یکشنبه ۹۷/۹/۲۵   Sun 18/12/16

بیماری روحی سربازان بریتانیا

چاپ مطلب بازدید : 723 چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴

بیماری روحی سربازان بریتانیا پس از مصرف داروی ضد مالاریا

بیماری روحی سربازان بریتانیا

سربازان بریتانیا

بیماری روحی سربازان بریتانیا پس از مصرف داروی ضد مالاریا

اختصاصی بیست ستون: 

صدها سرباز بریتانیایی بعد از اینکه به آن‌ها داروی ضد مالاریا داده شد، دچار بیماری‌های روحی و روانی شدند. وزیر دفاع بریتانیا به علت اینکه آگاهانه سربازان خود را با دادن دارویی به نام لاریام که تایید نشده بود، در معرض بیماری‌های روحی روانی قرار داده است، متهم شد. گزارش شده است که تقریبا هزار سرباز زن و مرد بعد از مصرف داروی نامرغوب مالاریا، نیاز به کمک‌های پزشکی داشته‌اند.

روان‌پریشی، میل به خودکشی، افسردگی و توهم زائی از عوارض نامطلوب لاریام که به نام مفلوکوئین هم شناخته می‌شود، است. ولی بازهم بااین‌حال وزیر دفاع تمامی درخواست‌ها مبنی بر قطع مصرف دارو را رد کرد؛ و همین امر باعث بروز نگرانی در میان مقامات شد که این دارو ممکن است تبدیل به یک مشکل عمومی در میان تمامی نیروی نظامی بریتانیا شود.

بنا به گزارش یک منبع ناشناس، یک جنرال عالی‌رتبه ارتش نیز هنگام اعزام به کشور سیرالئون، این دارو را مصرف کرده و از عوارض جانبی آن رنج می‌برد. این جنرال عالی‌رتبه که آلاستیر دونکان نام دارد بعد از صدور فرمان حمله به یگان تحت فرماندهی‌اش در بوسنی، به دلیل ابتلا به بیماری پی.تی.اس.دی در بخش بیماری‌های روانی بیمارستان ارتش بستری شد. همسر او، الن، می‌گوید: به عقیده من این یک رسوایی است؛ و این در حالی است که تنها هزار نفر از این سربازان عوارض جانبی استفاده از این دارو را گزارش کرده‌اند و این به این معنی است که ممکن است خیلی‌ها دراین‌باره حرفی نزده باشند و تعداد واقعی افرادی که مبتلا شده‌اند خیلی بیشتر از هزار نفر باشد؛ و تازه قسمت فاجعه‌آمیزتر این رسوایی این است که عوارض طولانی‌مدت این دارو بعد از چند سال بروز می‌کنند. او همچنین در ادامه می‌گوید که: مطمئنا وزیر دفاع اصلا به فکر پیامدهای تصمیمش نبوده است.

سربازان بریتانیا

در اکتبر 2013، روچه، تولیدکننده لاریام، در گزارشی به دکترهای بریتانیا درباره عوارض جانبی این دارو از قبیل خودکشی، فکر کردن به خودکشی، روان‌پریشی، ایجاد خطر برای خود، توهم زائی، هشدار داده بود. او همچنین در گزارشش نوشته بود که این دارو ممکن است باعث آسیب‌های جدی عصبی نیز شود.

این موضوع دو سال قبل توسط ارتش آمریکا اعلام شد و استفاده از آن به طور کامل قطع شد؛ و از داروهای جایگزین برای جلوگیری از مالاریا استفاده می‌شود.

اما متاسفانه در بریتانیا، هنوز هم هر سال تعداد زیادی از سربازان بریتانیایی قربانی عوارض جانبی این دارو می‌شوند؛ و وزیر دفاع هنوز هم به سربازانی که به صحراهای آفریقا، کشورهای جنوب شرقی آسیا و آمریکای لاتین اعزام می‌شوند، این دارو را می‌دهد.


در جواب درخواست افشای اطلاعات، وزیر دفاع در پاسخ گفت که از سال 2008 طبق گزارشات رسمی 994 نفر از سربازان، به علت ابتلا به بیماری‌های روانی بر اثر استفاده از این دارو در بیمارستان بستری شدند؛ و این در حالی است که گزارش‌هایی که قبل از این منتشرشده بود اعلام کرده بود که این تعداد حدود 700 نفر است.

سربازان بریتانیا


همچنین گزارشات جدید نشان می‌دهد که در فقط در سال 2014 تقریبا به 1892 سرباز بریتانیایی، داروی لاریام داده شده است؛ و در همین سال 263 نفر از آن‌ها دچار عوارض جانبی این دارو شده‌اند و نیاز به کمک‌های پزشکی داشته‌اند؛ و در مجموع طی هفت سال گذشته 17,000 سرباز بریتانیایی این دارو را مصرف کرده‌اند.

 از سربازان دون پایه تا افسران ارشد، همگی از قربانیان این دارو می‌باشند؛ و تخمین زده می‌شود که در حال حاضر تعداد مبتلایان خیلی بیشتر از رقم‌های منتشرشده است؛ و این در حالی است که افرادی که قبل از سال 2007 لاریام مصرف کرده‌اند جزو این آمارها نیستند.


