شنبه ۹۷/۴/۳۰   Sat 18/7/21

بیماری وسواس و مشخصات آن

چاپ مطلب بازدید : 1186 سه شنبه ۲۶ خرداد ۹۴

از بیماری وسواس بیشتر بدانید

بیماری وسواس و مشخصات آن

بیماری وسواس

از بیماری وسواس بیشتر بدانید

اختصاصی بیست ستون: 

وسواس یک اختلال روانی است که با وسوسه و اجبارهای زیاد شخص را دچار رنج و عذاب می کند. وسواس وقت شخص را هدر می دهد و باعث احساس خستگی، کاهش توان فرد، اختلال در روابط اجتماعی و فردی، اختلال در شغل و زندگی می شود. افراد وسواسی نمی توانند به صورت معمول با دیگران ارتباط عاطفی و اجتماعی برقرار کنند و برای برقراری با دیگران، قوانین خاصی ایجاد می کنند که باعث اذیت شدن آنها می شود.

وسواس، ترس و اضطراب را به همراه دارد و باعث شک و تردید در اعمال و رفتارهای فرد می شود . فرد تا حدی دچار شک و تردید است که نمی تواند تصمیم بگیرد و کاری انجام دهد. فردی که به وسواس مبتلا است از غیر منطقی بودن وسواس اش خبر دارد اما آن را یک رفتار ناخواسته می داند که قادر به ترک آن نیست. فرد وسواسی تمایل زیادی در خود برای مقاومت در برابر افکار یا اعمال وسواسی می بیند اما گاهی هم مقاومتی از خود نشان نمی دهد.

گاهی فرد وسواس به این دلیل که در محل کار وقت زیادی را صرف شست و شو می کند، شغلش را از دست می دهد و اعتقاد دارد که این شست و شوها ضروری است و باید انجام شود. علائم وسواس با رفتار درمانی و دارودرمانی کاهش می یابد و گاهی خانواده درمانی و گروه درمانی نیز در کاهش علائم آن موثر است.

وسواس به دو صورت وسواس فکری و وسواس عملی در فرد بیمار ظاهر می شود.

وسواس عملی، وسواسی است که فرد مجبور به انجام آن رفتار است و فرد وسواس می ترسد اگر این کار را انجام ندهد، عواقب بدی داشته باشد و خود را ملزم به انجام دادن آن رفتارها می داند. فرد وسواس برای این که از اضطرابش بکاهد اعمال وسواس گونه اش را انجام می دهد. اما گاهی اضطراب او کم نمی شود و حتی ممکن است اضطراب او بیش تر نیز شود.

وسواس فکری، فکر یا احساس یا اندیشه ی مزاحمی است که به ذهن شخص می آید و روان او را برهم می ریزد. فردی که به وسواس فکری مبتلا است در بیان کلمات، جملات شک دارد و با تردید حرف می زند و مدام حرف هایش را تصحیح می کند.

افراد وسواسی بیشتر در خانواده هایی پیدا می شوند که پدر ومادرهای سخت گیر، خرافی و کمال طلب داشته اند. این والدین آرمان های سختی را برای کودکانشان در نظر می گیرند و یا عقایدشان را بدون این که ببینند آیا کودک آمادگی و یا توانایی جسمی و روانی قبول آن ها را دارد یا نه، به او با فشار تحمیل می کنند. برای مثال پدر و مادر به زور به کودکی که هنوز به سن مناسب نرسیده است تحمیل می کنند که خودش نظافتش را انجام دهد.

در بیماران وسواسی بین شدت تمایل تکرار فکر و عمل از یک طرف و بی اهمیت بودن آن فکر و عمل از طرفی دیگر، عدم تناسب وجود دارد.

