شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

انتخاب لباس و کفش مناسب در دوران بارداری

چاپ مطلب بازدید : 1248 پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴

خانم های باردار شلوارهای تنگ و جین نپوشید !

انتخاب لباس و کفش مناسب در دوران بارداری

لباس و کفش دوران بارداری

خانم های باردار شلوارهای تنگ و جین نپوشید !

اختصاصی بیست ستون:  

زنانی که قبل از باردار شدن تناسب اندام خوبی داشته اند و همیشه لباس های زیبا و متناسب می پوشیدند ، معمولا با بهم ریختگی تناسب اندامشان در این دوران به آسانی کنار نمی آیند .

مهم این است که یک بار هزینه کنید و لباس هایی بخرید که در تمام طول دوران بارداری قابل استفاده باشد . در هر صورت نباید بعد از ماه چهارم باردای لباس های نامناسب بپوشید زیرا به سلامت مادر و جنین آسیب می رساند .

دکتر حمید بهنیا ، متخصص زنان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره لباس های ممنوعه دوران بارداری توصیه های زیر را ارائه می دهد :

لباس های تنگ و چسبان نباید بپوشید

بعد از ماه چهارم بارداری باید لباس های راحت و گشاد پوشیده شود . باید لباسی انتخاب کنید که به شکم و پاهایتان نچسبد و وزن آن روی شانه هایتان باشد و با داشتن کمربند یا کش ، وزن را روی شکم نیندازد .

باید لباس هایی بپوشید که به راحتی بپوشید و در آورید و حتی با آن لباس به راحتی بنشینید و بلند شوید و در حین راه رفتن جلوی دست و پایتان را نگیرد . خانم ها نباید در این دوران شلوارهای تنگ در ناحیه فاق بپوشند زیرا به خاطر تغییرات هورمونی به عفونت ادراری مبتلا می شوید . علاوه بر آن پوشیدن شلوارهایی از جنس نخ و کتان توصیه می شود و باید از پوشیدن ساپورت خودداری کنید .

البته تنها این قضیه درباره شلوار مطرح نمی شود بلکه درمورد لباس های زیر هم باید به این نکته توجه داشته باشید . لباس زیر نباید شکم شما را به دو قسمت تقسیم کند و در صورت امکان باید از لباس های زیر نخی مختص دوران باردای استفاده شود . اگر بودجه کافی ندارید و می خواهید از لباس های زیر خودتان استفاده کنید ، سایز بزرگ بپوشید تا در آن راحت باشید و هیچ فشاری روی شکم تان وارد نشود .

باید و نباید کفش پوشیدن در دوران بارداری

در این دوران نباید کفش های بدون پاشنه یا پاشنه بلند بپوشید . بهترین انتخاب کفش لژدار سه سانتی می باشد زیرا در این دوران پاها و کمر حساس تر از قبل و قوزک پا ضعیف است و وزن وارد شده جنین باعث بهم زدن تعادل خانم باردار می شود .

باید کفش تان در صورت پاشنه دار بودن حداقل سه سانتی با پاشنه پهن باشد . استفاده از کفش های بدون پاشنه یا کفش هایی با پاشنه بیش از 4 سانت ، سبب ابتلا به کمر درد ، انقباض عضلات پا و زانو درد می شود .

از کفش بند دار استفاده نکنید

در ماههای آخر بارداری باید از کفشی استفاده کنید که نیاز به خم شدن و بند بستن نداشته باشد . در صورت پوشیدن کفش های بنددار به هیچ وجه خم نشوید یا حتی برای بستن بند کفش به دیوار تکیه ندهید . بهترین توصیه این است که روی سطحی بنشینید و پایتان را روی ران پای دیگر بیندازید و بند کفش را ببندید . جوراب هم به همین صورت باید بپوشید .


در ماههای پایانی بارداری مرکز ثقل بدن به سمت جلو می رود و برای ایجاد تعادل شانه هایتان را عقب می کشید که باعث بروز کمر درد می شود . در هر صورت باید از کفش و لباس های سبک و راحت استفاده کنید . البته ممکن است در این دوران احساس گرما و گرگرفتگی شدید داشته باشید و حرارت بدن تان بالا باشید ، در این شرایط نباید لباس های خیلی گرم پوشیده شود .

