یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

اسراری جالب در مورد ماشین‌ها

چاپ مطلب بازدید : 981 یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴

اسراری جالب در مورد ماشین‌ها

اسراری جالب در مورد ماشین‌ها

اسرار ماشین‌ها

اسراری جالب در مورد ماشین‌ها

اختصاصی بیست ستون: 

رایحه جدید اتومبیل‌ها از کجا ناشی می‌شود؟ به‌طور متوسط هر ماشین از چند قطعه تشکیل شده است؟ اولین تصادف چه زمانی اتفاق افتاد؟

حقایق جالبی در مورد اتومبیل‌ها وجود دارد که می‌توان ساعت‌ها زمان صرف مرور کردن آن‌ها کرد؛ اما از آنجایی که ما بیش‌تر زمانمان را صرف رانندگی کردن با ماشین‌هایمان می‌کنیم تا صحبت درباره آن‌ها، ما کار را برایتان آسان کرده‌ و ۱۱ مورد از جالب‌ترین حقایق را درباره ماشین‌ها طبقه‌بندی کرده و در اختیارتان قرار می‌دهیم:

 

این رایحه از کجا نشأت می‌گیرد؟

اسرار ماشین‌ها

رایحه جدید داخل ماشین‌ها که همه ما به آن علاقه داریم از چرم داخل آن نشأت نمی‌گیرد. یا بهتراست بگوییم که در اکثر ماشین‌ها این بو ربطی به چرم به کار گرفته شده در آن ندارد. برعکس این رایحه مخلوطی از بیش از ۵۰ نوع ترکیب ارگانیک فرار (voc) است که در داخل ماشین یافت می‌شود. این ترکیبات فرار از منابعی مانند ترکیبات تمیزکننده و روان کننده، رنگ و موکت سرچشمه می‌گیرند.

 

سریع‌ترین ماشین مجاز در خیابان‌ها

اسرار ماشین‌ها

 صاحب عنوان سریع‌ترین ماشین در رکورد‌های جهانی گینس که محصولی مجاز برای رانندگی در خیابان‌ها نیز هست، بوگاتی ویرون سوپر اسپرت است که با داشتن بیش‌ترین سرعت متوسط معادل ۴۳۱ کیلومتر بر ساعت عنوان سریع‌ترین ماشین دنیا را دارد.

 

اولین جریمه رانندگی تاریخ

اسرار ماشین‌ها

همواره بر سر این موضوع بحث بوده است که اولین جریمه رانندگی به دلیل سرعت غیرمجاز در خیابان‌ها چه زمانی به ثبت رسیده است؛ اما اگر بخواهید بدانید که اولین برگه جریمه‌ چه زمانی صادر شده است این موضوع برمی‌گردد به سال ۱۹۰۴، زمانی که اتومبیل فردی به نام هری مایر توسط پلیس درحالی‌که با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت در قسمت غربی خیابان سوم در اُهایو آتش گرفته بود، دیده شد.

 


ماشین، ماشین و بازهم ماشین

اسرار ماشین‌ها

در سال ۲۰۱۰، تعداد ماشین‌های مورداستفاده در سیاره ما به ۱ میلیارد افزایش یافت. ایالات متحده آمریکا با داشتن ۲۳۹.۹ میلیون تعداد از این ماشین‌ها بیش‌ترین جمعیت اتومبیل‌ها را در دنیا دارد در حالی که چین با داشتن تعدادی در حدود ۷۸ میلیون اتومبیل در جایگاه دوم دنیا قرار دارد.

 


چرخه بازیافت ماشین‌ها

اسرار ماشین‌ها

با این تعداد بالای ماشینی که در دنیا وجود دارد، خوب است که بدانید بیش‌تر محصولات بازیافتی مردم در آمریکا از ماشین‌ها تهیه می‌شود. بیش از ۹۵٪ اتومبیل‌های از رده خارج هرساله بازیافت شده و بیش از ۱۴ میلیون تن فولاد برای صنعت فولادسازی فراهم می‌آورند.

