پنجشنبه ۹۷/۴/۲۸   Thu 18/7/19

اتفاقات عجیب پس از قطع کردن ورزش

چاپ مطلب بازدید : 1233 چهارشنبه ۲۷ خرداد ۹۴

وقتی ورزش کردن را قطع می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

اتفاقات عجیب پس از قطع کردن ورزش

عوارض قطع ورزش

وقتی ورزش کردن را قطع می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

اختصاصی بیست ستون: 

تا به حال فکر کرده‌اید که اگر به طور ناگهانی ورزش کردن را متوقف کنید چه اتفاقی در بدنتان می‌افتد؟

اخیرا تحقیقی توسط مجله پزشکی بر روی دوقلوهای همسان درباره ورزش انجام گرفت و نتیجه آن بسیار غم‌انگیز بود.

در این مطالعه، محققین بر روی ده دوقلوی همسان مرد، آزمایش انجام دادند. هر کدام از این دوقلوها در سنین سی و چند سالگی بودند و هر دوی آن‌ها در شرایط کاملا یکسانی بزرگ شده‌اند؛ و چون دوقلو‌های همسان بودند، دی. ان.ای کاملا یکسانی داشتند. تنها تفاوت میان آن‌ها این بود که یکی از دوقلوها بعد از مدت طولانی ورزش کردن، به دلیل فشارهای خانوادگی ورزش را کمتر کرده بود؛ و دیگری به طور منظم حداقل هفته‌ای دو بار ورزش کرده بود و این در حالی است که آن یکی برادر کمتر از دو بار در هفته ورزش کرده بود. محققین هر دوی آن‌ها را تحت آزمایشات پزشکی انجام دادند تا وضعیت سلامت آن‌ها را بررسی کنند.

نتیجه آزمایشات برای هر یک از دوقلوها بسیار متفاوت بود. بردارانی که اکتیو تر بودند و بیشتر ورزش کرده بودند، از نظر قدرت بدنی، میزان چربی و قند در وضعیت خوبی قرار داشتند ولی آن یکی‌ها، حداقل هفت پوند چربی بیشتر، قند بالاتر و قدرت بدنی کمتری داشتند. نه تنها از نظر بدنی تفاوت داشتند بلکه مغزشان هم به همان نسبت با هم فرق داشت. دوقلوهای فعال‌تر سلول‌های خاکستری بیشتری (که مسئول پردازش اطلاعات در مغز است) در مغزشان داشتند.

این تحقیق روی تعداد کمی انجام گرفته بود ولی نتیجه کاملا واضح و مبرهن است. ترک ورزش، تاثیر نامطلوبی هم روی بدن و هم روی مغزتان می‌گذارد و باعث بروز بیماری‌های قلبی و به طور کلی کاهش قدرت بدنی شما می‌شود و بدن شما را بیشتر در معرض بیماری‌هایی از قبیل دیابت قرار می‌دهد؛ و با توجه به اینکه دوقلوهای غیرفعال فقط اخیرا ورزش را کنار گذشته‌اند و قبل از آن ورزش می‌کرده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت که این تغییرات خیلی سریع و زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنید به سراغتان می‌آیند. تنها چند روز بعد از اینکه ورزش را ترک می‌کنید، ماهیچه‌تان شروع به تحلیل رفتن می‌کنند؛ و به تدریج تغییر و آسیب کلی در تمام بدن رخ می‌دهد.

مترجم: فرجی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.75(103 رای) | زمان دقیق: 2015-06-17T09:18:43+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است