جمعه ۹۸/۱/۳۰   Fri 19/4/19

بچه بیش فعال، چه ویژگی هایی دارد؟

چاپ مطلب بازدید : 370 چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۵

خردسالان مبتلا به ADHD به طود دائم در حال ورجه وورجه روی مبلمان هستند علاو ه بر آن در کارهایی که باید نشسته انجام دهند مانند گوش دادن به داستان یا تماشای تلویزیون دوری می‌جویند.

بیست ستون

از پیام‌های این اختلال روانی عدم اعتماد به نفس، یک‌دندگی، خشم و نوسانات خلقی است در نتیجه موفقیت تحصیلی در این افراد کم است و باعث کشمکش آنان با معلمان و والدین می‌گردد.

از جمله خصوصیات رفتاری کودکان بیش‌فعال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1-تحرک بیش از حد
2-بیقراری و وول خوردن
3-درماندن از کنترل حرکات بدن
4-پرحرفی و قطع کردن حرف دیگران
6-به تعویق نیانداختن وسوسه‌ها و خواسته‌های لحظه‌ای.

اصولاً رفتار این کودکان بی‌قاعده است. خردسالان مبتلا به adhd به طود دائم در حال ورجه وورجه روی مبلمان هستند علاو ه بر آن در کارهایی که باید نشسته انجام دهند مانند گوش دادن به داستان یا تماشای تلویزیون دوری می‌جویند. در بعضی از کودکان، بعد کمبود توجه غالب‌تر از بیش‌فعالی است و در بعضی دیگر بعد بیش‌فعالی غالب بر کمبود توجه است.

اما اساساً این دو به یک اندازه در کودک نمود پیدا می‌کنند. شیوع این اختلال در پسران بیش از دختران است که یک علت آن می‌تواند مراجعه‌ی پسران برای درمان باشد که بیش از دختران باشد و والدین و معلمین کمتر به دختران برچسب adhd می‌زنند.

از پیام‌های این اختلال روانی عدم اعتماد به نفس، یک‌ دندگی، خشم و نوسانات خلقی است در نتیجه موفقیت تحصیلی در این افراد کم است و باعث کشمکش آنان با معلمان و والدین می‌گردد. کسانی که عارضه‌ی بی توجهی بیشتری دارند، از لحاظ تحصیلی رنج بیشتری می‌برند؛ در عوض، افرادی که عارضه‌ی بیش‌فعالی بیشتری دارند، بیشتر در معرض طرد از هم‌سالان و جراحات تصادفی قرار می‌گیرند.

البته باید بدانیم که هر کودک پرجنب و جوش نمی‌تواند این اختلال را داشته باشند و والدین باید هوشیار باشند که دچار اشتباه نشوند. اگر کودک شما 2 یا 3 مورد از مواردی که گفته شد را داشت، حتماً به یک روان‌پزشک یا روان‌شناس بالینی مجرب و مورد اطمینان مراجعه کرده تا از وضع کودک خود اطمینان حاصل کنید. همین‌طور اگر کودک شما مبتلا به این اختلال باشد، نگران نباشید؛ چون امروزه می‌توان با کمک از دارودرمانی و رفتاردرمانی، آن را تا حدود زیادی درمان کرد.

امروزه اختلال «کمبود توجه/بیش‌فعالی» در جوامع مختلف به دلایل گوناگونی شایع است. یکی از دلایل آن را می‌توان به آپارتمان‌نشینی خانواده‌ها و نبود فضای کافی برای تحرک کودکان اشاره کرد. همینطور آلودگی هوا که یکی از معضلات شهرهای بزرگ است، می‌تواند با بالابردن سرب خون در کودکان و مادران باردار که برای رشد عقلانی جنین و کودکان کم سن و سال ضرر دارد، یکی از علل افزایش این اختلال به حساب آید.

مورد دیگری که موجب شده که این اختلال شیوع پیدا کند، مصرف تنقلاتی است که برای تهیه‌ی آن از رنگ‌های مصنوعی به اصطلاح مجاز خوراکی استفاده شده است؛ مانند پفک، اسمارتیزها، نوشابه ها و... علاوه بر این، گرایش مردم به سمت غذاهای فست‌فودی است که در تهیه‌ی آن از سوسیس و کالباس فراوان استفاده شده است که دارای مواد نگهدارنده می‌باشند و برای کودکان مضر هستند. این عوامل که شرح داده شد، از جمله عوامل زیست‌شناختی این اختلال است که با تغییر سبک زندگی خانواده‌ها ایجاد شده است. از دیگر علل پیدایش این اختلال به زایمان زودرس، عوامل ژنتیکی و سیگارکشیدن مادر و پدر نیز می‌توان اشاره کرد.

نی‌نی‌بان

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : بچه بیش فعال، چه ویژگی هایی دارد؟

رای شما :
زمان دقیق: 2016-04-06T11:02:26+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است