پنجشنبه ۹۸/۱/۲۹   Thu 19/4/18

اگر همسرتان اینگونه است به فکر طلاق باشید !

چاپ مطلب بازدید : 15338 چهارشنبه ۱۱ آذر ۹۴

با فردی که اختلال شخصیتی دارد زندگی نکنید

اگر همسرتان اینگونه است به فکر طلاق باشید !

اختلال شخصیتی

با فردی که اختلال شخصیتی دارد زندگی نکنید

اختصاصی بیست ستون:  

در هر زندگی مشترک و رابطه ای اختلاف وجود دارد اما شدت اختلاف تعیین می کند که رابطه تان چه وضعیتی دارد. زوجین می توانند  اختلافات و مشکلات ساده را میان خود حل کنند اما اختلافات پیچیده باید با مراجعه به روان شناس و مشاوره حل شود. گاهی در زندگی مشترک اختلافاتی وجود دارد که با هیچ راهکاری حل نمی شود و آن زمان است که رابطه زناشویی آسیب زا خواهد شد. در فرهنگ کشورمان دید مثبتی به طلاق وجود ندارد و می خواهد زندگی  را حفظ کند اما همیشه تلاش برای حفظ زندگی سالم نیست.

گاهی ویژگی ها و شرایطی وجود دارد که ما را مجبور به پذیرش طلاق می کند و بعضی از زندگی ها بهتر است از هم بپاشد. زیرا ادامه آن به نفع فرزندان و خانواده نخواهد بود. جان گاتمن یکی از بهترین اندیشمندان در زمینه رابطه و زندگی زناشویی است که درباره طلاق می گوید : طلاق صلح جویانه بسیار بهتر از زندگی جنگ جویانه است. بنا بر مطالعات کسانی که والدین شان طلاق آرام و صلح جویانه ای داشته اند، در آینده زندگی سالم و موفق تری نسبت به کسانی دارد که پدر و مادرشان طلاق نگرفتند اما زندگی شان آسیب زا و پر تنش است.

در ادامه نشانه های یک زندگی و رابطه پرتنش و پرخطر بیان می شود. اگر همسر شما هم این ویژگی ها را دارد، باید راجع به ادامه زندگی و رابطه تان تجدید نظر کنید و یا حتی لازم است به جدایی فکر کنید، اما قبل از آن به یک مشاور یا روان شناس مراجعه کنید تا تصمیم جدی تری بگیرید.

اگر همسرتان اختلال شخصیتی دارد

اختلالات شخصیتی باعث می شود زندگی اجتماعی، خانوادگی و شخصی فرد با چالش رو به رو شود. فرد نسبت به بعضی از اختلالات آگاه است اما بعضی از اختلالات شخصیتی به گونه ای که فرد آگاهی نسبت به آن ندارد و خود و رفتارهایش را سالم می پندارد. در واقع اختلالات شخصیت مهم ترین اختلال هایی که زندگی مشترک زوجین را با مشکل رو به رو می کند. بعضی از این اختلال ها را می توان با همکاری فرد درمان کرد. عمومی ترین اختلالات شخصیتی عبارتند از:

فردی که دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی است

این افراد فاقد وجدان هستند . آنها می توانند به راحتی دروغ بگویند و به فکر فریب کاری شما باشند. حتی ممکن است این فرد به دلیل رفتارهای خلاف سابقه بازداشت قانونی نیز داشته باشد. این افراد نمی توانند به سادگی پیامد کار خود را درک کنند. ممکن است به شما صدمه بزنند، شما را کتک بزنند و حتی نسبت به این رفتارشان پشیمان یا شرمنده نباشند یا حتی با سیاست و فریبکاری دل تان را به دست اورند. آنها در زندگی مشترک هیچ مسئولیت پذیری ندارند با این وجود در روابط اجتماعی شان با اعتماد به نفس بالا رفتار می کنند و در برخوردهای اولیه استعداد خوبی از خود به نمایش می گذارند.

عکس 1

فردی که دچار اختلال شخصیت شکاک است


همچنین بخوانید: عمر طولانی، چه راهی دارد؟

شخصیت شکاک دارای ویژگی بی اعتمادی است که در علم روان شناختی پارانوئید نامیده می شود. از ارتباط با فرد شکاک خسته خواهید شد زیرا همیشه تصور می کنید در حال بازداشت شدن هستید. شاید در حال تایید و تشویق او باشید، اما او حرف های شما را تمسخر یا تهدید قلمداد می کند. فرد با شخصیت شکاک همیشه تصور می کند که شما به او وفادار نیستید و فکر می کند قصد خیانت به او را دارید. امکان دارد این فرد علیه همسرش دست به خشونت هم بزند.