بیماری وسواس

وسواس به اشکال مختلفی از جمله وسواس تردید، وسواس آلودگی، وسواس فکری، وسواس تقارن،  ترس از احتمال وقوع اتفاقی وحشتناک مانند آتش‌سوزی، مرگ یا بیماری فرد موردعلاقه‌ی خود، نظم و ترتیب، صرفه‌جویی اجبارگونه، کندن اجبارگونه‌ی مو، ناخن‌جوی، اعتقاد به اعداد سعد و نحس، افکار یا تصاویر یا تکانه‌های جنسی ممنوع یا انحرافی، دست‌ شستن زیاد، حمام‌کردن زیاد، مسواک‌ زدن زیاد که موجب ضایعات لثه می‌شود، به سر و وضع خود رسیدن به‌صورت افراطی، اعمال تکراری مانند داخل و خارج شدن مکرر از در یا نشستن و برخاستن مکرر یا شستن مکرر بخشی از بدن یا شانه‌کردن مکرر مو، وارسی درب منزل یا ماشین و قفل و اجاق یا ترمز ماشین، انجام اقداماتی برای پیشگیری از صدمه‌رسیدن به خود یا دیگران؛ مانند آویختن لباس‌ها به ترتیبی خاص، داشتن الگویی خاص برای پوشیدن لباس، انجام شمارش برای محافظت از خود در مقابل ترس؛ برای نمونه وقتی از پله پایین می‌رود، 3بار جمله‌ای را تکرار می‌کند و اگر در شمارش، مانعی به‌وجود آید، شمارش را از نو شروع می‌کند. کندی در کار؛ برای نمونه فرد ساعت‌ها وقت خود را صرف کارهای ساده هم‌چون لباس‌پوشیدن یا غذاخوردن می‌کند و یا ایجاد اگزما و ترک‌خوردگی پوست در اثر شست‌وشوی زیاد.


شایع ترین نوع وسواس، وسواس آلودگی است و به معنی شست و شوی شی ای است که فرد گمان می کند آلوده است. او دست هایش را به صورت پی در پی و افراطی می شوید و حتی مدام فکر می کند که خانه اش آلوده شده است. او معتقد است که آلودگی با کوچکترین تماس منتقل می شود.

وسواس تردید دومین نوع وسواس است که فکر می ترسد که اجاق گاز را خاموش نکرده باشد یا در را قفل نکرده باشد وقتی از خانه می خواهد خارج شود.  آنها به خاطر فراموش کردن کارهایشان احساس گناه می کنند و باید چندین بار کنترل کنند که آیا گاز را خاموش کرده اند یا در را بسته اند یا نه؟

وسواس تقارن نیز وسواس شایعی است و به  معنی لزوم رعایت تقارن یا دقت است. بیمار وسواس تقارن ساعت ها طول می کشد تا یک وعده غذا بخورد یا صورتش را اصلاح کند.


وسواس خرافی وسواسی است که فرد هراتفاقی که برایش می افتد به بدشانسی اش ربط می دهد و از رفتن به مکان ها یا انجام دادن فعالیت هایی که فکر می کند موجب بدشانسی او می شود دوری می کند. مثلا فرد دوست ندارد لباس هایی که هنگام حضور در تشییع جنازه را پوشیده است را بپوشد چون وسواس دارد که اگر این لباس را تن کند اتفاق ناخوشایندی برای یکی از دوستان یا خانواده اش می افتد.

اختلال وسواسی اجباری ازسنین 2 سالگی تا 20 سالگی می تواند در افراد وجود داشته باشد. بیش تر دخترها دچار این اختلال وسواسی می شوند و این اختلال در افراد مجرد نیز بیشتر شایع است. سایر اختلالات روانی نیز در این بیماران می تواند وجود داشته باشد مانند افسردگی، اختلال اضطرابی، اختلالات شخصیتی، اختلال پانیک، اختلالات غذاخوردن، جمعیت هراسی. حتی تیک داشتن در بعضی از رفتارها نیز در این افراد وجود دارد.


این اختلال بیشتر وراثتی است و 35 درصد از بستگان شخص به این اختلال مبتلا هستند. در این بیماران اختلافات زناشویی زیادی دیده می شود. علائم این بیماری به طور ناگهانی آغاز می شود و بیش تر علائم پس از واقعه ی پرفشاری چون حاملگی، مشکل جنسی یا مرگ یکی از بستگان بروز می کند.

افرادی که به این اختلال مواجه هستند سعی می کنند که آن را از دیگران پنهان کنند و معمولا به پزشک مراجعه نمی کنند. این  اختلال در بیماران نوسانی است و در برخی به صورت ثابت است و معمولا در دراز مدت در فرد دیده می شود. بیماران این اختلال معمولا 5-10 سال بعد از بیماری به پزشک مراجعه می کنند . 

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.71(107 رای) | زمان دقیق: 2015-06-16T11:57:15+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است