دوشنبه ۹۷/۵/۱   Mon 18/7/23

بدترین دیکتاتور حال حاضر دنیا

چاپ مطلب بازدید : 2549 شنبه ۲۳ خرداد ۹۴

معرفی بدترین دیکتاتور حال حاضر دنیا

بدترین دیکتاتور حال حاضر دنیا

رییس‌جمهور گامبیا

سال 2014 - یحیی جمعه و همسرش زینب جمعه در کاخ سفید

معرفی بدترین دیکتاتور حال حاضر دنیا

اختصاصی بیست ستون: 

تنها گناه امام بابا لی روحانی مسلمان گامبیایی انتقاد از ریس جمهور بود. ولی همین مسئله کافی بود تا 9 ماه در زندان به سر ببرد و انواع شکنجه‌های غیرانسانی را تحمل کند. بعدها امام بابا به نمایندگان سازمان صلح بین‌الملل گفت که یکی از تفریحات شکنجه گران، تظاهر به اعدام او  بود که البته همیشه در آخرین لحظات و با خنده و تمسخر آن‌ها متوقف می‌شد.

این‌گونه اقدامات، تنها گوشه‌ای از جنایات یحیی جمعه رییس‌جمهور گامبیا است که در سال 1994 با یک کودتا قدرت را در دست گرفت و شرورانه‌ترین و عجیب‌ترین حکومت دیکتاتوری دنیا در کوچک‌ترین کشور آفریقا را تأسیس کرد و از آن موقع شهروندان گامبیا در ترس و تحت‌فشار قدرت حاکم زندگی می‌کنند.
 این دیکتاتور کوچک اصرار دارد که حتماً بانام و القاب کامل (عالی‌جناب شیخ پروفسور حاجی دکتر یحیی عبدالعزیز جیموس جنکنج جامع) مورد خطاب قرار بگیرد و ادعا می‌کند که می‌تواند مبتلایان به بیماری ایدز را شفا دهد. این ریس جمهور 49 ساله مردم بی‌گناه را به اتهام جادوگری زندانی می‌کند. یحیی جمعه تمایل شدیدی به شلیک مستقیم به سمت تجمعات اعتراضی صلح‌آمیز دارد و هرکس که کوچک‌ترین انتقادی به روش سنگدلانه و حیرت‌انگیز او برای اداره‌ی کشور داشته باشد، باید خطر ربوده شدن، شکنجه و حتی کشته شدن را به جان بخرد.
این رویکرد عجیب، گامبیا را به یک مکان بی‌ثبات و غیرقابل پیش بینی تبدیل کرده است. بقیه‌ی کشورهای غرب آفریقا چند دهه است که در مسیر برقراری دموکراسی قرار دارند و پیشرفت‌های چشمگیری نیز کسب کرده‌اند به‌عنوان‌مثال می‌توان به انتخاب اولین ریس جمهور زن در لیبریا و یا تدوین اولین قانون اساسی در غنا اشاره کرد. ولی گامبیا بعد از 50 سال استقلال و روند رو به رشد، ناگهان تبدیل به کشوری محجور شد که حقوق شهروندی در آن کاملاً نادیده گرفته می‌شود.
 در سال 2013، دولت گامبیا که پنجاه و چهارمین ملت جداشده از مستعمرات امپراتوری سابق بریتانیا محسوب می‌شود، رسماً همه‌ی قوانین مربوط به رفاه عمومی را لغو کرد و به دیپلمات‌های خارجی نیز اخطار داد که هیچ‌گونه دخالت سیاسی و انتقاد جوامع بین‌المللی را تحمل نخواهد کرد. این اقدام همزمان با احیاء دوباره و تجهیز کامل جوخه‌های آتش ضربتی بود که در چند سال قبل، اولین و مهم‌ترین هدف یحیی جمعه به شمار می‌آمد.
مسلماً چنین حکومتی دشمنان زیادی دارد و تاکنون چندین بار گروه‌های مختلف سعی در سرنگون کردن آن داشتند که با توجه به ماهیت رژیم جمعه، این تلاش‌ها نیز به اشکال عجیبی انجام‌شده‌اند. بر اساس اسناد fbi ، آخرین اقدام در سال 2014 توسط دو شهروند گامبیایی آمریکایی انجام شد. در ماه آگوست این دو نفر که از آموزش‌های نظامی نیز برخوردار بودند، مقداری اسلحه در ایالات‌متحده خریداری کردند. آن‌ها قطعات سلاح‌ها را بازکرده و در لباس‌های کهنه پیچیدند و بعد همه را در یک بشکه‌ی 200 لیتری قرار داده و در داخل یک کانتینر با کشتی به گامبیا فرستادند.
در اوایل ماه دسامبر این مردان به گامبیا رسیدند و با اجاره کردن دو خودرو به بررسی شرایط اطراف کاخ یحیی جمعه پرداختند. آن‌ها متوجه شدند که گارد محافظ رییس‌جمهور دقت زیادی در کار خود به خرج نمی‌دهند و به فدا کردن جان خود برای او چندان علاقه‌ای ندارند که البته برداشت بسیار اشتباهی بود و آنها  درنهایت موفق به عملی کردن نقشه خود نشدند. دولت ایالات‌متحده نیز این مردان را دستگیر کرد و تحت تعقیب قانونی قرارداد.
 با توجه به بحران انرژی و درگیری‌های جامعه‌ی جهانی، به‌احتمال‌زیاد یحیی جمعه در انتخابات سال 2016 دوباره ریاست جمهوری انتخاب خواهد شد. البته باکمال تعجب و علیرغم اینکه اکثریت اهالی گامبیا به‌شدت از یحیی جمعه می‌ترسند، او مورد تحسین عده ای  از شهروندان این کشور و گردشگران خارجی که از این کشور زیبا و سواحل بی‌نظیر آن بازدید می‌کنند، قرار دارد.
 سالانه حدود 50 هزار گردشگر انگلیسی تعطیلات خود را در گامبیا می‌گذرانند و به دلیل هزینه‌ی کم، فاصله‌ی 6 ساعته از فرودگاه هیثرو لندن و امنیت کاملی که یحیی جمعه برایشان مهیا می‌کند، این مسافرت را به بسیاری از مناطق جهانگردی معروف ترجیح می‌دهند. در حال حاضر صنعت گردشگری و صادرات بادام‌زمینی باعث افزایش 6.3 درصدی رشد اقتصادی گامبیا شده است.


