شنبه ۹۸/۱/۳۱   Sat 19/4/20

تاثیر نظم در زندگی فردی

چاپ مطلب بازدید : 2854 دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳

آیا به تاثیر نظم در زندگی فردی خود اندیشیده اید؟

تاثیر نظم در زندگی فردی

تاثیر نظم در زندگی فردی

تاثیر نظم در زندگی فردی

اختصاصی بیست ستون:

آیا به تاثیر نظم در زندگی فردی خود اندیشیده اید؟ کمد شما از توده‌ای از لباس‌های تمیز پر است و در آشپزخانه‌تان انواع ظرف‌های مختلف با برچسب‌های مخصوص برای ‌مواد غذایی و ‌تنقلات دیده می‌شود؛ اما زندگی‌تان چطور؟ آیا زندگی روزانه خود را بر اساس یک برنامه منظم و یا طبق لیست کارها قرار می‌دهید؟

درحالیکه بیدار شدن در صبح با انرژی کافی برای درگیر شدن با زندگی آنقدر سخت است، منظم بودن با وجود صدها کار نکرده تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. پیام‌های فیس‌بوک، چک کردن ایمیل، تمیز کردن خانه آنقدر حواس آدم را درگیر می‌کنند که نهایتاٌ می‌بینید ساعت‌ها گذشته ولی از لیست کارهایی که باید انجام می‌دادید و به دقت تنظیم کرده بودید، چیزی را انجام نداده‌اید.

اما ساختار روزانه چیزی است که به ما کمک می‌کند از زمانمان بیشترین استفاده را کنیم. حتی اگر در پیدا کردن نظم در زندگی تا حالا موفق نبودید، من شما را تشویق می‌کنم که دوباره تلاش کنید و تاثیر نظم را در زندگی فردی خود ببینید. تهیه یک برنامه قابل انعطاف به شما کمک می‌کند هر روز هفته در کارهای خود منظم باشید.

از شب قبل خود را برای روز آتی آماده کنید

هر روز منظم و مفید با تصمیم‌گیری شب آغاز می‌شود. هر وقت من خودم را برای کارهای فردایم آماده می‌کنم، صبح روز بعد احساس سرزندگی بیشتری دارم که در مقابل به من کمک می‌کند برای غوطه خوردن در پروژه‌های روزم آماده‌تر باشم.

یک نظافت سریع در خانه انجام دهید: سعی کنید هر شب قبل از خواب چند وسیله را در خانه خود جمع و جور کنید، ظرف‌های باقیمانده را بشویید و کابینت‌ها را دستمال بکشید.

لیست کارهای روز بعد خود را بنویسید:

این عادت برای ایجاد بازدهی بیشتر معجزه می‌کند! به جای بیدار شدن و فکر کردن به این که چه کاری را باید امروز انجام دهم; شب قبل لیست خود را تهیه کنید. می‌توانید کارها را در دو ستون منظم کنید: کارهای لازم و کارهای که دوست دارم انجام دهم و سپس هر ملاقات یا واقعه مهمی را که در روز بعد دارید یادداشت کنید.

تصمیم بگیرید که به عنوان شام چه می‌خواهید بخورید:

از تنش عصرها برای تعیین ‌برنامه غذایی خود با یک منو قابل انعطاف برای هر روز جلوگیری کنید. می‌توانید برنامه چند هفته آینده را یکجا بنویسید، ولی هرگز قرار نیست غیر قابل تغییر باشد. این کار به خصوص باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید مواد لازم را از قبل آماده کنید یا مثلا گوشت را در فریزر بگذارید یا کارهای اولیه ‌آشپزی را انجام دهید.

 به اندازه کافی بخوابید:

وقتی که ساعت از نه شب می‌گذرد برای من خیلی سخت است که بخواهم برای انجام کارهای روزم همچنان تلاش کنم و بیشتر ترجیح می‌دهم ‌تلویزیون تماشا کنم و یا با کامپیوتر بازی کنم؛ اما یک برنامه خواب خوب واقعا تنها راه برای داشتن انرژی و اشتیاق کافی به منظور درگیر شدن با روز است. وقتی من منظم و دارای برنامه زندگی ثابت هستم، کارها درست انجام می‌شوند.

فعالیت‌های روزانه خود را تا حد ممکن زیاد کنید

با اینکه پیش بینی یک روز بی نقص بسیار سخت است (زیرا تقریبا همیشه وقایع و مشکلاتی هست که جلوی راه آدم سبز می‌شوند و ما را از برنامه جا می‌اندازند), اما هنوز مهم است که برایش تلاش کنیم. اینجا چند راه‌حل برایش مطرح می‌کنم.

به محض از خواب بیدار شدن به تلفن همراه خود نگاه نکنید:

یکی از قوانین شخصی من این است که تا قبل از ‌صبحانه به گوشی خود نگاه نکنم. این به این معنی است که ابتدای روز در حال تلاش برای نگه داشتن سکوت و ‌آرامش خودم هستم. در این حالت با احساس شاداب‌تری از خواب بیدار می‌شوم، زیرا به ایمیل اجازه نمی‌دهم به من دیکته کند که چگونه روز خود را شروع کنم!

 یک روال صبح گاهی به وجود آورید:

من آدمی نیستم که صبح‌ها راحت از خواب بیدار شوم و روزم را شروع کنم، اما خودم را مجبور می‌کنم که یک نظم صبحگاهی همیشگی به وجود آورم که به من کمک کند روز مفیدتری داشته باشم. انجام کارهای ثابت در هر روز نه تنها به بدن من می‌گوید که انتظار چه چیزی را داشته باشد، بلکه همچنین به من کمک می‌کند کارهای بیشتری را در طول روز به انجام برسانم.

در برنامه کارهای خود وقت استراحت بگذارید:

من به هنگام انجام کارها خیلی راحت حواسم پرت می‌شود یا خسته می‌شوم، خیلی سخت است که برای مدت بیشتر از چهل و پنج دقیقه یکجا بنشینم و برای پروژه‌ای کار کنم؛ بنابراین سعی می‌کنم هر کار را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنم و هر وقت یک قسمت را انجام دادم، نفسی تازه کنم و دوباره به انجام کارم مشغول شوم. این روند نه تنها باعث ایجاد ‌تمرکز بیشتر می‌شود بلکه همچنین به من کمک می‌کند بیشتر احساس منظم بودن کنم و بیشتر متوجه پایان دادن به هر فعالیت روزم باشم.


بیدار شدن با هدف تیک زدن کارهای لیست روزانه شاید چیزی نباشد که همیشه رخ دهد، اما کلید راه این است که شروع کنیم و سعی کنیم از ساعت‌هایی که در اختیار ما قرار داده شده بیشترین استفاده را بکنیم.

تشنه پیشرفت باشید، نه کمال و بگذارید علاقه شما به منظم بودن وارد روال زندگی‌ تان شود زیرا برای خانواده‌تان ضروری است. پس از انجام نکات بالا تاثیر نظم را در زندگی فردی خود به وضوح مشاهده خواهید کرد.

مترجم: نیکو آزرم

به تلگرام ما بپیوندید
4.5 ستاره از 5 در 2 رای

عنوان این مقاله : تاثیر نظم در زندگی فردی

رای شما :
زمان دقیق: 2015-03-09T12:31:15+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است