شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

چاپ مطلب بازدید : 2254 دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا کدامند؟

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

اختصاصی بیست ستون: 

در زندگی مدرن و باوجود تسهیلاتی مثل ‌آسانسور و ‌پله‌برقی، استفاده از ‌پله بیشتر به یک ‌ورزش تبدیل‌شده است و دیگر ضروری به نظر نمی‌رسد. ولی گاهی لازم است از این امکانات چشم‌پوشی کنیم چراکه بالا رفتن از بعضی راه‌ ‌پله‌ها با هیجان و تفریح زیادی همراه است به‌خصوص راه‌ ‌پله ‌های فضای باز که در دل طبیعت یا اماکن توریستی با مناظر زیبا و رنگارنگ شهری و روستایی ساخته‌شده‌اند. ممکن است این کار با اندکی تنگی نفس همراه باشد ولی لذتی که می‌برید به یک خاطره‌ی همیشگی تبدیل خواهد شد.

راه‌ ‌پله‌ی شلاسبرگ، ‌اتریش

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا
این راه‌ ‌پله‌ی دیدنی در شهر گراز کشور ‌اتریش و در دامنه یک تپه‌ی صعب‌العبور با شیب تند قرار دارد و ‌پله‌ها و دیواره‌ی نرده‌های محافظ آن از جنس سنگ هستند. راه‌پله‌ی شلاسبرگ بخشی از ساختار تاریخی شهر گراز است و به یک ‌برج ساعت زیبا و دیدنی که سنگین‌ترین ناقوس شهر نیز در آن قرار دارد، منتهی می‌شود.


در هنگام بالا رفتن از این راه ‌پله، مناظر زیبایی از شهر گراز در برابر دیدگان بازدیدکننده قرار دارد. تمام پلکان به چراغ الکتریکی مجهز است که این مسئله بالا رفتن از آن در تاریکی را نیز میسر می‌کند البته در هنگام شب، منظره شهر و محیط اطراف پلکان شکلی کاملاً متفاوت به خود می‌گیرد.

راه‌ ‌پله‌ی غارهای باتو، ‌مالزی


اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

یکی از جاذبه‌های توریستی ‌مالزی، غارهای باتو در نزدیکی کوالالامپور هستند. برای رسیدن به این غارها از جاده اصلی، بازدیدکننده‌ها باید از بک راه‌پله‌ی طولانی بالا بروند که از 272 ‌پله تشکیل‌شده است و با توجه به رطوبت بالای هوا در پایتخت ‌مالزی بالا رفتن از ‌پله‌ها، خود به یک سفر کوتاه تبدیل می‌شود.


راه‌پله‌های مذکور به یک مجسمه‌ی مذهبی 250 تنی مشرف است که برای رنگ‌آمیزی آن از 320 لیتر رنگ طلایی استفاده شده است. این مجسمه و غارهای باتو یکی از مراکز مهم مذهبی برای اقوام هندوی محلی به شمار می‌آید ولی همگان می‌توانند از این محل بازدید کنند، حتی میمون‌های بومی ‌مالزی. ولی باید مراقب بود چون این میمون‌ها تخصص زیادی در ‌سرقت وسایل همراه بازدیدکنندگان دارند.


راه ‌پله‌های هایکو، هاوایی

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا


برای صعود به منطقه‌ی کوهستانی هولائو در جزیره‌ی اواهو واقع در هاوایی باید از ‌پله‌های هایکو استفاده کرد. این ‌پله‌ها که مدت‌ها توسط گارد ساحلی ایالات‌متحده مورداستفاده قرار می‌گرفتند در ابتدا از چوب ساخته‌شده و بعد برای افزایش استحکام در بعضی نقاط به کمک نرده‌های فلزی تقویت شدند البته ساختار چوبی اولیه دست‌نخورده مانده است. این راه‌پله‌ها که از 3922 ‌پله تشکیل‌شده است با نام پلکانی به بهشت نیز خوانده می‌شود.


متأسفانه در حال حاضر، بازدیدکنندگان اجازه رسمی برای رفتن به این محل را ندارند ولی بسیاری از آن‌ها غالباً اخطارهای عدم ورود را نادیده گرفته و به بالا رفتن از این ‌پله‌ها اقدام می‌کنند.

راه ‌پله ‌های ‌کاشی‌کاری شده‌ی سان‌فرانسیسکو، آمریکا


اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

 این مورد که به ‌پله‌های خیابان شانزدهم نیز مشهور است، در ابتدا یک پروژه هنری معمولی برای ساکنان این خیابان بود ولی امروزه به زیباترین راه‌پله‌های فضای باز در ساحل غربی آمریکا تبدیل‌شده است. هر یک از 163 ‌پله‌ی این سازه و همین‌طور منابع مالی پروژه توسط اهالی یکی از محله‌های خیابان شانزدهم ساخته و تزیین‌شده است.


برای رسیدن به این پلکان باید از خیابان مورگا بین خیابان‌های پانزدهم و شانزدهم گذشت که تقریباً 15 دقیقه از پارک گلدن گیت فاصله‌ی زمانی دارد. تابستان امسال، ساکنان خیابان شانزدهم دهمین سالگرد ساخت ‌پله‌ها را جشن خواهند گرفت.

راه‌ ‌پله ‌های سالرون، برزیل


اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا


راه‌پله‌های زیبا و رنگارنگ سالرون توسط هنرمندی شیلیایی ساکن برزیل به نام خورخه سالرون ساخته شده است. او در سال 1990، کار خود را با پوشاندن یک پلکان کثیف و فرسوده در نزدیکی منزلش با ‌کاشی‌های رنگارنگ آغاز کرد و به‌مرور با فروش نقاشی‌هایش و قبول کمک‌های نقدی موفق شد بیشتر از 250 ‌پله را با ‌کاشی، سرامیک، شیشه و ‌آینه به یک اثر هنری دیدنی تبدیل کند.


