یکشنبه ۹۷/۴/۳۱   Sun 18/7/22

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ویندوز 10 مایکروسافت بخش اول

چاپ مطلب بازدید : 559 دوشنبه ۲۴ فروردین ۹۴

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ویندوز 10 مایکروسافت -بخش اول

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت -بخش اول

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

 

اختصاصی بیست ستون: 

مقدمه

همانطور که می‌توانید کمپانی مایکروسافت در ماه سپتامبر سال گذشته به طور رسمی از نسخه‌ی جدید سیستم عامل ویندوز خود با نام "ویندوز 10" رونمایی کرد. در این هنگام مسئله‌ی مربوط به نام‌گذاری این نسخه از سیستم عامل ویندوز منجر به بحث و گمانه‌زنی‌های گوناگونی قرار گرفت، چرا که انتظار می‌رفت مایکروسافت پس از معرفی "ویندوز 8" نسخه‌ی جدید سیستم عامل اختصاصی خود را با نام "ویندوز 9" معرفی کند. بسیاری از افراد دلیل اصلی نام‌گذاری این نسخه با عنوان "ویندوز 10" و عدم استفاده از عنوان "ویندوز 9" از سوی مایکروسافت را در تغییرات عمده‌ای می‌دانند که این کمپانی در نسخه‌ی جدید سیستم عامل خود اعمال ساخته. در واقع تغییرات اعمالی به گونه‌ای بوده که مستلزم جهشی بزرگ‌تر و عمده‌تر از نظر نام‌گذاری آن نیز به شمار می‌رفت. ‌ویندوز 10 مایکروسافت یک پلتفرم یکپارچه است که بر روی دستگاه‌های متنوعی همچون کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت، موبایل و سایر محصولات احتمالی مرتبط با روابط عمومی قابل پیاده‌سازی و اجرا خواهد بود.


دراین‌بین مسئله‌ی مربوط به یکپارچه‌سازی ‌ویندوز 10 و سازگاری یک نسخه‌ی مشترک از این سیستم عامل با دستگاه‌های مجهز به ‌صفحه نمایش بزرگ‌تر 8 اینچ (مانند لپ‌تاپ‌ها و...) و دستگاه‌های با ‌صفحه نمایش کوچک‌تر از 8 اینچ (مانند تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند) موضوعی به واقع پیچیده‌‌تر از آنچه که تصورش را داریم به شمار می‌رود. میزان پیچیدگی این موضوع در صورت ارائه‌ی دستگاه‌های مجهز به ‌صفحه نمایش بزرگ‌تر از 8 اینچ و مبتنی بر ‌معماری نوع arm در آینده‌ بیشتر و بیشتر خواهد شد، اما در حال حاضر خبری از این نوع دستگاه‌های هوشمند نشده.


همچنین بخوانید: بررسی مانیتور MX34V ایسوس

در واقع اقدامی که مایکروسافت طی پیاده‌سازی ‌ویندوز 10 بدان توجه داشته، طراحی و همگام‌سازی مسئله‌ی مربوط به اندازه‌ی ‌صفحه نمایش دستگاه‌های هوشمند در تعامل با این سیستم عامل است. به گونه‌ای که در شرایط استفاده از دستگاه هوشمند تجهیز شده به نمایشگر کوچک (مانند گوشی هوشمند)، با محیط دسکتاپی کلاسیک با آیکون‌های کوچک که به سختی قابل تشخیص هستند مواجه نبوده و نهایتا چندان تفاوتی در این وضعیت با حالت استفاده‌ی ترکیبی از ‌موس و صفحه کلید احساس نخواهید کرد. در واقع یکپارچه‌سازی انجام گرفته شامل بخش‌های بسیار متعددی از رابط کاربری ‌ویندوز 10 خواهد بود که این موضوع منجر به ارائه‌ی تجربه‌ای واحد و یکسان در شرایط استفاده از دستگاه‌های هوشمند گوناگون مجهز به ‌صفحه نمایش‌های بزرگ و کوچک خواهد شد.


بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت


بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

از همه مهتر این که اغلب کدهای به کار گرفته شده در این نسخه از سیستم عامل ویندوز در تمامی دستگاه‌ها و عوامل موثر آن مشترک بوده و به نوعی از یک استاندارد واحد پیروی می‌کند. این موضوع منجر می‌شود که توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان قادر به طراحی برنامه‌هایی باشند که در هر نوع دستگاه متنوعی حتی ایکس باکس‌های مایکروسافت نیز قابل اجرا خواهند بود. در حقیقت مایکروسافت طی این اقدام به طور داوطلبانه بستری را ایجاد کرده که برنامه‌های نوشته شده توسط توسعه دهندگان سوم شخص در تمامی دستگاه‌های تجهیز شده به ‌ویندوز 10 قابل اجرا باشند.