فردی که دچار اختلال شخصیت خود شیفته است

این افراد تنها خود را خاص و باهوش می دانند. افراد خودشیفته همیشه به  دنبال تایید دیگران هستند و نیاز به تحسین دارند. در ارتباط با این افراد همیشه حس می کنید که دیده نمی شوید و تنها نیازهای او طلب می شود. آنها همیشه خود را حق به جانب می دانند و خود را فردی خاص تلقی می کنند که مهارت ها و توانایی های بالایی دارد. مهمترین خصوصیت فرد خودشیفته این است که نیاز به توجه خاص از سوی اطرافیان دارد. او هیچ وقت در زندگی مشترک نمی تواند با شما همدلی کند و همیشه از دید خود به زندگی و روابط نگاه می کند.


فردی که دچار اختلال شخصیت مرزی است

این افراد همیشه نگران طرد شدن از سوی دیگران هستند. رابطه با این افراد همیشه پرشور و هیجان اما در مقابل بی ثبات و پرمشکل است. حتی ممکن است آنها به خودشان آسیب برسانند و فکر خودکشی در سرشان باشد. همیشه نگران این هستند که چه تاثیری روی دیگران می گذراند. در ارتباط با فرد با اختلال شخصیت مرزی از پرخاشگری کلامی در امان نخواهید بود و شدیدا دمدمی مزاج هستند. افراد با این اختلال همیشه پریشان هستند و احساس پوچی دارند. در رفتارهای این افراد نوسانات زیاد هیجانی و احساسی وجود دارد و ممکن است این رفتارها آنها را در معرض آسیب قرار دهد. آنها همیشه نگران طرد شدن و کنار گذاشته شدن هستند و ممکن است از همسرشان توجه زیادی بخواهند و همین مساله سبب شود که بیشتر طرد شوند.


اگر همسرتان اعتیاد دارد

وقتی همسرتان به انواع مواد مخدر، مواد محرک، مصرف الکل و قماربازی اعتیاد دارد باید در زندگی تان تجدید نظر کنید. ممکن است بارها برای ترک او تلاش کرده باشید تا او اعتیادش را کنار بگذارد. شاید اقداماتی چون بستری برای ترک و مشاوره هایی برای ترک اعتیاد دست زده اید اما موفق نشده اید یا حتی ممکن است اعتیاد به شما، فرزندان و خانواده تان آسیب برساند. البته نمی توان منکر حمایت عاطفی و اجتماعی شد که فرد معتاد از همسر خود دریافت می کند تا با موفقیت اعتیادش را کنار بگذارد.

اگر همسرتان همیشه به شما  خیانت می کند

ممکن است همسرتان تجربه مداوم خیانت عاطفی و جنسی در زندگی مشترک داشته باشد. احتمالا بهبودی در کار نیست و شما می توانید به جدایی فکر کنید. البته خیانت عاطفی و جنسی به معنی تمام شدن زندگی نیست، خیانت درمان می شود و نیاز به گذشت همسر دارد. اما اگر متوجه شدید همسرتان خیال تغییر رویه ندارد و برای لذت شخصی دست به خیانت می زند، به احتمال زیاد تلاش هایتان بی نتیجه خواهد بود.


همچنین بخوانید: نازک شدن موها، عوامل

اگر همسرتان کنترل شدیدی روی شما دارد

شاید همسری داشته باشید که تلاش زیادی برای کنترل شما می کند و روی رفتار، دوستان، فعالیت های اجتماعی و اقتصادی تان حد و حدود زیادی تعیین می کند. اگر همسرتان همیشه با روش هایی  چون تهدید، فشار آوردن، ایجاد تنش در رابطه، ایجاد حس گناه یا حتی انتقادات شدید شما را مجبور می کند که مطابق با میل او زندگی کنید، لازم است برای ادامه رابطه تان تجدید نظر کنید. این کنترل شدید و نامحسوس همان سوء استفاده ارتباطی است که یکی از نشانه های بارز رابطه ناسالم می باشد.

به تلگرام ما بپیوندید
4.43 ستاره از 5 در 7 رای

عنوان این مقاله : اگر همسرتان اینگونه است به فکر طلاق باشید !

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-02T08:29:20+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
زهرا
۱۳۹۷/۰۵/۰۲     ساعت ۰۹:۵۳
سلام همسر من واقعا خلق دم دمی داره به طری که تو یه روز میتونه بارها خوشحال و غمگین بشه من بخاطر شغلم مجبور تو این شهری که الان با همسرم زندگی میکنم باشم واقعا داغون شدم نمیدونم چکار کنم من دوتا بچه دارم
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است