چهارشنبه ۹۷/۹/۲۱   Wed 18/12/12

بررسی خصوصیات گوشی ال جی LG G4

چاپ مطلب بازدید : 1383 دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴

دلیل اصلی استفاده از اسنپدراگون 808 در گوشی ال جی LG G4

بررسی خصوصیات گوشی ال جی lg g4

lg g4

دلیل اصلی استفاده از اسنپدراگون 808 در گوشی ال جی lg g4

اختصاصی بیست ستون: 

کمپانی ال جی چندی پیش به طور رسمی از پرچمدار جدید خود یعنی گوشی هوشمند lg g4 رونمایی کرد. این گوشی‌ هوشمند نقاط مثبت جالب‌توجهی را به همراه دارد، اما یکی از مهم‌ترین و جالب توجه‌ترین بخش‌های طراحی آن مربوط به استفاده از سیستم روی یک چیپ (soc) اسنپدراگون 808 در این محصول بوده است.

پیش از این انتظار می‌رفت که این گوشی هوشمند همانند سایر پرچمداران سال 2015 از جدیدترین تراشه‌ی سیستمی شرکت کوالکام یعنی اسنپدراگون 810 بهره‌ بگیرد؛ اما ال جی با رونمایی از این محصل نشان داد که دقیقا مانند سامسونگ تمایلی به استفاده از سیستم روی یک چیپ پرحرف و حدیث اسنپدراگون 810 نداشته؛ اما دلیل ال جی به منظور عدم بهره‌گیری از تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 810 به واقع چه بوده است؟ آیا به کارگیری اسنپدراگون 808 عملکردی بهتر از اسنپدراگون 810 خواهد داشت؟

سامسونگ پیش از این ضمن رونمایی از پرچمداران جدید خود اعلام کرد که این محصولات از سیستم روی یک چیپ اختصاصی اگزینوس 7420 این شرکت بهره‌مند خواهند بود و هیچ نسخه‌ای از این محصولات با تراشه‌ی اسنپدراگون 810 عرضه نمی‌شود. تراشه‌ی سیستمی اگزینوس 7420 سامسونگ از فرآیند تولید 14 نانومتری بهره‌مند بوده و از این نظر اولین سیستم روی یک چیپ موبایلی بهره‌مند از این تکنولوژی تولید به شمار می‌رود. این موضوع منجر شده که هشت هسته‎ی پردازنده‌ی این تراشه‌ به طرز چشمگیری بهره‌ورتر و قدرتمندتر شوند. همچنین پردازنده‌ی گرافیکی به کار گرفته شده در اگزینوس 7420 سامسونگ هم پردازنده‌ی mali t760 است؛ بنابراین با توجه به این موضوعات و دلایل، عدم استفاده از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 810 در پرچمداران جدید سامسونگ و بهره‌گیری از تراشه‌ی اگزینوس 7420 امری کاملا قانع کننده به شمار می‌رود.

اما سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 که ال جی از آن در پرچمدار جدید خود استفاده کرده تراشه‌ای 64 بیتی و بهره‌مند از شش هسته‌ی پردازنده می‌باشد. دو هسته‌ی پردازنده‌ی این تراشه‌ از نوع cortex a53 و چهار هسته‌ی دیگر آن از نوع cortex a57 هستند؛ بنابراین حداقل از نظر تعداد هسته‌های پردازنده این سیستم روی یک چیپ نسبت به اسنپدراگون 810 ضعیف‌تر خواهد بود، بنابراین چرا ال جی از تراشه‌ای ضعیف‌تر در پرچمدار جدید خود استفاده کرده است؟ دلایل متعددی در این رابطه ارائه شده‌اند. به عنوان مثال عده‌ی کثیری از افراد معتقدند که به دلیل مشکلات عملکردی و به ویژه تولید حرارت زیاد و کنترل نشده در سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 810، ال جی تصمیم گرفته که گوشی هوشمند خود را به تراشه‌ی اسنپدراگون 808 مجهز سازد؛ اما کمپانی کوالکام و شرکت ال جی صحت این موضوع را رد می‌کنند و بیان داشتند که استفاده از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 در گوشی هوشمند lg g4 امری از پیش برنامه‌ریزی شده محسوب شده و این تراشه‌ی سیستمی به شیوه‌ای اختصاصی برای پرچمدار جدید کمپانی ال جی بهینه‌سازی شده است.

به منظور درک بهتر دلیل اصلی استفاده از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 در پرچمدار جدید ال جی و صحت ادعای ال جی و کوالکم مبنی بر اینکه تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 808 به طور اختصاصی برای گوشی lg g4 بهینه‌سازی شده می‌بایست به عملکرد این تراشه‌ نگاهی داشته باشیم. مطمئنا با مقایسه‌ی عملکرد این تراشه‌ی سیستمی در مقایسه با سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 810 متوجه صحت و یا عدم صحت ادعای دو کمپانی ال جی و کوالکام خواهیم شد. بنا به ادعای این دو کمپانی، سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 به طرز اختصاصی برای گوشی lg g4 طراحی و بهینه‌سازی شده بنابراین می‌بایست عملکردی جالب توجه را نیز برای این گوشی هوشمند به همراه داشته باشد.