پیش‌نمایش فنی عملکرد نسخه‌ی دسکتاپی یا کامپیوتری ‌ویندوز 10 چندی پیش به طور رسمی ارائه شد اما همگی ما منتظر پیش‌نمایش فنی عملکرد نسخه‌ی موبایلی ‌ویندوز 10 بودیم که نهایتا از سوی مایکروسافت رونمایی شده است.


هم‌اکنون نسخه‌ی اولیه‌ یا همان پیش‌نمایشی ‌ویندوز 10 موبایلی برای ‌ویندوزفون‌هایی نظیر لومیا 630، لومیا 635، لومیا 636، لومیا 638، لومیا 730 و لومیا 830 ارائه شده است. مایکروسافت هم‌اکنون اعلام کرده که ‌ویندوز 10 به زودی آماده‌ی راه‌اندازی حقیقی خواهد بود و نسخه‌ی موبایلی این سیستم عامل قابلیت سازگاری با تمامی سری محصولات لومیای مبتنی بر ویندوز 8 را خواهد داشت. البته نباید فراموش کنیم که در تعدادی از مدل‌های این گوشی به دلیل محدودیت‌های پردازشی و سخت‌افزاری برخی از قابلیت‌های ‌ویندوز 10 قابل اجرا نخواهند بود.


 قابلیت‌های جدید ‌ویندوز 10 موبایلی چیست؟

مایکروسافت مدعی شده که نسخه‌ی موبایلی ‌ویندوز 10 قابلیت‌های جدید و فوق‌العاده گسترده‌ای را به همراه خواهد داشت، بااین‌وجود تمامی این قابلیت‌ها در طول مراسم رونمایی از این سیستم عامل معرفی نشدند. همچنین تعداد محدودی از این قابلیت‌ها در نسخه‌ی پیش‌نمایش این سیستم عامل ارائه شده‌اند؛ بنابراین باید در نظر داشته باشیم که روز به روز قابلیت‌های ‌ویندوز 10 با پیشرفت مواجه شده و امکانات آن تکمیل و تکمیل‌تر می‌شود. کمپانی مایکروسافت طی گزارشی کوتاه به برخی از تغییرات این نسخه از ‌ویندوز 10 اشاره داشته است. علیرغم محدود و کوتاه بودن این گزارش، در طول آن به موارد توسعه‌یافته و همچنین موارد جزئی در حال توسعه‌ در نسخه‌ی موبایلی سیستم عامل ‌ویندوز 10 اشاره‌ی جزئی شده است.


بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت


بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

لیست رسمی گزارش تغییرات:

