شنبه ۹۷/۱۲/۴   Sat 19/2/23

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب

چاپ مطلب بازدید : 1768 سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴

افسردگی و اضطراب: ورزش علائم آن‌ها را برطرف می­کند

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب

تاثیر ورزش بر افسردگی

افسردگی و اضطراب: ورزش علائم آن‌ها را برطرف می­کند

اختصاصی بیست ستون: 

افسردگی اصولا با ورزش کردن بهتر می­شود. اینجا به یکسری نکات برای انگیزه پیدا کردن وشروعِ ورزش اشاره می‌کنیم.

هنگامی‌که احساس افسردگی یا اضطراب می­کنید احتمالاًحوصله­ی ورزش کردن هم نخواهید داشت؛اما اگر انگیزه پیدا کنید و دست‌به‌کار شوید، می­بینید که به شما کمک کرده و باعث بهبودتان خواهد شد.

البته ورزشبه جلوگیری و بهبود بیماری‌های زیادی کمک می­کند، ازجملهفشارخون بالا، دیابت و وَرمِ مفاصل. تحقیقات درباره­ی افسردگی نشان می­دهند که از مزایای روانی و فیزیکیِ ورزش، کم کردن اضطراب و بهبود روحیه و خلق‌وخوی انساناست.

روابط بین اضطراب، افسردگی و ورزش کردن هنوز کاملاً مشخص نیستند اما چیزی که مشخص است این است که ورزش و هرگونه فعالیت فیزیکی دیگر باعث می­شود که فرد احساس بهتری داشته باشد و از اضطراب او کاسته شود.

ورزش کردن چگونه به افسردگی و اضطراب کمک می­کند؟

ورزشِ مرتب به روش‌های مختلفی به بهبود افسردگی کمک می­کند ازجمله:

  • ·         انتشار موادِ شیمیایی در مغز که باعث شادابی می‌شوندو ممکن است که باعثبهتر شدن افسردگی شوند.
  • ·         کاهش مواد شیمیاییِ سیستمِ ایمنیِ بدن که ممکن است باعث بدتر شدنِ افسردگی شوند.
  • ·         افزایش دمای بدنکه اصولاً باعث آرامش بیشتر می­شود.

 

ورزش کردن به‌طور منظم مزایای روحی و روانی هم داشته و می‌تواند به شما کمک کند تا:

 

اعتمادبه‌نفس پیدا کنید.روبه‌رو شدن با اهداف و چالش­های هرچند کوچک در ورزش کردن می­تواند به افزایشِ اعتمادبه‌نفس کمک کند. همچنین هرچه اندام زیباتری داشته باشید احساس بهتری نسبت به خودخواهید داشت.

نگرانی­ها را از یاد ببرید. ورزش می­تواند حواس شمارا از افکارِ منفی که باعث بدتر شدن افسردگی می­شوند، پرت کند.

تعاملات اجتماعی بیشتری داشته باشید. ورزش و فعالیت باعثِ آشنا شدن و معاشرت با افرادِ بیشتری می­شود. حتی فقط ردوبدل کردن یک لبخند ساده یا احوالپرسیِ کوتاه با افرادی که در حین ورزش کردن می­بینید می­تواند به بهبود شما کمک کند.

کارهای مثبت انجام دهید. انجام دادنِ کا­ر­های مثبت برای اداره کردنِ افسردگی و اضطراب یک روش سالم برای کنار آمدن با آن است.درحالی‌که کارهایی مثل نشستن و غصه خوردن و یا انتظار این را داشتن که اضطراب و افسردگی خودبه‌خود از بین بروند، می­توانند باعث بدتر شدن وضعیت شوند.

 


آیا تنها راهِبهبود، استفاده از یک برنامه‌یورزشیِ سازمان‌یافته و منظم است؟

تحقیقات نشان می­دهند که هر نوع فعالیتِ فیزیکی _نه‌فقط برنامه­های ورزشیِ مخصوص_ازجملهپیاده‌روی عادی می­تواند باعث بهتر شدن روحیه شود. البته ورزش کردن و فعالیت­هایِ عادیِ فیزیکی یکی نیستند اما هر دو برای سلامت شما خوب هستند.

فعالیتِ فیزیکی به هر نوع فعالیتی می­گویند که باعث به‌کارگیری عضلات و مصرف انرژی می­شودو می­تواند شامل کار کردن(شغل) یاکارخانه و یا حتی کارهایِ تفریحی شود.

ورزش به حرکات برنامه‌ریزی‌شده و سازمان‌یافته‌ایگویند که برای افزایش و یا ثابت نگه‌داشتنتناسب‌اندام انجام می­شوند.


همچنین بخوانید: چگونه زود لاغر شویم؟

شاید کلمه­ی "ورزش "شمارا به یادِ دویدن و یا ورزشِ سنگین در باشگاه بیندازد؛اما ورزش درواقع شاملِ طیفِ گسترده‌ای از فعالیت­هاییاست که سطح فعالیت شمارا افزایش داده و باعث شود تا احساس بهتری داشته باشید.

مسلماً فعالیت­هایی مانند دویدن، وزنه‌برداری، بسکتبال و ورزش­های دیگری از این قبیل خوب هستند اما فعالیت­هایِ دیگری ازجمله شستنِ ماشین، قدم زدن در خیابان و کارهایِ سبک‌تری از این قبیل نیزبه بهتر شدن کمک می­کنند.