 در حال که اکثریت مردم گامبیا با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ریس جمهور از حمایت کامل قشر مرفه برخوردار‌است ولی برخلاف دیگر کشورهای غرب آفریقا، گامبیا از همه‌گیری مرگبار ابولا مصون مانده است. نرخ مرگ‌ و میر ناشی از آن بسیار پایین‌تر از میزان متوسط است. به گفته‌ی جفری اسمیت، نماینده‌ی مرکز عدالت و حقوق بشر رابرت اف کندی: این کشور یکی از بیشترین مقادیر واکسیناسیون ابولا در آفریقا را انجام داده که واقعاً شایسته‌ی تحسین است.

 البته به دلیل نبودن آزادی مطبوعات در گامبیا، برای اطمینان از صحت این ادعا مدرکی در دست نیست. در سال 2004 دیدا هیدارا گزارشگر روزنامه‌ی ایندیپندنت گامبیا که از رژیم جمعه انتقاد کرده بود، به شکل مشکوکی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. نشریات گامبیا کاملاً در کنترل ریس جمهور قرار دارند و تنها ابزاری برای ارضاء میل شدید او به بزرگنمایی محاسن و خوبی‌هایش تبدیل‌شده‌اند.
 در روزنامه‌ها به یحیی جمعه القاب افتخاری زیادی می‌دهند ازجمله قهرمان غرورآفرین دموکراسی در آفریقا و یا اخباری دروغین مثل دریافت جایزه‌ی درجه‌یک افتخار از باراک اوباما را منتشر می‌کنند که همه‌ی این‌ها جزو توهمات غیرواقعی جمعه هستند.
 تاکنون اوباما فقط یک‌بار با یحیی جمعه دست داده است که او از این مسئله همیشه به‌عنوان سندی برای روابط نزدیکش با ریس جمهور ایالت متحده استفاده می‌کند. تاکنون ایالت متحده فشار چندانی بر یحیی جمعه وارد نکرده است و گامبیا را در فهرست کشورهای دوست قرار می‌دهد. البته در جریان ربوده شدن دو شهروند آمریکایی توسط آژانس امنیت ملی گامبیا در سال 2013، تنش‌هایی ایجاد شد ولی در حد صدور بیانیه‌های شدیداللحن باقی ماند.
تاکنون یحیی جمعه بدون مواجه‌شدن با هرگونه واکنش تأدیبی بین‌المللی به کار خود ادامه داده است و تنش‌های روزافزون دنیا، به او اجازه خواهد داد که تا مدت نامعلومی قدرت را در دست داشته باشد. او بعد از کودتا چندین انتخابات نمایشی به راه انداخته و طبعاً در همه‌ی آن‌ها برنده شده است. در تمام این مدت همه‌ی مشاغل دولتی و حساس در دست اعضای خانواده و آشنایان او قرار دارد و تمام جرائم و تخلف‌های آنان به‌راحتی نادیده گرفته می‌شود. بعضی از آن‌ها بسیار جوان هستند  و حدود 14 سال سن دارند.

 به گفته‌ی فرانسیس پاتول سخنگوی سازمان صلح بین‌الملل، این ارگان نگران افزایش فشار اختناق و سرکوبی در گامبیا است. سال گذشته وقتی‌که به یکی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل اجازه‌ی ورود و بازرسی از گامبیا داده شد، اندکی امید برای تغییر به وجود آمد ولی بعداً از ورود این نماینده به زندان‌ها و مراکز امنیتی جلوگیری شد. تاکنون همه تلاش‌های نهادهای بین‌المللی برای گفتگو با یحیی جمعه با شکست مواجه شده است.
مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.97(91 رای) | زمان دقیق: 2015-06-13T12:18:42+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است