اندازه‌ی کامل تصویر پس‌زمینه‌ی ابتدایی: ما عقیده داریم که گوشی‌ها ابزارهایی کاملا شخصی به شمار می‌روند، بنابراین می‌بایست قابلیت شخصی‌سازی بیشتری را به همراه داشته باشند. از این‌رو با تدابیر انجام شده ما بستری فراهم ساختیم که کاربران بتوانند صفحه‌ی استارت (شروع کار) ‌ویندوزفون خود را با استفاده از تصاویر پس‌زمینه‌ی با اندازه‌ی کامل شخصی‌سازی کنند. افزایش اقدامات سریع در مرکز اقدام یا "action centre": ما تعداد اقدامات سریع یا اصلاحا "quick actions" را افزایش داده‌ایم. در ویندوز 8.1 چهار اقدام سریع برنامه‌ریزی شده ارائه شده، اما ‌ویندوز 10 منظره‌ای گسترش یافته و انشعابی را در اختیارتان قرار خواهد داد که هر یک از انشعابات آن در سه ردیف گوناگون دسته‌بندی می‌شوند. اطلاع‌رسانی تعاملی: بخش اطلاع‌رسانی‌ از این پس قابلیت تعامل متقابل را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین شما مستقیما از این قسمت می‌توانید یک زنگ هشدار را غیرفعال کنید و یا به عنوان مثال هنگامی که پیامکی دریافت می‌کنید و پنجره‌ی مربوط به این پیامک بر روی ‌صفحه نمایش دستگاهتان نمایان می‌شود، جهت پاسخگویی به پیامک نیازی به ورود به برنامه‌ی دریافت و ‌ارسال پیامک نخواهد بود و شما می‌توانید از همین پنجره‌ی هشدار به طور مستقیم به پیامک دریافتی پاسخ دهید. بهبود چشمگیر قابلیت تبدیل گفتار به متن: شما تقریبا می‌توانید از قابلیت گفتاری در هر زمینه‌ای استفاده کنید. در حین بیان لفظی کلمات توسط شما، فرم نوشتاری آن‌ها پس از تشخیص خودکار نشان داده خواهند شد. همچنین اضافه کردن نقاط و سایر علائم دستوری مورد نیاز به طور خودکار و با توجه به نحوه‌ی گفتار شما انجام می‌شود. شایان ذکر است که این قابلیت فوق‌العاده هوشمندانه طراحی شده است. به عنوان مثال سیستم طراحی شده با توجه به تلفظ شما و جمله‌بندی انجام گرفته تفاوت مابین دو کلمه‌ی two و too را تشخیص داده و در شرایط مناسب انتخاب صحیحی را به همراه خواهد داشت. برنامه‌ی عکسبرداری قدرتمندتر: به محض راه‌اندازی و استفاده از این نسخه از سیستم عامل ‌ویندوز 10 تمامی تصاویر ضبط شده توسط مجموعه‌ی دوربین دستگاه شما و تصاویر ذخیره‌ شده بر روی حافظه‌ی داخلی و همچنین تصاویر مربوط به سرویس onedrive شما در دسته‌بندی‌های گوناگون نمایش داده خواهند شد.

 علاوه بر این قابلیت‌هایی که به طور مختصر در گزارش رسمی مایکروسافت به آن‌ها اشاره شده، باید به نکات و مشخصات جدید دیگری نیز اشاره داشته باشم. هم‌اکنون نسخه‌ی پیش‌نمایش فنی ‌ویندوز 10 موبایلی به منوی تنظیمات یا "settings menu" جدیدی تجهیز شده و برخی از برنامه‌های سیستمی نصب شده بر روی آن از نظر رابط کاربری (ui) بروز رسانی شده‌اند. همچنین برنامه‌ی صفحه کلید نصب شده بر روی نسخه‌ی پیش‌نمایشی ‌ویندوز 10 موبایلی قابلیت‌های اشاره‌ای یا اصطلاحا "gesture" جالب‌توجهی را به همراه دارد.

اما چه کمبودهایی در نسخه‌ی موبایلی و پیش‌نمایشی ‌ویندوز 10 وجود دارد؟ یکی از این کمبودها که مسلما مایکروسافت به سختی در پی توسعه‌ی آن است مربوط به برنامه‌ی جدید پیام‌رسان این سیستم عامل محسوب می‌شود. بنا به اطلاعات به‌دست‌آمده، مایکروسافت قصد دارد که برنامه‌ی مسینجینگ خود را با قابلیت مدیریت و پردازش سایر برنامه‌های پیام‌رسان نظیر اسکایپ ارائه کند. همچنین بخش عمده‌ای از برنامه‌ی عکسبرداری این سیستم عامل نیز هم‌اکنون در مرحله‌ی توسعه قرار دارد و مایکروسافت قصد طراحی بخش آلبوم تصاویر جدیدی را نیز برای ‌ویندوز 10 موبایلی خواهد داشت. مجموعه‌ی برنامه‌ها و ابزارهای آفیس مایکروسافت هم قرار است با تغییرات و بهینه‌سازی‌های عمده و اساسی مواجه شود؛ بنابراین هنوز زمینه‌های بسیار متنوعی به منظور توسعه در نسخه‌ی موبایلی سیستم عامل ‌ویندوز 10 نسبت به آنچه که در نسخه‌ی پیش‌نمایش فنی این سیستم عامل مشاهده کردیم، وجود دارد.

 رابط کاربری

بخش راه‌انداز پنجره‌ای ‌ویندوز 10 بسیار آشنا و مشابه با ویندوز 8.1 به نظر می‌رسد، اما بخش‌هایی همچون منوی تنظیمات (settings menu) و مرکز اقدامات (action centre) نسخه‌ی جدید این سیستم عامل با تغییرات اساسی مواجه شده و هم‌اکنون از طراحی نسبتا مشابه‌ای با نسخه‌ی دسکتاپی یا کامپیوتری این سیستم عامل برخوردار است. هدف اصلی از اعمال این تغییرات در واقع ایجاد بستری یکپارچه‌تر در نسخه‌های متفاوت (موبایلی و دسکتاپی) سیستم عامل ‌ویندوز 10 است.

