شنبه ۹۷/۱۲/۴   Sat 19/2/23

بیماری دیابت چگونه در کودکان تشخیص داده می شود

چاپ مطلب بازدید : 1342 جمعه ۱۳ آذر ۹۴

کودک مبتلا به دیابت بیش از حد دستشویی می رود!

بیماری دیابت چگونه در کودکان تشخیص داده می شود

تشخیص دیابت در کودکان

کودک مبتلا به دیابت بیش از حد دستشویی می رود!

اختصاصی بیست ستون:  

وقتی لوزالمعده انسولین لازم بدن را ترشح نکند یا بافت های بدن نتوانند به خوبی از این انسولین تولید شده استفاده کنند، بیماری دیابت نوع 2 در فرد بروز می کند. در واقع انسولین هورمونی است که به تمام سلول های بدن کمک می کند که انرژی مورد نیاز خود را از قند تامین کنند. این مساله باعث می شود که قند اضافه در سلول های ماهیچه، چربی یا کبد ذخیره شود. وقتی انسولین وجود نداشته باشد، قند در خون باقی می ماند و وارد سلول ها نمی شود و این مساله باعث بالا رفتن میزان قند خون در بدن می شود . وقتی در بیشتر مواقع قند خون تان بالا رود، به بیماری دیابت مبتلا می شوید.

علت این بیماری هنوز به صورت دقیقی مشخص نشده است و عواملی چون اضافه وزن کودک، نبود تحرک کافی و سابقه بیماری در خانواده باعث ابتلا به این بیماری می شود. در سن نوجوانی هورمون های جدیدی در بدن تولید می شود و می تواند مصرف درست انسولین در بدن را تحت تاثیر قرار  دهد. به این عارضه مقاومت انسولینی گفته می شود که در نهایت باعث ابتلا به بیماری دیابت خواهد شد.

بیماری دیابت در کودکان چه علائمی دارد ؟

اگر بیماری دیابت سر موقع تشخیص داده نشود و کودک تان انسولین مورد نیاز را دریافت نکند، برای او خطرناک می باشد. باید علائم این بیماری را بدانید تا در صورت مشاهده آن در کودکان تان اقدام به موقع انجام گیرد. البته ژنتیک در ابتلا به بیماری دیابت در کودکان بسیار موثر است. در ادامه به چند علامت این بیماری اشاره می کنیم تا در صورت مشاهده آن در کودکان برای درمان اقدام کنید.

اگر بینایی کودک تان مشکل دارد

بنا بر تحقیقات دیابت باعث بیماری های چشمی و تاری دید می شود. در واقع بیماری دیابت مستقیما شبکیه ی چشم و رگ های خونی تغذیه کننده ی چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و در طول مدت زمانی باعث از دست دادن بینایی خواهد شد. بیماری دیابت به طریق های مختلفی بروز می کند و این عارضه بر حسب شرایط فرد تفاوت دارد. یعنی ممکن است از تاری دید آغاز شود و در نهایت باعث بینایی کودک شود. در واقع بیماری دیابت نوع 1 حدود 23 درصد افراد را دچار نابینایی و تاری دید می کند.

وقتی کودک تان بیش از اندازه دستشویی می رود

شاید به آسانی متوجه این مشکل نشوید. اما اگر دیدید کودک تان بیش از اندازه به دستشویی می رود یا همیشه از دستشویی رفتن خود شکایت دارد، کمی آگاهتر به این مساله نگاه کنید. پزشکان و متخصصان بالا رفتن میزان گلوکز یا قند در کلیه ها که توسط بدن جذب نمی شود را دلیل تکرر ادرار و دستشویی رفتن مکرر می دانند. کلیه ها با بالا رفتن قند می خواهند از شر این مازاد قند موجود راحت شوند و به همین خاطر میزان ادرار زیاد می شود.

تشخیص دیابت در کودکان


اگر کودک تان بد اخلاق و بی حوصله شده است

وقتی متوجه تغییرات خلق و خوی کودک تان شده اید، باید هوشیارانه تر عمل کنید. تغییر خلق و خو و بد اخلاقی بچه ها می تواند به دلیل ابتلا به بیماری دیابت و بالا بودن میزان قندخون باشد. محققان و کارشناسان می گویند میزان قند خون بالا یا پایین روی کودکان تاثیرات متفاوتی دارد. بالا بودن قند خون و دیابت در کودکان سبب می شود آن ها احساس بیماری و بی حوصلگی داشته باشند و مانند همیشه حوصله بازی کردن نداشته باشند.

اگر کودک تان مدام احساس تشنگی می کند


وقتی کودک تان خیلی شیطنت می کند و می دود، طبیعی است که آب بیشتری بنوشد. کودکی که بیش از اندازه دستشویی می رود، احساس تشنگی بیشتری دارد زیرا بدن او نیاز به تامین آب دارد. پزشکان می گویند به جز تکرر ادرار، تشنه شدن مداوم نیز از علامت ابتلا به بیماری دیابت است. وقتی کودک آب زیادی می نوشد، بیشتر نیاز به ادرار کردن دارد.

وقتی کودک تان ناگهان لاغر می شود

وقتی در خون کودک تان به میزان کافی انسولین وجود ندارد، بدن از دیگر منابع انرژی استفاده می کند و در نهایت چربی و قند بیشتری می سوزاند که باعث تغییراتی در ظاهر او شده و کاهش وزن زیادی خواهد داشت. وقتی بدن برای تامین انرژی از چربی ها استفاده نکند، اسیدهایی در خون تولید می کند. این عارضه اسیدوکتوز نامیده می شود که نیاز به دفع سریع دارد. اگر علائمی چون حالت تهوع، خستگی یا دل درد را در کودکان تان مشاهده کردید، سریعا او را نزد پزشک ببرید.


اگر کودک تان ضعف می کند و دچار لرزش می شود

خستگی طولانی مدت در کودکان سبب می شود قند خون شان افت کند و دچار لرزش شوند. بررسی هایی پیرامون افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انجام شده که نشان می دهد کسانی که قند خونشان در طی شب افت می کند، در طول روز احساس خستگی طولانی مدتی خواهند داشت و افراد مبتلا در انجام کارهای روزمره شان دچار خستگی زودهنگامی می شوند.

آسیب دیدن عب ها یا نوروپاتی دیابتی به خاطر بالا رفتن قند خون از جمله علائم خستگی در افراد مبتلا به دیابت می باشد. وقتی قند خون بالا می رود، علائمی چون سوزن سوزن شدن دست و پا، کرختی و کاهش حجم عضلات و ضعف در سراسر بدن وجود خواهد داشت. این علائم بیشتر در افراد بزرگسال وجود دارد و با مصرف الکل و دیگر عوامل تشدید می شود. به هر حال هر تغییر غیرعادی و ناگهانی را در کودکان تان جدی بگیرید و با پزشک مشورت کنید.


تشخیص بیماری دیابت نوع 2 در کودکان

این بیماری با یک آزمایش خون ساده تشخیص داده می شود. اما پزشکان برای تشخیص دیابت نوع 1 یا 2، آزمایشات تخصصی تری انجام می دهند. اگر کودک تان اضافه وزن و تحرک کمی دارد، به احتمال زیاد به این بیماری مبتلاست. گاهی ممکن است با انجام آزمایش خون یا تست ادرار ساده پزشک به بیماری دیابت نوع 2 پی ببرد.

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : بیماری دیابت چگونه در کودکان تشخیص داده می شود

رای شما :
زمان دقیق: 2015-12-04T07:10:16+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است