 خورخه سالرون اولین ‌کاشی‌هایی که در این ‌پله‌ها نصب‌شده‌اند را از ضایعات کارگاه‌های ساختمانی تأمین می‌کرد ولی با شناخته شدن کار و کسب معروفیت، علاقه‌مندان از سراسر دنیا برای او ‌کاشی و سایر ملزومات را می‌فرستادند. او تا آخرین روزهای زندگی‌اش در سال 2013، کار بر روی این ‌پله‌ها را متوقف نکرد.

 راه‌ ‌پله‌ های پایلون دل دیابلو، اکوادور

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

در کنار یک ‌آبشار مرتفع در جنگل‌های اکوادور، یک سری ‌پله‌ی سنگی بازدیدکننده را به نزدیک‌ترین نقطه‌ی ممکن به بالای ‌آبشار می‌رساند که در آنجا علاوه بر مشاهده‌ی منظره‌ای توصیف‌ناپذیر، زیبا و البته هراس‌انگیز، دلیل نامیدن این پلکان به نام قوری بزرگ شیطان نیز مشخص می‌شود.

 این راه‌پله‌ ساختار سنگی محکم و مطمئنی دارد ولی سطح ‌پله‌ها به دلیل پاشیدن قطرات ‌آب همیشه لغزنده هستند. بازدیدکننده‌ها بعد از رسیدن به بالای پلکان ناگهان با یک صحنه‌ی تکان‌دهنده که حاصل از ‌خطای دید است روبرو می‌شوند. همه ‌پله‌ها به‌یک‌باره ناپدید می‌شوند و آن‌ها واقعاً گمان می‌کنند که در مسیر برگشت باید از صخره‌ها پایین بروند.

 راه‌ ‌پله ‌های پو تمکین، اکراین

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا


این ‌پله‌ها که در گذشته‌ی دور راه ورودی رسمی به شهر ادسا، محسوب می‌شدند، به دلیل طراحی خاص از فاصله‌ی دور بسیار طولانی‌تر ازآنچه هستند، به نظر می‌رسند. در این راه‌پله کلاً 192 ‌پله وجود دارد که به پلکان‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند و بین هر پلکان فاصله‌ی زیادی به‌عنوان محل استراحت در نظر گرفته‌شده است. عرض اولین استراحتگاه حدود 35 و آخرین آن‌ها حدود 20 متر است. این طراحی به راه‌پله‌ها جلوه‌ی خاصی می‌دهد به‌طوری‌که از بالای پلکان هیچ‌کدام از ‌پله‌های پایینی قابل‌دیدن نیستند و فقط محل‌های استراحت دیده می‌شوند.

راه ‌پله‌ های گازته لوقاته، ‌اسپانیا

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

گازته لوقاته نام جزیره‌ای در منطقه‌ی باسک ‌اسپانیا است که یک صومعه با بیش از 1000 سال قدمت در آن واقع‌شده است. این صومعه در مکانی مرتفع ساخته شده و ارتباط آن با سطح جزیره با پلکانی داری 237 ‌پله برقرار می‌شود. تنها در فصل تابستان امکان بازدید عمومی از این صومعه وجود دارد و در این فصل تعداد زیادی بازدیدکننده از سراسر دنیا در این راه‌پله‌ها تردد می‌کنند.

گازته لوقاته تاریخ بسیار جذاب و پرحادثه‌ای دارد. گفته می‌شود در مقطعی شوالیه‌های صلیبی این محل را در اشغال خود داشتند و یا ناوگان جنگی فرانسیس دریک در قرن شانزدهم میلادی مرتباً به صومعه حمله کرده و دست به غارت و چپاول می‌زدند.

 راه‌ ‌پله‌ های لیِژ، ‌بلژیک

اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا
 

یک از راه‌های صعود به مونته دو بورون (کوه بورون) در یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های شهر لیِژ کشور ‌بلژیک استفاده از 374 ‌پله‌ای است که از دامنه تا قله‌ی آن امتداد دارد. خطوط آجری قدیمی در دو طرف ‌پله‌ها، این مکان را به سوژه‌ای مناسب برای عکس‌برداری تبدیل می‌کند. این راه‌پله درگذشته مسیر دسترسی به قلعه‌ای نظامی بوده که هنوز هم بقایای آن بر فراز قله‌ی کوه قابل‌مشاهده است و بسیاری از بازدیدکنندگان برای دیدن مناظر چشمگیر شهر از آن بالا می‌روند.

ویرانه‌ های سنت پائول، ماکائو


اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

بعضی از دیدنی‌ترین راه‌پله‌های فضای باز در غرب آسیا به ویرانه‌های کلیسای جامع سنت پائول واقع در ماکائو منتهی می‌شوند. این کلیسا در قرن شانزدهم میلادی و به‌وسیله کاشفان پرتقالی در این مکان ساخته شده است و صعود از ‌پله‌ها اولین بخش از بازدید ساختمان تاریخی این مکان به شمار می‌آید.

برخلاف بیشتر موارد فوق، این راه‌پله‌ها، مکانی برای تجمع و گردهمایی نیز محسوب می‌شوند بسیاری از بازدیدکننده‌ها در حین بالا رفتن از پلکان، مدت زیادی توقف کرده و به عکس گرفتن، صحبت با یکدیگر و یا لذت بردن از غذاهای دست‌فروش‌ها صرف می‌کنند.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : اعجاب‌ انگیزترین راه ‌پله‌ های فضای باز در دنیا

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-06T10:26:22+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است