به منظور درک بهتر این موضوع ما در ادامه نتایج بنچمارک‌های ارائه شده از سوی منبع قابل اعتماد phonearena.com را گردآوری کرده و در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. با نگاهی دقیق به نتایج به دست آمده اطلاعات بسیاری را کسب نموده و خود قادر خواهید بود که در رابطه با صحت یا عدم صحت ادعای دو کمپانی ال جی و کوالکام مبنی بر طراحی و بهینه‌سازی اختصاصی تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 808 برای گوشی lg g4 تصمیم‌گیری کنید. بااین‌وجود در ادامه ما توضیحات لازم را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

lg g4


 

عملکرد پردازنده‌ی سیستمی (cpu)

همانطور که در تصویر فوق و نتایج بنچمارک‌های حاصل مشاهده می‌کنید عملکرد پردازنده‌ی شش هسته‌ای سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 در گوشی هوشمند lg g4 نسبت به عملکرد پردازنده‌ی هشت هسته‌ای تراشه‌ی اسنپدراگون 810 در گوشی htc one m9 به نسبت بهتر و قابل قبول‌تر بوده است. این موضوع در نتایج به دست آمده از بنچمارک‌های vellamo metal و basemark os ii کاملا مشهود است. با توجه به بهره‌مندی تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 810 از هشت هسته‌ی پردازنده (چهار هسته‌ی cortex a53 و چهار هسته‌ی cortex a57) و بهره‌مند سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 از شش هسته‌ی پردازنده (چهار هسته‌ی cortex a53 و دو هسته‌ی cortex a57) انتظار می‌رفت که عملکرد اسنپدراگون 810 نسبت به تراشه‌ی اسنپدراگون 808 به کار گرفته شده در گوشی هوشمند lg g4 به مراتب قدرتمندتر و بهتر باشد؛ اما همانگونه که مشاهده می‌کنید نتایج به دست آمده حاکی از عملکردی بالعکس بوده و این موضوع می‌تواند ناشی از دو عامل باشد. اولین عامل می‌تواند مربوط به مشکلات عملکردی سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 810 محسوب شود که در شرایط بارگذاری اطلاعات سنگین عملکرد این تراشه را تحت تاثیر قرار داده و منجر به افت توان آن خواهد شد. عامل دوم هم می‌تواند مربوط به بهینه‌سازی و طراحی اختصاصی تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 808 در گوشی lg g4 بوده و تصدیقی بر صحت ادعای دو کمپانی ال جی و کوالکام باشد.


بنابراین گوشی هوشمند lg g4 علیرغم بهره‌مند بودن از تراشه‌ی اسنپدراگون 808 با پردازنده‌ی شش هسته‌ای از نظر قدرت و سرعت پردازش نسبت به گوشی‌های هوشمند همچون htc one m9 که از تراشه‌ی اسنپدراگون 810 و پردازنده‌ی هشت هسته‌ای بهره‌مند هستند، عملکردی بهتر را به ثبت رسانده است. بااین‌وجود از مقایسه‌ی نتایج به دست آمده از بنچمارک‌ها مابین دو گوشی lg g4 و گلکسی s6 سامسونگ متوجه می‌شویم که اسنپدراگون 808 به کار گرفته شده در پرچمدار ال جی هنوز قابلیت رقابت تنگاتنگ با تراشه‌ی سیستمی اگزینوس 7420 را ندارد؛ بنابراین هنوز هم گوشی هوشمند گلکسی s6 سامسونگ و سیستم روی یک چیپ اگزینوس 7420 این شرکت به عنوان قدرتمندترین گوشی‌ هوشمند اندرویدی و تراشه‌ی سیستمی موبایلی موجود در بازار شناخته خواهند شد.


 

عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی (gpu)

کمپانی کوالکام در سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 810 از پردازنده‌ی گرافیکی فوق‌العاده قدرتمند adreno 430 استفاده کرده که عملا یک پردازنده‌ی فوق‌العاده برتر در زمینه‌ی تجزیه و تحلیل اطلاعات گرافیکی و سه بعدی محسوب می‌شود؛ اما سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 که در گوشی lg g4 از آن استفاده شده به شکل محسوسی خلاء بهره‌مندی از این پردازنده‌ی گرافیکی را احساس می‌کند. اسنپدراگون 808 از پردازنده‌ی گرافیکی adreno 416 بهره‌مند بوده و از این نظر نسبت به تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 810 فوق‌العاده ضعیف‌تر است. این موضوع در نتایج به دست آمده طی بنچمارک‌های antutu و به ویژه gfx bench t-rex و gfx bench manhattan کاملا مشخص و مشهود است.


