چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹   Wed 19/3/20

برگزاری مراسم برداشت محصولات در استان قزوین

چاپ مطلب بازدید : 1559 جمعه ۲۵ دی ۹۴

قزوینی ها در جشن انار شادی و پایکوبی می کنند

برگزاری مراسم برداشت محصولات در استان قزوین

مراسم برداشت محصولات

قزوینی ها در جشن انار شادی و پایکوبی می کنند

اختصاصی بیست ستون:  

در تمام استان های کشور برای برداشت محصولات کشاورزی مراسم های مختلفی برگزار می شود . مردم استان قزوین هم در زمان برداشت محصولات کشاورزی جشن ها و برنامه های خاصی را اجرا می کنند که بیشتر به خاطر شکرگزاری و قدردانی از نعمت های خداوندی برگزار می شود. از جمله جشن های برگزار شده در زمان برداشت محصولات کشاورزی می توان به جشن گندم ، جشن فندوق چین ، جشن انار و جشن برداشت انگور اشاره کرد.

برپایی جشن فندوق چین در استان قزوین

در 70 روستا و شهرستان های استان قزوین 16 هزار نهال فندوق وجود دارد و این مساله باعث شده تا این استان به عنوان دومین تولید کننده فندوق در کشور شناخته شود . در استان قزوین چهار نوع فندق با نام فندق بادامی ، سیاه بومی ، سفید بومی و زرآبادی تولید و برداشت می شود .

فندوق های استان قزوین به شکل گردو و دو پهلو برداشت می شود . مغز این نوع فندق سفید بوده و بسیار معطر و شیرین است . کیفیت و مرغوب بودن فندوق های قزوین باعث شده تا بخش زیادی از این محصول به کشورهای اروپایی صادر شود.

جشن فندوق در استان قزوین برپا می شود و بیشتر در آخرین روزهای ماه مرداد و در باغستان های رودبار استان برگزار می شود . در ای نمراسم موسیقی محلی و فولکلوریک که ساز محلی قزوین است نواخته می شود و برنامه هایی چون آتش بازی ، ورزش های محلی و بومی و لافند بازی نیز اجرا می شود.

از دیگر برنامه های مردم استان در روز جشن فندوق تماشای جاذبه های طبیعی و صعود از قلعه تاریخی لمبسر است . البته در طی مراسم انواع محصولات محلی و صنایع دستی نیز در بازارچه های محلی به فروش می رسد .

برپایی جشن گندم در استان قزوین

جشن گندم در بیشتر مناطق روستایی این استان برپا می شود و در شهرستان آوج بسیار باشکوه و خاص برگزار می شود . به همین خاطر می توان آوج را به عنوان محل اصلی برگزاری جشن گندم در سطح استان قزوین معرفی کرد.

در این شهرستان جشن گندم در کنار آبگیر زیبای دربابک برپا می شود . روستاییان در کنار آبگیر جمع می شوند و برداشت محصول شان را جشن می گیرند و شادی و پایکوبی می کنند . از دیگر مراسم جشن گندم قربانی کردن گوسفند به معنای شکرگذاری از نعمت های خداوندی است .

برپایی جشن انگور در استان قزوین

مراسم برداشت محصولات

انگور در شهرستان تاکستان استان قزوین از زمان های دور تولید و پرورش داده می شود . البته انگورهای این شهرستان به خاطر کیفیت و خوشمزه بودن شهرت زیادی دارد و این مساله باعث شده که اندیشمندان و بزرگان ایران و جهان به بزرگی تاکستان های انگور قزوین و مرغوبیت آن همواره اشاره کنند.


در استان قزوین بیش از 40 نوع انگور تولید و برداشت می شود که می توان به انگورهای فخری ، عسگری ، رازقی ، خلیلی ، میش پستان ، ملکی ، یاقوتی ، اتابکی ، شاهانی ، بیدانه سفید ، بیدانه قرمز ، صاحبی ، چفته  و ... اشاره کرد .

در 35 هزار هکتار از این استان انگور کشت می شود که این مساله باعث شده استان قزوین بعد از اصفهان و خراسان سومین استان از نظر سطح زیر کشت به حساب بیاید . البته قزوین از نظر میزان تولید انگور در رتبه اول کشور قرار دارد.

در شهرستان تاکستان و شهر قزوین شهریورماه هر سال جشن انگور برگزار می شود و برنامه این جشن اجرای موسیقی فولکلوریک و بومی و خواندن اشعار محلی و آوازه ها می باشد .


برپایی جشن انار در استان قزوین

مراسم برداشت محصولات

انار در مناطق گرمسیر استان قزوین چون شهرستان بوئین زهرا و تارم به صورت وسیع و گسترده ای کشت می شود و انار دانه درشت سنگان این استان شهرت زیادی دارد .

جشن انار در روستاهای انارخیر استان قزوین آخرین جمعه مهرماه هر سال برگزار می شود . در این روز تمام مردم روستا چون اهالی مهاجر روستاها از شهرهای مجاور به زادگاه خود می روند و برداشت محصول انار را در کنار روستاییان جشن گرفته و پایکوبی می کنند .

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : برگزاری مراسم برداشت محصولات در استان قزوین

رای شما :
زمان دقیق: 2016-01-15T09:39:46+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است