شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

افزایش واکنش‌ های حساسیتی به دلیل آلودگی هوا

چاپ مطلب بازدید : 536 جمعه ۱۴ فروردین ۹۴

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا باعث تشدید واکنش ‌های حساسیتی می‌شود.

افزایش واکنش ‌های حساسیتی به دلیل ‌آلودگی هوا

افزایش واکنش ‌های حساسیتی به دلیل<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%a2%d9%84%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d9%87%d9%88%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d8%b9%d8%ab-%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%88%d8%af%d8%b1%d8%b3-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af' title='بیماری تنفسی در نوزادان به دلیل آلودگی هوا !'> ‌آلودگی هوا</a>

افزایش واکنش ‌های حساسیتی به دلیل ‌آلودگی هوا

اختصاصی بیست ستون: 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ‌آلودگی هوا باعث تشدید واکنش ‌های حساسیتی می‌شود. در حال حاضر افراد زیادی از حساسیت و مشکلات ناشی از آن رنج می‌برند و به دلیل افزایش ‌آلودگی هوا هرروز به تعداد این افراد افزوده می‌شود. اگر شما هم جزو این افراد هستید باید بدانید که دلیل اصلی شدت گرفتن بسیاری از واکنش ‌های حساسیتی نظیر ‌عطسه و آبریزش بینی ‌آلودگی هوا است.


متخصصان علم پزشکی مدت زیادی است که در مورد احتمال تأثیر ‌آلودگی هوا بر افزایش واکنش ‌های حساسیتی تحقیق می‌کنند و دلیل احتمالی افزایش علائم بالینی مبتلایان به حساسیت را این مسئله می‌دانند اما تاکنون دلیل این ارتباط و چگونگی تأثیر آلودگی بر حساسیت در پرده‌ی ابهام قرار داشت. خوشبختانه آخرین تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، سرانجام دلیل این معضل قدیمی را دقیقاً مشخص نموده است.


 نتایج تحقیقات مذکور که در نشست سالانه‌ی انجمن شیمیدان‌های آمریکایی به اطلاع عموم رسیده است، فرآیندهای شیمیایی تأثیر ‌آلودگی هوا بر واکنش ‌های حساسیتی و همین‌طور تأثیرات و علائم بالینی آن را به‌صورت کامل توضیح می‌دهند. بر اساس این نتایج در حال حاضر دو نوع عامل آلوده‌کننده‌ی عمده در هوای تنفسی ما وجود دارد که یکی از این عوامل از ترکیب دود با رطوبت هوا و مه حاصل می‌شود و دیگری گاز اوزون (o3) است. این دو عامل به‌راحتی با گاز دی‌اکسید نیتروژن که توسط خودروهای دیزل به‌وفور تولید می‌شود، ترکیب‌شده و باعث ایجاد تغییراتی در ساختار شیمیایی عوامل حساسیت‌زا می‌شوند و آن‌ها را تقویت می‌کنند.


 برای کسب این نتایج، گروه تحقیقاتی موسسه‌ی شیمی مکس پلانک در آلمان، به کمک شبیه‌سازی کامپیوتری و بررسی دقیق در آزمایشگاه، تأثیر شیمیایی ترکیب اوزون و دی‌اکسید نیتروژن بر bet v 1 (شناخته‌شده‌ترین عامل ایجاد حساسیت) را به‌دقت موردمطالعه قراردادند. این مطالعات نشان داد که گاز اوزون باعث تسریع اکسیداسیون اسیدهای آمینه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی bet v 1 موسوم به تریوسین شده و این فرایند به استحکام پروتئین‌های bet v 1 کمک می‌کند.

در مرحله‌ی بعد این عوامل حساسیت‌زای تقویت‌شده با دی‌اکسید نیتروژن واکنش شیمیایی انجام می‌دهند و بدین ترتیب خاصیت چسبندگی آن‌ها به‌شدت افزایش پیدا می‌کند درنتیجه سیستم ایمنی ‌بدن انسان برای دفع این عوامل به فعالیت بیشتری نیاز خواهد داشت و این فعالیت بیشتر باعث تشدید علائمی مانند ‌عطسه و آبریزش بینی خواهد بود. به دلایل ذکرشده در روزهای گرم و مرطوب توأم با مه افراد دارای حساسیت، واکنش ‌های حساسیتی به‌مراتب شدیدتری نشان می‌دهند.


البته این‌همه‌ی ‌داستان نیست و به گفته محققان دو عامل ذکرشده، دلایل اصلی تغییرات جهانی آب‌وهوا هستند و این تغییرات نیز به‌نوبه خود باعث طولانی‌تر شدن فصل‌های مشخصی از سال و درنتیجه افزایش میزان حساسیت‌های فصلی می‌شوند.

خوب است به خاطر داشت باشیم که مقصر اصلی این تغییرات آب‌وهوا و آلودگی محیط‌زیست انسان‌ها هستند. با توجه به پیچیدگی‌های سیستم ایمنی ‌بدن انسان، منطقی نیست اگر گمان کنیم که می‌توانیم به‌راحتی به آلوده کردن محیط‌زیست ادامه بدهیم و هیچ عواقبی هم برایمان نداشته باشد.

تهیه شده توسط : محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : افزایش واکنش‌ های حساسیتی به دلیل آلودگی هوا

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-03T03:28:10+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است