 

پیش به‌سوی ماه


اسرار ماشین‌ها

آیا می‌دانستید اگر با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید چیزی حدود ۱ ساعت طول می‌کشد تا وارد فضا شوید. کره ماه از زمین ۲۵۰۰۰۰ مایل فاصله دارد، پس اگر بدون وقفه رانندگی کنید و برای استراحت توقف نکنید تا ۶ ماه دیگر به آنجا خواهید رسید.

 

رانندگی با حواس پرت

اسرار ماشین‌ها


با رونق هرچه بیش‌تر گوشی‌های هوشمند، امروزه خطر رانندگی بدون دقت بسیار افزایش یافته است. هرچند این نگرانی‌ها چیز جدیدی نیست. زمانی که رادیو وارد صنعت اتومبیل‌‌سازی شد مخالفان زیادی سعی در ممنوع کردن استفاده از آن هنگام رانندگی داشتند زیرا تصور عموم بر این بود که گوش کردن به رادیو در هنگام رانندگی خطر تصادفات را افزایش می‌دهد.

 

اولین تصادف تاریخ

اسرار ماشین‌ها


اولین تصادف ماشینی در مورد یک اتومبیل گازی در سال ۱۸۹۱ در اُهایو اتفاق افتاد. مهندس جیمز لمبرت در حال رانندگی کردن با یکی از اختراعاتش بود که با ریشه درختی که از زمین بیرون زده بود برخورد کرد. این تصادف باعث شد که اتومبیل او از مسیر منحرف شده و به وضعیت بدی درآید. خوشبختانه لمبرت و مسافرش تنها چند آسیب جزئی دیدند و او بعدها بیش از ۶۰۰ اختراع ثبت کرد که بیش‌ترشان مریوط به صنعت اتومبیل‌سازی بود.

 

اولین سفر جاده‌ای تاریخ

 

اسرار ماشین‌ها


اولین سفر جاده‌ای دنیا در سال ۱۸۸۸ توسط برتا بنز همسر مخترع اتومبیل یعنی کارل بنز اتفاق افتاد. برتا موتور واگن‌دار شماره ۳ بنز را از منهیم تا زادگاهش فرژیم راند. مسافت این راه حدود ۶۶ مایل بود و به مدت ۲ روز طول کشید. قبل از سفر برتا، رانندگی‌ها بسیار کوتاه بودند، بنابراین سفر ماجراجویانه برتا یک توجه جهانی را برای موتور واگن‌دار بنز به ارمغان آورد و باعث اولین فروش محصولات این شرکت شد.

 

اولین دستگاه کنترل سرعت

اسرار ماشین‌ها


رالف تیتر زمانی که با وکیل خود در ماشین بود ایده کنترل سرعت را مطرح ساخت. موقع صحبت کردن وکیل او سرعت ماشین را کاهش داده و هنگام گوش کردن به حرف‌های رالف مجددا سرعت را افزایش می‌داد. این حرکت‌های جلو و عقب شدن تیتر را به‌قدری آزار می‌داد که او تصمیم گرفت یک دستگاه کنترل سرعت اختراع کند. شاید برایتان جالب باشد که چرا خود تیتر آن روز رانندگی نمی‌کرد؟ متأسفانه او نابینا بود.

 

یک اتومبیل باید از چند قطعه تشکیل شود؟

اسرار ماشین‌ها


یک ماشین به‌طور میانگین از ۳۰ هزار قطعه تشکیل شده است که به نظر تعداد زیادی می‌آید. البته همه این قطعات با در نظر گرفتن همه جزيیات مانند همه پیچ‌ها، میخ‌ها و میله‌های به کار برده شده در آن است. (که البته بازهم تعداد زیادی‌ست!)

مترجم: مهلا شریف

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.84(54 رای) | زمان دقیق: 2015-06-14T17:29:24+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است