شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

تاثیر تلفن همراه بر روی مغز

چاپ مطلب بازدید : 659 دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴

تحقیقات نشان می‌دهند که ما به جای مغز خود به تلفن همراه خود تکیه کرده ایم.

تاثیر تلفن همراه بر روی ‌مغز

تاثیر تلفن همراه بر روی<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86-%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%b4%d9%85%d8%a7-%d8%b1%d8%a7-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%af%d9%87%d8%af' title='علم تایید کرد: مادر بودن مغز شما را تغییر می‌دهد'> ‌مغز</a>

اختصاصی بیست ستون: 

با بررسی که محققان در زمینه  تاثیر تلفن همراه بر روی ‌مغز انجام داده‌اند مشخص شده است که تلفن‌های همراه باعث تنبل شدن ما می‌شوند (به طور مثال خرید غذا با موبایل) اما طبق آخرین تحقیقات انجام شده تلفن‌های همراه باعث تنبل شدن ‌مغز ما می‌شوند. در این تحقیق، محققان 660 شخص را مورد آزمایش قرار داده و تاثیرات تلفن همراه بر روی ‌مغز انسان را در خصوص مسائل ادراکی- شناختی و عادت‌های ‌استفاده از تلفن همراه بررسی کردند. 

آن‌ها نتیجه گرفتند افرادی که با احساسات خود تصمیم‌گیری می‌کنند بیشتر در معرض خطر وابستگی به موتورهای جستجوگر قرار دارند. افرادی که به طور منطقی فکر می‌کنند بیشتر تمایل به جستجو و تجزیه و تحلیل اطلاعات داشته و کمتر به سمت ‌استفاده از تلفن همراه خود به عنوان تصمیم‌گیرنده می‌روند و تاثیر تلفن همراه بر روی ‌مغز آن‌ها کمتر است.


یکی از محققین دانشکده ‌روانشناسی waterloo می‌گوید: "ممکن است آن‌ها اطلاعاتی را جستجو کنند که به راحتی می‌توانند پیدا کنند یا یاد بگیرند اما تمایل ندارند تا تلاش کنند و درباره آن فکر کنند."

خستگی فکری تنها تاثیر منفی تلفن‌های همراه نیست. تحقیقات نشان می‌دهند که تلفن‌های همراه ممکن است از طرق گوناگونی ‌سلامت و شادمانی ما را تحت تاثیر قرار دهند. تلفن‌های همراه می‌توانند وضع ما را بر هم بزنند، به شنوایی ما صدمه بزنند، به خواب ما لطمه وارد کنند و حتی کثیف‌تر از دستشویی باشند!


ساده‌ترین راه حل می‌تواند خاموش کردن تلفن همراه باشد؛ اما در دنیایی که تکنولوژی بر آن حاکم می‌باشد، عدم استفاده از آن می‌تواند یک چالش باشد. یکی دیگر از محققین به نام nathaniel barr می‌گوید: "احتمالا وابستگی ما به تلفن‌های همراه همچنان افزایش خواهد یافت؛ و این مساله حائز اهمیت می‌باشد که پیش از این که تلفن‌های همراه تبدیل به وسایلی جدانشدنی در زندگی ما شوند،  تاثیر و رابطه آن‌ها را بر روان انسان‌ها بدانیم. ممکن است اکنون هم در جایی باشیم که نتوانیم زندگی را بدون حضور آن‌ها به یاد آوریم."

چگونه می‌توانیم از این تنبلی فکری دست برداریم؟

اگر نمی‌توانیم به طور ناگهانی عادت‌های ‌استفاده از تلفن همراه خود را ترک کنیم حداقل باید تلاش کنیم تا بلافاصله قبل از ‌خوابیدن به آن‌ها خیره نشویم. ‌خوابیدن یک راه خوب برای بهبود قدرت ذهن و ‌حافظه می‌باشد و خیره شدن به صفحه تلفن همراه قبل از خواب باعث کاهش خواب می‌شود. همچنین ما می‌توانیم از غذاهای غنی امگا 3 مانند ماهی، ‌گردو و ‌کیوی استفاده کنیم. 


به‌علاوه، کاهش امگا 3 در بدن به بیماری‌هایی همچون از دست رفتن ‌حافظه و ناتوانی توجهی مرتبط می‌باشد. یک راه مناسب دیگر ‌ورزش کردن است.

و گهگاه، قبل از بلافاصله دیدن شماره تلفن یا آدرسی در تلفن همراه خود، از خودتان سوال بپرسید. ممکن است شما بیشتر از آن چیزی که انتظار دارید مطالب را به یاد آورید.

مترجم:  فرجی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تاثیر تلفن همراه بر روی مغز

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-06T11:09:29+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است