شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

تاثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب

چاپ مطلب بازدید : 1109 دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴

تاثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب را بدانید

تاثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب

تاثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب

تاثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب

اختصاصی بیست ستون: 

در هنگام خواب چراغ‌ ها را خاموش‌کنید، تحقیقات متعدد انجام‌ شده در این زمینه نشان می‌دهد که روشن نگه‌ داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب برای سلامتی مضر است.

وقتی‌که در معرض تابش نور مصنوعی باشید، معمولاً ‌خوابیدن بسیار مشکل است حتی اگر نور بسیار ضعیفی مثل درخشش صفحه‌نمایش گوشی در کنار تختخواب باشد. تحقیقات گسترده‌ای که در این زمینه انجام‌شده، حاکی از این است که تأثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ‌ ها در هنگام خواب صرفاً به ایجاد ناراحتی لحظه‌ای محدود نمی‌شود و می‌تواند عوارض نامطلوبی نیز بر سلامتی داشته باشد.

 به‌طورمعمول، نظم ساختار بیولوژیکی ‌بدن انسان و همین‌طور شدت و ضعف فعالیت‌های مختلف آن، با تاریک و روشن شدن هوا در یک شبانه‌روز هماهنگ است. بر اساس تحقیقات بی‌شمار انجام ‌شده، هر عاملی که در این روند منظم اختلال ایجاد کند و به‌طور خاص روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و حتی بیماری‌های مثل بی‌خوابی حاد و ‌سرطان سینه شود. مهم‌ترین دلیل احتمالی این مشکلات، اختلال در میزان تولید ملاتونین (هورمون اصلی تنظیم دوره‌های خواب ‌و بیداری) است. قرار داشتن در معرض تابش نور مصنوعی در هنگام شب، میزان ترشح این هورمون را به‌شدت کاهش می‌دهد و کمبود ملاتونین یکی از عوامل اصلی دیابت، ‌چاقی مفرط و بیماری‌های قلبی است.

 ریچارد استونس محقق نام‌آور در مورد عوامل افزایش شیوع ‌سرطان از دانشگاه کانکتیکات، با بیش از 25 سال سابقه‌ی تحقیق و مطالعه در این زمینه، یکی از اولین کسانی است که تئوری تأثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب با افزایش خطر ابتلا به ‌سرطان سینه را مطرح کرده است.


استونس در آخرین تحقیقاتش به بررسی دقیق تأثیرات کوتاه‌ مدت و بلند مدت نورهای مصنوعی حاصل از لامپ‌های الکتریکی به‌خصوص در هنگام خواب، بر سلامتی انسان می‌پردازد. به عقیده‌ی او اهمیت خواب کافی شبانه بر هیچ‌کس پوشیده نیست ولی نکته‌ی مهم این است که این کار حتماً در تاریکی انجام شود.

 در هنگام خواب شبانه در معرض تابش نور مصنوعی، نظم بیولوژیک ‌بدن انسان در استفاده از این موقعیت برای ترمیم و نوسازی دچار اختلال شده و روال بازسازی سیستم‌های مختلف بدن به‌خصوص ‌مغز که در زمان ‌خواب عمیق انجام می‌شود، با مشکلاتی روبرو می‌شود. عوارض این مشکلات در دراز مدت به شکل افسردگی، ‌چاقی مفرط، بی‌خوابی حاد و حتی ‌سرطان سینه بروز خواهد کرد.


به توصیه‌ی استونس، در هنگام خواب صرف ‌نظر از ابعاد اتاق ‌خواب بهتر است همه‌ی چراغ‌ها خاموش باشند و اگر هم برحسب عادت و یا موارد دیگر به روشنایی نیاز باشد می‌توان از یک لامپ کم‌نور قرمزرنگ استفاده نمود، چراکه نور قرمز کمترین اختلال را در نظم بیولوژیکی ‌بدن انسان ایجاد می‌کند.

ارتباط سلامتی و روشنایی در هنگام شب پیش‌ازاین بارها موردتحقیق و بررسی علمی قرارگرفته که برجسته‌ترین آن‌ها تحقیقات گسترده در مورد میزان احتمال ‌ابتلا به ‌سرطان در کارگران شیفت شب توسط موسسه‌ی جهانی بهداشت و همچنین تحقیقات شورای کمک‌های بهداشتی و پزشکی برای عموم در آمریکا در سال 2012 به‌منظور کشف اثرات منفی نور مصنوعی در شب، به شمار می‌آیند.

مترجم: محسن یزدانی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تاثیرات منفی روشن نگه ‌داشتن چراغ ‌ها در هنگام خواب

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-06T10:09:10+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است