یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

اسرار دردهای عاطفی

چاپ مطلب بازدید : 555 دوشنبه ۲۵ خرداد ۹۴

دردهای عاطفی‌ای که هرگز التیام نمی‌یابند

اسرار دردهای عاطفی

دردهای عاطفی

دردهای عاطفی‌ای که هرگز التیام نمی‌یابند

اختصاصی بیست ستون: 

  • چرا به نظر می‌رسد که بعضی از رنج‌های احساسی هرگز التیام نمی‌یابند؟
  • چرا یک فرد برای سال‌ها از ضربات و دردهای احساسی یکسانی آزار دیده اما قادر نیست که با آن‌ها کنار بیاید؟
  • چرا بعضی از افراد رنج‌های احساسی شان را حفظ کرده و باقی زندگی‌شان را با آن زندگی می‌کنند اما بعضی دیگر به خوبی آن‌ها را حل و فصل می‌کنند؟

در این مقاله توضیح داده می‌شود که چرا بعضی از دردهای عاطفی هرگز التیام نیافته و به راهکارهایی برای بهبود آن‌ها اشاره می‌شود.

چرا بعضی از ناراحتی‌های احساسی مداوا نمی‌شوند؟

مغز انسان طوری طراحی شده است که صحت هر چیزی را که ذهن باور داشته باشد تایید می‌کند. تصور کنید که پسر جوانی درباره تصورش از خود دچار مشکل شده است، مثلا مطمئن نیست که ظاهر خوبی دارد یا نه. در این شرایط اگر کسی دست رد به سینه او بزند ذهنیتش این‌گونه می‌شود که به خاطر ظاهر بدش رد شده است و به این ترتیب آسیب احساسی‌اش ادامه می‌یابد. اگر همین فرد در شروع یک رابطه احساسی قرار گیرد و طرف مقابلش او را رد کند باز هم تصور می‌کند که این اتفاق به خاطر ظاهر بدش افتاده است پس هم چنان ضربه احساسی او ادامه می‌یابد. با این مثال متوجه می‌شویم که چرا گاهی بعضی از لطمه‌های احساسی بهبود نمی‌یابند.

 

مداوای دردهای عاطفی

حالا که متوجه این موضوع شده‌اید که ذهنتان هر باوری را که به آن اعتقاد داشته باشید را می‌پذیرد پس بهترین کار این است که برای بهتر شدن صدمات احساسی‌تان در قدم اول باورهایتان را کمی تغییر دهید.

اگر تلاش کنید که باورهایتان را تغییر دهید ذهنتان کم‌کم خودش را با باورهای جدیدتان منطبق کرده و آن‌ها را می‌پذیرد و این‌گونه شما می‌توانید از لطمه‌های احساسی‌تان رها شوید.

به مثال جوانی برمی‌گردیم که فکر می‌کرد ظاهر خوبی ندارد. اگر این جوان دست از این تفکر بردارد که فرد جذابی نیست، دفعه بعدی اگر کسی او را رد کرد هرگز فکر نمی‌کند که رد شدنش به خاطر ظاهر بدش است.

حالا سوال مهم این است که چگونه می‌توان باورها را تغییر داد؟

هرگز فراموش نکنید که مادامی که به چیزی باور قلبی نداشته باشید تمام تلاش‌هایتان بی فایده است. پس به تغییرات جدید ایمان قلبی داشته باشید در غیر این صورت ضمیر ناخودآگاهتان آن‌ها را نوعی خودفریبی برداشت می‌کند.

برای تغییر باورهایتان باید اقداماتی در زندگی واقعی‌تان انجام دهید. برای مثال در مثال قبلی که ذکر شد آن جوان باید سعی کند که دوستان جدیدی پیدا کند و تلاش کند که یک رابطه احساسی موفق به دست آورد. اگر او موفق به انجام این کارها شود به خودش ثابت می‌کند که زشت نیست و به این ترتیب جراحت عاطفی‌اش بهبود می‌یابد.


در پایان فراموش نکنید که این اقدام‌های شما هستند که صدمات عاطفی‌تان را برطرف می‌کنند و تنها فکر کردن به آن‌ها هیچ تاثیری بر زندگی‌تان نخواهد داشت.

مترجم: مهلا شریف

به تلگرام ما بپیوندید میزان محبوبیت: 4.66(101 رای) | زمان دقیق: 2015-06-15T13:58:37+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است