البته نیازی نیست که همه‌یورزش‌ها را یکجا انجام دهید.سعی کنید روش­های جدیدی برای اضافه کردن فعالیت­های کوچک و تازه در طول روزتان پیدا کنید. به‌عنوان مثال به‌جای آسانسور از پله استفاده کنید،ماشین خود را کمی دورتر از محل کار پارک کنید تا بتوانید کمی هم پیاده‌روی کنید و یا اگر محل کارتان نزدیک استبه‌جای ماشین از دوچرخه استفاده کنید.

 


چه مقدار ورزش برای بهبود یافتنکافیاست؟

30 دقیقه ورزش در روز برای سه تا پنج روز در هفته می­تواند کمک زیادی به بهبودِعلائم افسردگی کند؛اما مقدار کمتری فعالیت_ به‌اندازه‌ی 10 تا 15 دقیقه در روز _ هم اثربخش است. البته ممکن است ورزش­های سنگین‌تری مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری زمان کمتری برای بهبود وضعیتتان ببرد.

اما مزایای روحیِ ورزشفقط با ادامه دادن آن در دراز مدتبه دست خواهند آمدکه این می­تواند دلیل خوبی برای پیدا کردن فعالیت­هایی که از انجام آن‌ها لذت می­برید باشد.

چطور می­توانم شروع کنم و انگیزه‌ام را هم از دست ندهم؟


شروع کردن و ادامه دادن یک برنامه‌ی ورزشی یا فعالیت فیزیکی یک چالش است. این روش­ها می­توانند در این راه به شما کمک کنند:

مشخص کنید که از انجام چه‌کاری لذت می­برید. برای خودتان مشخص کنید که چه نوع فعالیت­هایی را بیشتر دوست دارید و درباره­ی زمان و چگونگیِ انجام آن فکر کنید. به‌عنوان مثال، بیشتر علاقه دارید تا روزتان را با یک دوی ساده شروع کنید، یا دوچرخه سواری کنید و یا با فرزندانتان بعد از مدرسه بسکتبال بازی کنید؟ کارهایی را انتخاب کنید که از انجامِ آن‌ها لذت می­برید.

با روانشناس خود مشورت کنید. با دکتر خود برای راهنمایی و پشتیبانیِ بیشتر صحبت کنید؛ودرباره‌ی یک برنامه‌ی ورزشی یا فعالیتِ فیزیکیِ دیگر که برای شما مناسب است با او مشورت کنید.


برای خودتان هدف­های منطقی مشخص کنید.نیازی نیست برنامه­تانحتماً چیزی مثل روزی یک ساعت راه رفتن برای پنج روز در هفته باشد. واقع‌بینانهبرنامه‌ریزی کنید و به‌تدریج شروع کنید. به‌جای برنامه­هایِ سنگینی که امکان انجام آن کم است و احتمالاً انجام هم نخواهید داد برنامه‌ای را که برای خودتان مناسب است انتخاب کنید.

به ورزش یا فعالیت فیزیکی به‌عنوان یک وظیفه نگاه نکنید. اگر ورزش را هم یکی دیگر از وظایفتان به‌حساب بیاورید به‌زودیبا شکست مواجه خواهید شد.به‌جای آن بهبرنامه‌ی ورزشی خود همان‌طور نگاه کنید که به داروها یا جلسات درمان روحی وروانی خود نگاه می‌کنید_ درواقع به‌عنوان ابزاری برای بهبود یافتن.


موانع خود را تجزیه‌وتحلیل کنید. ببینید چه چیزی مانع ورزش کردن و فعال بودن شما می­شود. به‌عنوان مثال اگر خجالتی هستید، می­توانید در خانه ورزش کنید. اگر برای ادامه دادن یک برنامه به یک همراه نیاز دارید، می­توانید یک دوستی پیدا کنید که او هم ازفعالیت­هایی که شما لذت می­برید لذت برده و باهم ورزش کنید.اگر پولی برای خرید وسایل ورزشی ندارید، فعالیت­هایی مثل پیاده‌روی معمولیرا که رایگان هستند انتخاب کنید؛بنابراین اگر به موانع فعال بودنتان خوب فکر کنید، احتمالاًراه‌حلی برای آن‌ها خواهید یافت.

خود را برای موانع و مشکلات آماده کنید. هر قدمی که در این راه برمی‌دارید، هرچند هم کوچک باارزش است؛و اگر یک روز هم طبق برنامه پیش نرفتید، به این معنی نیست که نمی­توانید برنامه را ادامه دهید. فقط کافی است تا روز بعد دوباره شروع کنید. فقط به هیچ‌وجه از برنامه دست نکشید.


همچنین بخوانید: روش های ایجاد شکمی صاف

آیا باید به دکتر مراجعه کنم؟

قبل از شروعیک برنامه­ی ورزشی جدید با دکتر خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برنامه بی‌خطر است و به شما آسیبی نمی­رساند؛و با او درباره­ینوع فعالیت­هاییکه برای شما مناسب است صحبت کنید. دکتر شما همه­ی داروهایی که مصرف می­کنید و شرایط فیزیکی شما را در نظر خواهد گرفت؛و شایدپیشنهاد خوبی هم برای شروع و انگیزه پیدا کردن داشته باشد.

اگر به‌طور مداوم ورزش می­کنید ولی همچنان از افسردگی یا اضطراب رنج می­برید به دکتر خود مراجعه کنید. ورزش کردن و فعالیت­های فیزیکی روش بسیار خوبی برای کمک به بهبود هستند اما به‌هیچ‌وجه جایگزین دارو و روان‌درمانی نمی­شوند.

مترجم: فرجی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب

رای شما :
زمان دقیق: 2015-08-04T10:30:44+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است