حتی اگر نگاهی به نتایج به دست آمده از قابلیت پردازش گرافیکی تراشه‌ی سیستمی اگزینوس 7420 سامسونگ هم بیاندازیم متوجه خواهیم شد که عملکرد سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 810 از تراشه‌ی اختصاصی سامسونگ بهتر بوده است. تراشه‌ی اگزینوس 7420 سامسونگ از پردازنده‌ی گرافیکی mali t760 بهره می‌برد که در بررسی‌های انجام شده قادر به رقابت با پردازنده‌ی گرافیکی adreno 430 به کار گرفته شده در سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 نبوده است.

 

عملکرد سیستمی و کلی تراشه

به منظور سنجش عملکرد کلی سیستم روی یک چیپ‌ها و تمامی اجزای به کار گرفته شده در آن‌ها در کنار یکدیگر بنچمارک antutu مطمئنا یکی از بهترین بنچمارک‌ها و معیارهای سنجش عملکرد موجود کنونی محسوب می‌شود. اطلاعات مربوط به این بنچمارک را نیز در تصویر ضمیمه شده مشاهده می‌کنید.


lg g4

متاسفانه سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 استفاده شده در گوشی lg g4 از نظر عملکرد سیستمی و کلی در این محصول نتایج چندان جالب‌توجهی را بر جای نگذاشته است. بر اساس نتایج به دست آمده از این بنچمارک حتی عملکرد سیستمی گوشی‌های هوشمندی نظیر huawei p8 با تراشه‌ی kirin 930 و meizu mx4 با تراشه‌ی mt6595 مدیاتک از گوشی هوشمند g4 کمپانی ال جی بهتر بوده است. در رتبه‌ی نخست هم گوشی هوشمند گلکسی s6 سامسونگ با سیستم روی یک چیپ اختصاصی اگزینوس 7420 خود قرار گرفته و امتیاز به دست آمده توسط این تراشه و گوشی اختلاف فاحشی نسبت به امتیاز کسب شده توسط گوشی هوشمند htc one m9 که در جایگاه دوم قرار گرفته، دارد؛ بنابراین از نظر عملکرد سیستمی و کلی دستگاه، تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 808 چندان چنگی به دل نزده و از تراشه‌های سیستمی همچون اسنپدراگون 810، kirin 930 و mt6595 و البته اگزینوس 7420 ضعیف‌تر به نظر می‌رسد.


 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید به واقع هنوز مشخص نشده که دلیل استفاده از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 در گوشی هوشمند lg g4 چه بوده؟ مطمئنا با توجه به نتایج به دست آمده از بنچمارک‌هایی که مشاهده کردید ادعای دو کمپانی ال جی و کوالکام مبنی به بهینه‌سازی و اختصاصی بودن این تراشه برای پرچمدار جدید ال جی تا حد زیادی رد شده غیرقابل‌قبول است. از نظر ما دلیل اصلی که ال جی ترجیح داده در پرچمدار جدید خود از سیستم روی یک چیپ اسنپدراگون 808 به جای اسنپدراگون 810 استفاده کند، رابطه‌ی مستقیمی با مشکلات عملکردی و حرارتی تراشه‌ی اسنپدراگون 810 خواهد داشت. ال جی در طراحی گوشی هوشمند lg g4 از پوششی چرمی در پشت بدنه‌ی آن استفاده کرده و این موضوع می‌توان تا جدی بر روی خنک کاری دستگاه نیز تاثیرگذار باشد. در این شرایط اگر تراشه‌ی سیستمی داخلی دستگاه حرارت بیش‌ازحدی را تولید کند مطمئنا منجر به آسیب زدن به سایر اجزای سیستمی و افت عملکرد دستگاه خواهد شد.


lg g4

از نظر ما با توجه به آمار و اطلاعات به دست آمده از بنچمارک‌هایی که مشاهده کردید، می‌توانیم گوشی هوشمند lg g4 را از نظر قابلیت‌های پردازشی یک گوشی "میان رده‌ی پرچمدار نشان " محسوب کنیم. بااین‌وجود باید ممنون باشیم که ال جی از تراشه‌ی اسنپدراگون 810 در پرچمدار جدید خویش استفاده نکرده چرا که اگر این چنین می‌شد، مطمئنا قابلیت‌های عملکردی دستگاه از چیزی که هم‌اکنون مشاهده می‌کنید نیز کمتر و بدتر می‌بود. به نظر شما دلیل اصلی استفاده از تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 808 در گوشی lg g4 چه بوده است؟

http://www.phonearena.com/news/lg-g4-benchmarked---how-does-the-snapdragon-808-fare_id68814

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : بررسی خصوصیات گوشی ال جی LG G4

رای شما :
زمان دقیق: 2015-06-08T12:04:24+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است