخ می دهد . در صورتی که دو قسمت هندوانه سفید و دو قسمت سبز باشد ، به  معنای حد وسط برای نیت فرد است . اگر سه قسمت سبز و یک قسمت سفید باشد ، نیت خوب است و بر آورده می شود ، اگر سه قسمت سفید و یک قسمت سبز باشد ، نیت بد است . همین طور اگر چهار قسمت سبز باشد ، نیت خیلی خوب و اگر چهار قسمت سفید باشد ، نیت خیلی بد است .


شب یلدا در استان گلستان

اهالی استان گلستان در شب یلدا در خانه ی بزرگترها جمع می شوند و شب یلدا را با انواع خوراکی ها و تنقلات سپری می کنند . البته مردم این استان علاوه بر فال هندوانه ، فال حافظ نیز می گیرند . 

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : آیین شب یلدا در استان گلستان

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-14T02:17:35+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است