یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

افزایش میزان هوش در 15 قدم

چاپ مطلب بازدید : 941 یکشنبه ۲۴ خرداد ۹۴

با پانزده ترفند جالب هرروز باهوش‌تر شوید

افزایش میزان هوش در 15 قدم

افزایش هوش

با پانزده ترفند جالب هرروز باهوش‌تر شوید

اختصاصی بیست ستون: 

آیا می‌خواهید باهوش‌تر از قبل باشید؟ بسیاری از مردم به افزایش توانایی‌های ذهنی خود با انجام فعالیت‌های فکری علاقه دارند ولی گرفتاری‌های زندگی روزمره اجازه صرف زمان زیاد برای شرکت در کلاس‌های افزایش هوش و تلاش برای هوشمندتر شدن نمی‌دهند.
برای این دسته از افراد راه‌های آسان‌تری نیز موجود است. در ادامه به پانزده فعالیت روزانه ساده و جالب برای باهوش‌تر شدن می‌پردازیم.

 1. یک سرگرمی خلاقانه و کم‌هزینه انتخاب کنید:
  یک سرگرمی مفرح و ساده را به فهرست فعالیت‌های خود اضافه کنید مثل بافندگی، دویدن و نصب متن موزیک‌های موردعلاقه در معرض دید و خواندن آن‌ها. این‌گونه فعالیت‌ها علاوه بر سرگرم شدن، بدون اینکه متوجه شوید هوش شما نیز را افزایش می‌دهند.
 2. اخبار روزانه را دنبال کنید:
  مطلع بودن از وقایع روزانه باعث هوشیاری و آگاهی بیشتر شما از اتفاقات جهان و یا جامعه می‌شود. علاوه بر این با اطلاع از اخبار همیشه موضوعی برای گفتگو دارید که بحث و تبادل‌نظر در مورد آن با اطرافیان، توانایی تجزیه‌وتحلیل شما را افزایش می‌دهد.
 3. از دو فهرست برای زمان‌بندی فعالیت‌های پیش رو استفاده کنید:
  اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود را در دو فهرست مجزا یادداشت کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید اولویت‌های خود را بهتر شناسایی نمایید و برای تحقق آن‌ها برنامه‌ریزی شخصی و شغلی مؤثرتر و واقع‌بینانه‌تری داشته باشید.
   در فهرست اهداف کوتاه‌مدت، برای یک ماه آینده خود برنامه‌ریزی کنید و اهداف یک تا 25 سال آینده را در فهرست بلندمدت ثبت نمایید.
 4. کارهای انجام‌شده را فهرست کنید:
  همه موفقیت‌های سال گذشته را در یک فهرست یادداشت کنید و بعد به‌صورت روزانه پیشرفت‌های کوچک و بزرگ جاری را به این فهرست اضافه نمایید. با مرور این فهرست انگیزه‌های شما برای پیشرفت تقویت می‌شود.
   علاوه بر این مطالعه این فهرست به شما نشان می‌دهد که در هفته گذشته چقدر خلاق و سازنده بوده‌اید و راهکارهایی برای مفیدتر شدن هفته پیش رو در اختیار شما می‌گذارد.
 5.  هرروز کتاب بخوانید:
  سعی کنید روزانه حداقل یک‌فصل از کتاب‌های موردعلاقه‌تان را مطالعه کنید. بسیاری از افراد مشغله روزانه را مانعی برای مطالعه می‌دانند ولی در طول روز زمان‌های زیادی برای این کار وجود دارد. به‌عنوان‌مثال در موقع رفتن به محل کار یا صرف غذا، به‌جای وبگردی می‌توان مطالعه نمود.
  موضوع کتاب اهمیتی ندارد. کتاب‌های تخیلی دیدگاه شما را برای تحلیل مسائل از زوایای غیرمعمول تقویت می‌کند و ادبیات واقع‌گرایانه مثل کتاب‌های تاریخی یا زندگینامه مشاهیر حاوی نکات آموزنده جدیدی است.
 6. هرروز به پنج موضع متفاوت بیندیشید:
  خلاق باشید و هرروز از توان ذهنی خود استفاده کنید. می‌توانید به حل مشکلات روزانه بیندیشید و یا در مورد فیلم‌های جالب و کتاب‌های سازنده فکر کنید. اندیشیدن توانایی مغز را افزایش می‌دهد و به شما می‌آموزد که به‌جای استفاده از اینترنت بر معلومات و دانسته‌های خود تکیه کنید.
 7. برای سؤالات خود در پی پاسخ باشید:
  اگر سؤالی در ذهن شما وجود دارد، هرچقدر سطحی و یا حتی کودکانه بازهم برای یافتن پاسخ آن تلاش کنید. با در پیش گرفتن این رویه بعد از مدتی متوجه خواهید شد که دانش شما در زمینه‌های گوناگون افزایش پیدا کرده است.
