پنجشنبه ۹۷/۴/۲۸   Thu 18/7/19

به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهید

چاپ مطلب بازدید : 1146 دوشنبه ۲۵ خرداد ۹۴

سوالات جنسی کودکان و جهت دهی تربیت جنسی آنان

به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهید

سوالات جنسی کودکان

سوالات جنسی کودکان و جهت دهی تربیت جنسی آنان

اختصاصی بیست ستون: 

تربیت جنسی در کودکان همانند تربیت اجتماعی، تربیت اخلاقی و تربیت مذهبی از موضوعات مهم است. البته این تربیت در تمام دوران های زندگی فرد باید وجود داشته باشد و در کودکی نیز وجود دارد.

 

به کنجکاوی کودک درباره جنسیت توجه کنید

کودک معمولا کنجکاوی هایی درباره مسائل جنسی خواهد داشت و این نشان دهنده رشد ذهنی اوست . او کنجکاوی اش را با سوالاتی از والدین مطرح می کند . والدین باید به پرسش و  کنجکاوی جنسی کودکشان واکنش مثبت نشان دهند و پاسخی متناسب با ظرفیت و درک کودک به دور از مخفی کاری و سرکوب داشته باشند تا خطر انحراف ذهن کودک نسبت به مسائل  جنسی کاهش یابد. کودکتان را نباید سرکوب کنید چرا که کودک از روی کنجکاوی این سوالات را  می پرسد و اگر برخورد والدین با سرکوب و تندی همراه باشد این کنجکاوی می تواند جنبه جنسی پیدا کند و به یک انحراف اخلاقی در کودکتان تبدیل شود.

 

متناسب با درک کودکتان پاسخ دهید

برخورد مناسب والدین و پاسخ آنها متناسب با نیازها و ویژگی های روان شناختی و زیست شناختی  گروه سنی او، می تواند سلامت جنسی کودک را تضمین کند . باید با رشد جنسی کودکتان آشنایی داشته باشید. زیرا آموزش های زود هنگام و شتابزده مسائل جنسی به کودک می تواند خطرناک باشد و از طرفی پنهان سازی و تعلل در پاسخ دادن نیز خطرناک است. باید آموزشهایی متناسب با سن و درک کودک داده شود و برخورد سازنده و مناسبی با او داشته باشید.

 

پاسخ های درست و خوبی به کودکان بدهید

باید اطلاعات علمی و درستی در زمینه جنسی داشته باشید و از قبل آمادگی این را داشته باشید که کودک درباره رفتارهای جنسی از شما سوال بپرسد تا به موقع و به درستی پاسخ گوی او باشید. اگر پاسخ درستی به کودکتان ندهید او به سراغ دوستان، همسالان، همکلاسی ها و یا  حتی اینترنت می رود. این منابع می تواند باعث انحراف جنسی و اخلاقی کودک شما شود و او را به دردسر بیندازد. بدانید که نیازجنسی از سنین کودکی آغاز می شود باید شیوه مدیریت درست این نیاز را به کودک تان آموزش دهید.

سوالات جنسی کودکان

از پرسیدن سوالان جنسی کودک شوکه نشوید

کودکان از سه سالگی متوجه تفاوت جنسیت خود می شوند و به این فکر می کنند که این تفاوت در چیست و چرا اندام جنسی آنها با دوستان یا همبازی هایشان متفاوت است. وقت او اولین پرسش خود را می پرسد با شرمندگی و نگاه های نگران پدرومادر و بزرگترها روبه رو می شود. در صورتی که باید دانست اندام  جنسی مانند سایر بخش های بدن است که باید کودک بشناسد. او همان اندازه که دوست دارد درباره گوش، انگشتان پا، چشم و ... بداند، می خواهد در مورد اندام جنسی اش هم بداند و کنجکاو شده است.


او به اندازه ای رشد کرده است که موضوع جدیدی را درک کند پس نگران نباشید و هوشیارانه رفتار کنید. فرزندان متناسب با سن شان سوال می پرسند و ما باید جواب های درستی به آنها بدهیم. سوالات اغلب درباره نحوه به دنیا آوردن کودک است که معمولا پاسخ هایی که داده می شود این است که ما کودکی که به دنیا آمده است را خریده ایم. این پاسخ خوبی نیست و باید کودک روشن شود و نباید با شتاب زدگی ذهن او را منحرف کنیم.

 

ارتباط درستی با کودک داشته باشید

باید با کودکانتان تعامل و ارتباطی سازنده داشته باشید. اگر ارتباط درستی با فرزندان خود نداشته باشید ممکن است در زمینه تربیتی موفق عمل نکنید و در مورد مسائل جنسی مورد سوال کودکتان نیز نمی توانید موفق باشید. این ارتباط و تعامل نادرست با کودک سبب می شود که او به منابع دیگری روی آورد که گاها  خطرساز می شود.

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.91(111 رای) | زمان دقیق: 2015-06-15T11:16:39+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است