دوشنبه ۹۷/۴/۲۵   Mon 18/7/16

تاثیر منفی استرس بر زنان باردار

چاپ مطلب بازدید : 255 چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۵

مادرانی که در دوره بارداری خود استرس داشته‌اند، با احتمال بیشتری نسبت به مادران دیگر صاحب فرزند سرکش، عصبی و زودجوش می‌شوند.

با مطالب بیست ستون همراه باشید

هورمون استرس در رحم می‌تواند روی رشد مغزی جنین تاثیرگذار باشد، علاوه بر این مادرانی که در دوره بارداری خود استرس داشته‌اند، با احتمال بیشتری نسبت به مادران دیگر صاحب فرزند سرکش، عصبی و زودجوش می‌شوند.

مادرانی که در دوره بارداری خود استرس داشته‌اند، با احتمال بیشتری نسبت به مادران دیگر صاحب فرزند سرکش، عصبی و زودجوش می‌شوند. این تحقیقات برای نخستین بار اثبات کرد رابطه قدرتمندی بین فشار روحی در نخستین ماه بارداری روی مادر و بروز مشکلات رفتاری در کودکان مدرسه‌ای وجود دارد.

به‌نظر می‌رسد مقادیر بالای هورمون استرس در رحم می‌تواند روی رشد مغزی جنین تاثیرگذار باشد. در این مطالعات که روی هزاران کودک از زمان رشد در رحم مادر تا رسیدن به سن مدرسه انجام شده بود، مشخص شد هورمون‌های استرس می‌توانند باعث بروز مشکلات تمرکز و توجه در کودکان و همچنین بیش‌فعالی در آن‌ها شود. دیگر مشکلات رفتاری هم در این کودکان شایع است.

 به این ترتیب باید گفت مادرانی که در دوره بارداری استرس‌های شدید را تجربه می‌کنند، برای مثال از همسر خود جدا می‌شوند یا یکی از نزدیکان خود را از دست می‌دهند با احتمال 2برابر بیشتر از دیگر مادران باید منتظر کودکی با مشکلات رفتاری باشند. به همین دلیل کارشنان معتقدند، مادران باید در دوره بارداری حمایت عاطفی بیشتری از اطرافیان خود دریافت کرده و تا حد ممکن از عوامل استرس‌زا و نگران‌کننده دوری کنند.


نی نی بان
به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.93(114 رای) | زمان دقیق: 2016-04-06T15:00:12+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است