اولین موضوعی که می‌بایست در نسخه‌ی موبایلی ‌ویندوز 10 به آن توجه داشته باشیم مربوط به پس‌زمینه‌ی جدید در نظر گرفته شده در رابط کاربری آن است. در ‌ویندوز 10 تصویر پس‌زمینه‌ای که به عنوان والپیپر انتخاب می‌کنید در کل فضای پس‌زمینه‌ی دستگاه شما گسترش خواهد یافت و پنجره‌های مربوط به بخش راه‌اندازی تقریبا نامرئی تر به نظر می‌رسند و با این طراحی جدید شما می‌توانید در حین استفاده از بخش استارت ‌ویندوز 10 موبایل خود از تصویر پس‌زمینه‌ی ارائه شده نیز لذت ببرید. شایان ذکر است که تصویر پس‌زمینه‌ی شما حتی با ورود به بخش all app (لیست برنامه‌ها) نیز قابل تشخیص خواهد بود. به منظور درک بهتر این موضوع تصویر ضمیمه شده در گالری زیر را مشاهده کنید.

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

نسخه‌ی پیش‌نمایشی ‌ویندوز 10 موبایلی گزینه‌ی استارت (start) پس‌زمینه‌ را به همراه ندارد، اما مایکروسافت قول داده که در نسخه‌ی نهایی و آینده‌ی این سیستم عامل دوباره بخش استارت مربوط به آن بازگردانده خواهد شد. باید توجه داشته باشیم که امکان حذف تصویر پس‌زمینه در هر شرایطی وجود خواهد داشت.

بنابراین تنظیمات و قابلیت‌های بهبود یافته‌ی بیشتری به بخش پنجره‌ای راه‌انداز رابط کاربری ‌ویندوز 10 موبایلی اضافه خواهد شد. همچنین شما می‌توانید تعداد ستون‌های مربوط به پنجره‌های نمایش داده شده در این بخش را از 4 ستون به 6 ستون افزایش دهید. در این شرایط پنجره‌های شما در ابعاد کوچک‌تری نمایان شده و ظرافت رابط کاربری استارت دستگاه شما بیش از پیش نمایان خواهد شد. به منظور مشاهده‌ی این بخش در دو حالت متفاوت نامبرده شده به دو تصویر زیر توجه داشته باشید.

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d9%88%db%8c%d9%86%d8%af%d9%88%d8%b2-10-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af' title='قابلیت تشخیص چهره‌ی کاربر به ویندوز 10 اضافه می‌شود.'> ‌ویندوز 10</a> مایکروسافت

بررسی دقیق تر نسخه‌ موبایلی ‌ویندوز 10 مایکروسافت

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید نسخه‌ی موبایلی ‌ویندوز 10 قابلیت شکل‌دهی پنجره‌های بخش راه‌انداز این سیستم عامل به شکل مستطیل‌های عمودی 4*2 و یا مربع‌های 4*4 است. این قابلیت هم‌اکنون هم در نسخه‌ی پیش‌نمایش ‌ویندوز 10 ارائه شده اما تنها برخی از برنامه‌ها قابلیت نمایش به این شیوه را به دارند و اغلب برنامه‌ها نمی‌توانند در این حالت نمایش داده شوند.

همچنین "مرکز اقدامات " یا همان "action centre" ‌ویندوز 10 موبایلی هم با بروز رسانی‌هایی مواجه شده. بااین‌وجود این قسمت همچنان شامل چهار مربع عرضی در بخش فوقانی و قسمت اطلاع‌رسانی در بخش زیرین آن است اما شما می‌توانید چهار مربع عرضه ارائه شده در این بخش را گسترش داده و از 12 بخش در 3 سطر گوناگون استفاده کنید. موارد نمایش داده شده در این قسمت هم از مسیر زیر قابل مدیریت خواهند بود:

settings -> system -> notifications

شما می‌توانید بنا به سلیقه‌ی شخصی خود می‌توانید برنامه‌های مختلف خود را به منظور نمایش یا عدم نمایش در بخش اطلاع‌رسانی انتخاب نمایید. به منظور درک بهتر موضوع تصاویر ضمیمه شده در گالری زیر را تماشا کنید:

به تلگرام ما بپیوندید

میزان محبوبیت: 4.88(89 رای) | زمان دقیق: 2015-04-13T08:04:11+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است