دوشنبه ۹۷/۴/۲۵   Mon 18/7/16

با 6 قدم احساس حسادت را از خود دور کنید

چاپ مطلب بازدید : 992 دوشنبه ۱۶ آذر ۹۴

اعتماد به نفس بالا با حسادت مقابله می کند

با 6 قدم احساس حسادت را از خود دور کنید

احساس حسادت

اعتماد به نفس بالا با حسادت مقابله می کند

اختصاصی بیست ستون:  

شاید شما هم به حسادت زنانه دچار شده اید ؛ وقتی که دوست تان با ذوق و شوق زیاد از قبول شدنش در کنکور می گوید و به جای این که خوشحال شوید ، اخم هایتان درهم فرو می رود و از ته دل آهی می کشید . یا وقتی ماشین جدید همسایه تان را می بینید افسوس می خورید که چرا شما نمی توانید سوار چنین ماشینی شوید . یا وقتی همکلاسی تان شغل خوبی پیدا می کند ، ناگهان تمام دنیا روی سرتان خراب می شود ....

تمام این موارد حس حسادت شما را برانگیخته می کند . ممکن است هر فردی این حس ها را در زندگی خود تجربه کند اما گاهی این احساس به قدری شدید می شود که به شما و اطرافیان تان آسیب می رساند . پس اگر فرد حسودی هستید ، باید این عادت خود را ترک کنید . در ادامه برنامه ای به شما می دهیم که بتوانید در عرض 6 روز حسادت خود را کنار بگذارید و بدون حسادت از زندگی تان بیشتر لذت ببرید .

قدم اول : اعتماد به نفس تان را بالا ببرید

باید با خودتان صادق باشید و در مورد احساس حسادت در وجودتان قضاوت درستی داشته باشید . خیلی افراد به طور مقطعی و زودگذر به حسادت دچار می شوند اما گاهی به قدری احساس حسادت شدید است که نشاط زندگی تان را می گیرد . احساسات بد گذشته را در ذهن تان مرور کنید و روزهایی را به یاد آورید که به خاطر حسادت ناراحت و کسل بوده اید و به پیشرفت ها و موفقیت های دوستان تان هم حسودی کرده اید .

یکی از اصلی ترین کارها برای کنار گذاشتن حس حسادت این است که اعتماد به نفس تان را بالا ببرید . هر کاری که می توانید انجام دهید تا به تدریج اعتماد به نفس تان تقویت شود . مثلا می توانید از همین حالا تصمیم بگیرید و مهارت هایتان را بالا ببرید . مثلا ورزش را در برنامه روزانه تان جای دهید و با به خاطر سپردن موفقیت های خوب گذشته آنها را با انگیزه بالاتری انجام دهید . وقتی اعتماد به نفس پایینی داشته باشید ، مهارت ها و توانایی های خود را نادیده می گیرید و به اطرافیان و دوستان تان حسودی می کنید . در این زمینه می توانید با روانشناس مشورت کنید .

قدم دوم : توانمندی هایتان را شناسایی کنید

بعد از این که اعتماد به نفس تان را بالا بردید ، اکنون خودتان را بیشتر دوست دارید و به خودتان بیشتر بها می دهید . حالا درباره خودتان بیشتر فکر کنید تا بتوانید خود را بهتر بشناسید و توانایی هایتان را بالا ببرید . با خودتان تکرار کنید : من با تلاش زیاد می توانم به هر چیزی که می خواهم برسم و  دلیلی برای حسادت وجود ندارد . از همین حالا برای رسیدن به اهداف تان قدم بردارید و تمام تلاش تان را به کار بگیرید . حسادت در کسانی ایجاد می شود که به جای سعی و تلاش و بالا بردن توانایی هایشان ، مدام در زندگی دیگران کنکاش می کنند تا ببینند آنها در زندگی شان به چه چیزی دست یافته اند . وقتی خودتان را فرد توانمندی بدانید ، به نتایج زندگی دیگران حسادت نمی کنید .

شاید وقتی خبر موفقیت اطرافیان تان را بشنوید شعله های حسادت در وجودتان برانگیخته شود ، در این مواقع باید به جای حسادت به خودتان و توانایی هایتان افتخار کنید.


در ذهن تان مرور کنید : موفقیت او باعث افتخار من است . می توانم به خاطر این مساله به خودم و خانواده ام ببالم . هر چه قدر اطرافیان و اعضای خانواده تان موفقیت بیشتری کسب کنند ، در زمانی که به آنها نیاز دارم می توانم روی حمایت شان حساب کنم . با این تفکر خودتان را در موفقیت اطرافیان تان سهیم می کنید و به این صورت حسادت تان کمتر خواهد شد .

احساس حسادت

قدم سوم : من خیلی خوشبختم !


شاید فکر کنید همای سعادت روی شانه دوست تان نشسته ، اما در واقع باز هم به طور قاطع نمی توانید او را خوشبخت بدانید . شاید به خاطر خوشبختی دیگران احساس حسادت در وجودتان بیدار شود اما باید بدانید بدون حسادت به دیگران هم می توان خوشبخت بود .