دکتر مجتبی امیری ، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله درباره نکات پوستی و انتخاب لباس در این دوران می گوید :

در این دوران به خاطر جمع شدن آب زیر پوست دچار ورم پاها می شوید و ممکن است کفش هایی که قبل از بارداری مناسب بوده ، در اواخر بارداری تنگ شود که به دلیل تنگ بودن کفش سبب فرو رفتن ناخن در گوشت پا خواهد شد . برای دور بودن از این مشکل باید کفش راحت پا کنید .


در طول این دوران ناحیه زیر سینه ، زیر بغل و کشاله ران ممکن است دچارعفونت قارچی شود . برای جلوگیری از این عارضه باید نواحی ذکر شده را خشک نگه دارید . چون غدد عرق در این دوران فعالیت زیادی دارند باید تا جای ممکن لباس هایتان از جنس نخ و پنبه ای باشد و لباس های پلاستیکی نپوشید تا از ابتلا به حساسیت و بروز درماتیت های ایجاد شده جلوگیری گردد .

به خاطر تغییرات هورمونی ممکن است ساق پایتان خشک شود ، به همین دلیل باید مراقب رطوبت پوست تان باشید و به جای استفاده از صابون از پن های خنثی استفاده کنید . برای جلوگیری از این عارضه چکمه ، جوراب یا لباس های پشمی که باعث افزایش خارش می شود ، نپوشید .


بهترین لباس در این دوران بلوزهای مخصوصی است که در زیر سینه پیلی دارد و از جنس نخی و لطیف است .

دکتر شیرین نیرومنش ، فوق تخصص طب مادر و جنین در این باره می گوید :

اغلب زنان باردار تمایل به پوشیدن لباس های گشاد و راحت ندارند و وقتی به مطب مراجعه می کنند ، باید با فشار و زحمت زیادی شلوار جین تنگ شان را در آورند . آنها در این لباس های جین تنگ و چسبان اذیت می شوند اما از طرفی از پوشیدن لباس های گشاد تنفر دارند . به خانم های باردار توصیه می کنیم به هیچ وجه شلوارهای جین نپوشند زیرا ضخامت زیاد و چسبان بودن این شلوارها سبب تبخیر رطوبت بدن می شود و زمینه ساز ایجاد عفونت خواهد شد .


باید در این دوران لباسی بپوشید که به شما آرامش دهد زیرا آرامش مادر در رشد و سلامت جنین تاثیر مطلوبی دارد . اگر از شلوار جین تان در عذاب هستید حداقل شلوار جین مخصوص بارداری بپوشید  . این شلوارها شکم شما را اذیت نمی کند اما نباید ضخیم باشد .

بهتر است لباسی با رنگ های روشن و ملایم بپوشید تا به آرامش برسید . رنگ های آبی و سفید انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود .

باید به جنس پارچه هم توجه داشته باشید زیرا در این دوران پوست تان حساس و خشک است و ممکن است الیاف مصنوعی به پوست بچسبد و زمینه ساز آسیب پوستی گردد . البته این لباس ها از نظر بهداشتی هم مناسب نیستند زیرا مانع تبخیر عرق می شوند و باعث ابتلا به عفونت قارچی خواهند شد .


هر چند انتخاب لباس نامناسب تاثیر مستقیمی روی سلامت و رشد جنین نخواهد داشت اما پوشیدن این لباسها باعث می شود مادر احساس آرامش و راحتی نداشته باشد و این مساله روی جنین تاثیر می گذارد . البته فشار لباس روی ناحیه شکم باعث افزایش دمای بدن و تعرق زیاد می شود و آب زیادی به این صورت از بین می رود . اگر در فصل تابستان باردار باشد این مساله تاثیر منفی تری روی سلامت شما و جنین خواهد داشت .

در زمینه انتخاب کفش هم باید دقت داشته باشید زیرا در این دوران خصوصا ماههای آخر تعادل تان بهم می خورد و احتمال پیچ خوردگی و زمین خوردگی وجود دارد . توصیه می کنیم کفش های چرمی با پاشنه های سه سانتی بپوشید . زیرا کفش پاشنه بلند ایمنی پایینی دارد و به کمرتان فشار خواهد آورد .

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : انتخاب لباس و کفش مناسب در دوران بارداری

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-03T08:47:28+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است