شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی

چاپ مطلب بازدید : 902 شنبه ۸ فروردین ۹۴

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی، عاملی برای عدم رضایت از زندگی

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی، عاملی برای عدم رضایت از زندگی

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی، عاملی برای عدم رضایت از زندگی

اختصاصی بیست ستون:

 بر اساس نتایج یک نظرسنجی، تمایل بی‌رویه به کسب محبوبت در شبکه ‌های اجتماعی پیامدهای ناخوشایند احساسی به دنبال دارد و استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی باعث ایجاد مشکلات روحی می‌گردد.

اصرار درگرفتن عکسی زیبا از یک غذای خاص و عجله برای انتشار آن در ‌اینستاگرام، مانعی برای لذت بردن از آن به شمار می‌آید در تحقیقی که اخیراً توسط دو نفر از نویسندگان نام‌آشنای روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز انجام‌شده است، استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی برای ‌افسردگی و یکی از دلایل اصلی ناخشنودی افراد از زندگی شناسایی ‌شده است. در حقیقت تعداد زیادی از 1623 شرکت‌کننده، گرفتن عکس از لحظات خاص و خاطره‌انگیز زندگی و انتشار آن در شبکه ‌های اجتماعی را مانعی برای لذت بردن از آن لحظات می‌دانند.

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی

استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی تا حدی است که بسیاری از افراد موقعیت‌های خاص را به‌راحتی از دست می‌دهند تا برای گرفتن چند (like) و کامنت بیشتر در شبکه ‌های اجتماعی، یک عکس جدید در صفحه‌ی شخصی خود بگذارند و یا وضعیت آن را به‌روزرسانی کنند. این رفتار افراطی و ‌وسواس گونه گاهی اوقات خطراتی نیز در پی دارد. 14 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اذعان کرده‌اند که برای گرفتن یک عکس خاص و هیجان‌انگیز برای شبکه‌ های اجتماعی (مثل گرفتن ‌سلفی در وسط یک بزرگراه پرترافیک) از به خطر انداختن امنیت خود نیز ابایی ندارند. به ادعای حدود 80 درصد از شرکت‌کنندگان، پدر مادرهای زیادی برای داشتن مخاطب بیشتر و انتشار پست‌های پرطرفدار حتی از به اشتراک گذاشتن جزییات خصوصی و محرمانه‌ی زندگی کودکانشان نیز روگردان نیستند.


 پیش‌ازاین تحقیقی مشابه در مورد استفاده‌ی بی‌رویه‌ی خانم‌ها از ‌اینستاگرام نتایج مشابهی داشته است. 70 درصد از شرکت‌کنندگان روزانه حداقل دو عکس با ‌گوشی هوشمند خود گرفته و به اشتراک می‌گذارند. 65 درصد نیز اعتراف کرده‌اند که تمام عکس‌های که منتشر می‌کنند باید در مورد جنبه‌های مثبت زندگی‌شان (هرچند غیرحقیقی) و مورد تحسین سایر کاربران ‌اینستاگرام باشد.


به گفته‌ی برگزارکنندگان نظرسنجی، تلاش برای کسب محبوبیت و به‌اصطلاح (like) بیشتر در شبکه‌های اجتماعی به‌مراتب ساده‌تر از محبوب بودن در زندگی واقعی است و می‌توان آن را به جستجوی گنج تشبیه کرد که درنهایت هیچ سودی به همراه نخواهد داشت. این رویه به‌خصوص تأثیر مخربی بر روابط اجتماعی دارد. چند نفر از شرکت‌کنندگان توجه بیش‌ازحد به ‌گوشی هوشمند در جمع را نوعی رفتار دور از ادب می‌دانند و معتقدند که این کار باعث بی‌توجهی به سایر افراد خانواده و پیامدهایی مثل پشیمانی، شرم و تأسف خواهد شد.


، استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی به معنای توجه زیاد به افرادی که حضور ندارند و نادیده گرفتن حاضرانی که برایشان اهمیت قائلید است و به‌ مرور باعث منزوی شدن شما خواهد شد. درنهایت بدون اینکه حتی متوجه بشوید، دستگاه‌های الکترونیکی کنترل احساسات و انگیزه‌های شما در دست خواهند گرفت.

شاید مشخص کردن مناسبت‌هایی خاص به‌عنوان روز بدون تکنولوژی راهکار مناسبی برای اجتناب از عواقب باشد. تشویق افراد به گرفتن روزانه یک عکس به‌جای تعداد زیاد و یا به تصویر کشیدن صادقانه‌ی لحظات حقیقی زندگی مثل شلوغی و هرج‌ومرج ناشی از استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی نیز راهکار مناسبی برای مهار این معضل محسوب می‌شود.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : استفاده بیش از حد از شبکه ‌های اجتماعی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-28T19:05:49+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است