وقتی از داشته ها و هر آنچه که در زندگی تان دارید ، لذت ببرید شما هم خوشبخت خواهید بود . از همین الان شروع کنید و تمام خوشبختی های کوچک و بزرگ تان را بنویسید . هر روز به این یادداشت نگاه بیندازید و در ذهن تان بگویید : من به کسی حسادت نمی کنم و خودم خوشبختم .

بدگویی و بدبینی می تواند حسادت شما را مضاعف کند . خیلی از حسادت ها در میان صحبت های چند نفر ایجاد می شود زیرا ممکن است نسبت به یک شخص خاص نگرش منفی پیدا کنید و حس حسادت در شما هم بیدار می شود . گاهی زمانی ایجاد می شود که بتوانید از هر جایی حرف بزنید اما بهتر است از جمع هایی که شما را به غیبت کردن وادار می کنند ، دور باشید .


قدم چهارم : برای داشته هایتان شکر گزار باشید

باید به خاطر داشته ها و نعمت های خداوندی شکرگزار باشید . باید بدانید اگر در زندگی چیزی به دست نیاورده اید حتما به قدر کافی تلاش نکرده اید . در هر صورت حسادت نیازی نیست . هر شب قبل از خواب چند دقیقه در تنهایی برای خود وقت بگذارید و تمام داشته هایتان را در ذهن مرور کنید و به خاطر تمام این نعمت ها شکرگذار خدا باشید . وقتی در معرض یک حسادت شدید هستید ، نعمت ها و داشته هایتان را از ذهن بگذرانید تا از داشته هایتان لذت ببرید .

فکر کنید کسی متوجه حسادت شما نمی شود ، گاهی به قدری واکنش شما نسبت به حسادت صریح و واضح است که نمی توانید آن را مخفی کنید . در این مواقع ممکن است عصبانی شوید یا حتی افسرده شوید یا دست به کار اشتباهی بزنید که رابطه شما را با دیگران از هم بپاشد . پس امروز اگر در معرض حسادت قرار گرفتید ، به ارزش رابطه تان با دیگران بیشتر فکر کنید و یادتان باشد که شاید ارتباط شما با دیگران روز به روز محدودتر شود . بهتر است به جای حسادت لبخند زیبایی بزنید و به اطرافیان تان بیشتر محبت کنید .


قدم پنجم : دست از مقایسه بردارید

نباید خودتان را با هیچ کسی مقایسه کنید زیرا این کار تنها باعث حس حسادت تان می شود . باید به استعداد و توانایی هایتان توجه داشته باشید و بدانید قرار نیست شبیه فرد دیگری باشید . باید به جای مقایسه خود با دیگران به نیروی درونی تان اعتماد کنید و حسرت زندگی کسی را نخورید . جایگاه و شرایط زندگی تان را بپذیرید ، ارزش واقعی تان را درک کنید و به هر آنچه در زندگی دارید قانع باشید . در این شرایط روز به روز حس حسادت تان کمتر می شود و اطرافیان به زندگی شما غبطه می خورند .

باید بدانید که همیشه زندگی بر وفق مراد شما نیست و مطابق با میل و خواسته هایتان پیش نمی رود . پس طبیعی است که شما هم مانند سایرین در زندگی تان کمبودهایی داشته باشند و بخواهید برای داشتن امکانات بیشتر خیال پردازی کنید. در هر صورت با واقعیت کنار بیایید و به خاطر این کمبودها اعتماد به نفس تان را از دست ندهید و اهداف تان را کنار نگذارید . باید بدانید کمبودها برای تلاش و پشتکار بیشتر به شما انگیزه می دهد و نباید به خاطر آن به دیگران حسودی کنید .


همچنین بخوانید: شادتر شدن زندگی

احساس حسادت

قدم ششم : وضعیت ایده آلی را برای خود تعریف کنید

شاید حسادت شما به این دلیل است که از شرایط موجود ناراضی بوده و به دنبال شرایط بهتری هستید .  شاید وضعیت ایده الی برای خود تعریف کرده اید و چون در این وضعیت قرار ندارید ، به کسانی که ایده ال های شما را دارند حسودی می کنند .

در این مواقع بهتر است به اهداف و آرمان های خود با نگرش دیگری نگاه کنید . باید تفکرات کلیشه ای را از ذهن تان دور کنید و مطابق با واقعیت های موجود اهداف واقع گرایانه ای برای خودتان تعیین کنید ؛ اهدافی که با توجه به توانایی ها خیلی دور از دسترس نباشد .


گاهی خبر موفقیت فردی را می شنوید که انتظار شنیدن آن را ندارید و در این زمان احساس حسادت تان برانگیخته می شود . پس بهترین کار این است که در شرایط دوست تان را در ذهن خود تجسم کنید و بعد ببینید چرا به او حسادت می کنید ؟

حالا با خودتان مرور کنید : هیچ دلیلی برای حسادت وجود ندارد ، من می توانم برای رسیدن به این هدف تلاش کنم یا این که این موقعیت با توانایی ها و ارزش های من سازگار نیست و لزومی ندارد به آن حسادت کنم . در هر صورت باید با این راهکارها به خودتان کمک کنید که حس حسادت از شما دور شود . 

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.67(72 رای) | زمان دقیق: 2015-12-07T09:24:02+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است