 8. اندیشه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید:
  بحث و گفتگو با دیگران در مورد اندیشه‌ها، شانس بیشتری برای تحلیل آن در اختیار شما می‌گذارد و علاوه بر این می‌توانید از دانسته‌های دیگران نیز سود ببرید.
  گفتگو در مورد ایده‌ها توانایی توضیح مسائل به‌صورت منسجم و هوشمندانه را افزایش می‌دهد. اگر شروع یک بحث باعث اضطراب شما می‌شود، به اتاق‌های گفتگوی اینترنتی بپیوندید و در بحث‌هایی جاری در مورد مسائل موردنظر شرکت کنید.
 9. دیدگاه‌ها و ذهنیت‌های متفاوت را امتحان کنید:
  حتی موضوعاتی که در مورد آن‌ها به یقین رسیده‌اید، از دیدگاه‌های متفاوت موردبررسی قرار دهید. پیدا کردن شواهد جدید برای تائید باورهای قبلی، ذهن شمارا منعطف‌تر و کنجکاوتر نموده و به شما کمک می‌کند که مسائل روزمره را با نگاهی باز و همه‌جانبه ببینید.
 10.  کارهایی را که دیگر نمی‌خواهید انجام دهید، فهرست کنید:
  به مدت یک هفته، هرروز کارهایی را که باعث ایجاد وقفه در فعالیت‌های روزانه شما می‌شود، یادداشت کنید. اگر فعالیت خاص یا سرگرمی مضری باعث کم شدن توانایی ذهنی شما می‌شود و یا شمارا از سازندگی و خلق ایده‌های جدید بازمی‌دارد، مطالعه فهرست به شما در متوقف کردن آن کمک می‌کند.
 11.  از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مفیدتر استفاده کنید:
   اگر زمان زیادی در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، با پیگیری مطالب پرمحتوا و جالب توانایی ذهنی خود را افزایش دهید. در شبکه‌های اجتماعی گروه‌های زیادی هستند که در زمینه علوم و اخبار مفید فعالیت می‌کنند. با عضویت در آن‌ها و جستجو برای یافتن مطالبی که واقعا برایتان جذابیت دارند، معلومات خود را افزایش دهید.
 12.  با افراد مطلع و بامعلومات معاشرت کنید:
  در طول روز با افراد جالب و مطلع زیادی برخورد دارید که ممکن است اعضای خانواده، همکاران و یا غریبه‌هایی در خیابان باشند. از این برخوردها برای افزایش دانسته‌ها و هوش خود استفاده کنید.
 13.  کنجکاو و جستجوگر باشید:
  اگر نمی‌توانید جهانگردی کنید، در شهر خود به جستجو و کشف چیزهای جدید بپردازید. به مسائلی که تاکنون برایتان جالب نبوده‌اند، توجه بیشتری نشان بدهید. تجربه‌های جدید حقایق و معلومات بیشتری به شما می‌آموزند. با دقت و کنکاش در محیط اطراف می‌توانید دانش خود را افزایش بدهید.
 14.  کلیپ‌های آموزنده و پرمحتوا ببینید:
  اینترنت لبریز از وبلاگ‌های ویدئویی و کلیپ‌های کوتاه از کنفرانس‌های خبری یا علمی است. زمان این کلیپ‌ها بیشتر از 30 دقیقه نیست و به همین دلیل در زمان‌های کوتاه استراحت نیز می‌توانید یک یا چند کلیپ آموزنده ببینید و هرروز دانش و معلومات خود را افزایش بدهید.
  بهترین ویژگی این کلیپ‌ها استفاده از بیان واضح و بدون پیچیدگی است از همین رو حتی اگر بدون تمرکز کامل آن‌ها را تماشا کنید، بازهم برایتان مفید خواهند بود.
 15.  هرروز یک کار هیجان‌انگیز و ترسناک انجام بدهید:
  ترس از ناشناخته‌ها و ترک حاشیه امنیت در زندگی، بزرگ‌ترین محدودیت ذهن انسان است. این محدودیت‌ها انواع گوناگونی دارد، ازجمله ترس از صحبت در جمع و یا خوردن غذاهای جدید. سعی کنید حداقل روزی یک‌بار از حاشیه امنیت خود خارج‌شده و کاری جدید و غیرمعمول انجام بدهید. این اقدام به شما نشان می‌دهد که قادر به انجام هر کاری هستید و شمارا به فردی کنجکاو و نترس با قابلیت ذهنی بالا تبدیل می‌کند.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.77(99 رای) | زمان دقیق: 2015-06-14T16:16:07+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است