این بیماری سلامت روانی کل نیروهای نظامی را به خطر انداخته است. خیلی از سربازان برای دریافت کمک به پزشک مراجعه کرده‌اند. از زمانی که مجله ایندیپندنت که اولین منبعی بود که 18 ماه پیش درباره مشکلات استفاده از لاریام، مطلبی منتشر کرد، وزیر دفاع تماس‌های مکرر ارتش و پزشکان و درخواست آنان را مبنی بر قطع مصرف لاریام نادیده گرفته است.


بعد از آخرین آمار منتشرشده درباره این مشکل، ژنرال لرد دانات، رئیس سابق ارتش، گفت: این واقعا عجیب است که با توجه به اینکه عوارض جانبی این دارو مشاهده و تایید شده است، وزیر دفاع همچنان هم استفاده از آن را ادامه می‌دهد. وزیر دفاع باید خیلی سریع استفاده از این دارو را قطع کند و یک داروی جایگزین برای آن پیدا کند.

و مدلین مون، عضو سابق ارتش می‌گوید: این واقعا وحشتناک است و بدتر از آن این است که وزیر دفاع هنوز استفاده از این دارو را قطع نکرده است. نیروی نظامی نمی‌تواند از مصرف این دارو سرباز بزند تا زمانی که وزیر دفاع آن را اجباری کرده است.


این داروی ضد مالاریا، برای اولین بار در دهه 1970 توسط ارتش آمریکا تولید و توزیع شد؛ اما با توجه به عوارض جانبی آن طی سال‌های گذشته از دور خارج شد و از داروهای جایگزین برای این منظور استفاده می‌شود. تقریبا یک دهه پیش، دکتر فرانز بی هومر که عضو روچه هم بود، در سال 2007 گفته بود که: داروهای خیلی بهتری با عوارض جانبی خیلی کمتر برای جلوگیری از مالاریا، هم‌اکنون در دسترس هستند.

ژنرال ارشد پاتریک کوردینگلی، 25 سال پیش این دارو را مصرف کرده بود و می‌گوید: این یک تجربه بسیار ناخوشایند برای من بود و من به هیچ‌کس این دارو را پیشنهاد نمی‌کنم و برای من بسیار تعجب‌آور است که وزیر دفاع اجازه استفاده از آن را می‌دهد. این دارو روی من تاثیر خیلی بدی گذاشته بود، کنترلم را از دست داده بودم و کاملا دیوانه شده بودم. این اتفاق سه یا چهار روز ادامه داشت و تا مدت‌ها بعد هم به حالت عادی برنگشته بودم.


ژنرال ارشد ژولیان تامپسون، می‌گوید: من خودم دو بار وقتی که به آفریقا اعزام می‌شدم این دارو را مصرف کردم، ولی بعدازآنکه دچار توهم زائی شدم، ده سال پیش آن را عوض کردم و به جایش از مالارون استفاده می‌کنم.

لاریام از داروهای مشابهش بسیار ارزان‌تر است، قیمت آن تقریبا نصف قیمت دوکسیسیلین و یک سوم قیمت مالارون است.

سربازان بریتانیا


ژنرال تامپسون می‌گوید که من حدس می‌زنم که وزیر دفاع مقدار زیادی از لاریام را موجود دارد و ازآنجایی‌که این دارو از تمامی داروهای جایگزینش ارزان‌تر است، تصمیم گرفته تا تمام آن‌ها را مصرف کند و بعد از یک داروی جایگزین استفاده کند.

اشلی کرفت که بیش از 27 سال در ارتش خدمت کرده است می‌گوید که در اوایل دهه 1990 مشخص شده بود که کسانی که از لاریام استفاده می‌کنند دچار توهم، روان‌پریشی و خیلی معضلات دیگر می‌شوند.


وزرای دفاع آلمان، دانمارک، هلند و کانادا از خیلی وقت پیش استفاده از این دارو را ممنوع کرده‌اند؛ و یا خیلی کم از آن استفاده می‌کنند؛ و ارتش فرانسه به هیچ عنوان و هیچ‌وقت از این دارو استفاده نکرده است. اشلی کرفت این اقدام وزیر دفاع بریتانیا را بی‌احتیاطی تلقی کرده و می‌گوید که این امر نشان می‌دهد که او اصلا به سلامت نیروی نظامی خود اهمیت نمی‌دهد.

سازمان سلامت دارویی از سال 1986، گزارشی مبنی بر ابتلای 2248 نفر به بیماری‌های روانی دریافت کرده و 44 نفر میل به خودکشی داشته‌اند که از میان آن‌ها 9 نفر خودکشی کرده‌اند.


همچنین بخوانید: متهم و شاكي عوض نشوند

جین کسپرسون، پنج سال بعد از استفاده از لاریام، در سال 2006 خودکشی کرد. این امر که با وجود تمام این اتفاقات، هنوز هم این دارو تجویز می‌شود یک فاجعه غیر قابل توجیه است.

و بااین‌حال هنوز هم به نظر نمی‌رسد که تغییری به وجود آمده باشد. سخنگوی وزیر دفاع طی بیانیه‌ای اعلام کرد: تمامی مسائل پزشکی ما مورد تائید سازمان سلامت انگلستان قرار گرفته است؛ و به نظر می‌رسد که وزیر دفاع بریتانیا تصمیم دارد که همچنان مصرف این دارو را ادامه دهد.

مترجم: فرجی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : بیماری روحی سربازان بریتانیا

رای شما :
زمان دقیق: 2015-06-10T10:44:19+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است