شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

برخورد با کودکان ترسو

چاپ مطلب بازدید : 804 شنبه ۱۷ مرداد ۹۴

کودک را با عامل ترس آور روبه رو کنید

برخورد با کودکان ترسو

برخورد با کودکان ترسو

کودک را با عامل ترس آور روبه رو کنید

اختصاصی بیست ستون: 

کودکان اغلب در دوران کودکی شان از چیزهایی می ترسند و به تدریج این ترس در آنها رشد می کند و لازم است به آنها کمک کنید تا بر ترس شان غلبه کنند .  در این مطلب راههایی را بیان می کنیم تا بدانید چگونه با کودک ترسوی خود رفتار کنید برای این که  بتواند با ترس خود مقابله کند .

با کودک تان همدلی کنید

باید ترس های کودک تان را جدی بگیرید و به هیچ وجه از جملاتی چون "تو دیگه بچه نیستی " یا " این کارها مال بچه هاست" دوری کنید . اگر به ترس های او توجه نکنید فکر می کند برای شما اهمیتی ندارد و او را مسخره می کنید . باید در مورد ترس هایش با او صحبت کنید و از جملاتی چون " چیزهایی است که من را می ترساند و مهم این است که اجازه ندهیم ترس ما را شکست دهد" استفاده کنید تا کودک حس کند که شرایط او را درک می کنید .

کودک تان را به شجاعت بیشتر تشویق کنید

به کودک تان بگویید که شجاع باشد و از شخصیت های شجاع کتاب ها و کارتون ها برای او مثال بزنید . به  کودک تان بگویید که مانند قهرمانان شجاع باشند و با ترس هایشان روبه رو شوند . نباید طوری رفتار کنید که کودک فکر کند او را تحت فشار گذاشته اید . باید از جملاتی چون "تو خیلی شجاعی " ، " مطمئنم از پسش بر می آیی " ، " من به شجاعت تو افتخار می کنم " استفاده کنید تا ویژگی شجاعت در او تقویت شود . می توانید برای تقویت شجاعت او از جایزه دادن نیز استفاده کنید .

عامل ترسناک را به کودک تان نزدیک کنید

اگر کودک تان از شخصی یا چیزی می ترسد با فاصله ی زمانی عامل ترسناک را به او نزدیک کنید تا میزان ترس او کمتر شود . میزان ترسی که کودک دارد با موقعیت تناسب دارد . اگر می خواهیم عامل ترسناک را به او نزدیک کنیم باید از موقعیت هایی شروع کنیم که ترس کمتری داشته باشد و کودک را در آن موقعیت نگه داشت . شرایطی را برای کودک ایجاد می کنید که کاهش ترس و افزایش احساس تسلط بر موقعیت را در درون خود احساس کند .

باید در کنار کودک باشید

گاهی روبه رو کردن کودک با عامل ترسناک نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت . شما قصددارید شرایطی ایجاد کنید که کودک احساس کند می تواند بر آن موقعیت تسلط داشته باشد اما بهتر است برای رسیدن به هدف همراه کودک باشید . باید به او اطمینان دهید که در تمام مدت مواجهه با عامل ترسناک در کنار او خواهید ماند . اگر کودک تان را به اجبار با ترس روبه رو کنید نتیجه معکوسی خواهید گرفت و اعتماد فرزند را نسبت به خودتان خدشه دار می کنید .

برای مقابله با ترس کودک صبور باشید

کودک در یک شب نمی تواند بر ترسش غلبه کند . اگر می خواهید به کودک تان  کمک کنید که با ترسش مقابله کند و از طرفی نمی خواهید او را مجبور به روبه رو شدن با ترس کنید ، در هر بار ناکامی به او بگویید " عیبی ندارد باز هم فرصت داری ". این جمله شما به کودک می فهماند " هنوز از تو ناامید نیستم و روزی با ترست روبه رو خواهی شد و تا آن موقع کنار تو خواهم ماند ".


اگر کودک تان با ترس مواجه نمی شود او را تنبیه نکنید

کودک زمانی که با عامل ترسناک روبه رو می شود دچار استرس و اضطراب زیادی می شود و برای مقابله با اضطراب باید او را حمایت کنید . نباید او را تنبیه کنید زیرا با این کار فکر می کند او را مجبور به روبرو شدن با ترس می کنید و حمایتی از او نمی کنید . اگر کودک تان از روبه رو شدن با ترس پشیمان شود واکنش عجیبی نشان نداده است و به شما می گوید " من آماده نیستم طوری که شما انتظار دارید با عامل ترسناک روبه رو شوم ".

نباید او را تنبیه کنید و به جای آن ترسی را پیدا کنید که کودک قادر به روبه رو شدن با آن می باشد . مثلا اگر  کودک تان از قسمت های عمیق  استخر می ترسد او را تشویق کنید که در قسمت های کم عمق شنا کند و وقتی آمادگی لازم را پیدا کرد به استخرهای عمیق برود .


کودک تان را نزد متخصص ببرید

اگر تمام راه حل های بالا را امتحان کردید و نتیجه خوبی نگرفتید او را نزد متخصص ببرید تا توانایی کودک را برای روبه رو شدن با ترس هایش تقویت کنید .

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : برخورد با کودکان ترسو

رای شما :
زمان دقیق: 2015-08-08T12:19:09+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است