شنبه ۹۸/۱/۳   Sat 19/3/23

تغییر الگوی رفتاری با اینترنت

چاپ مطلب بازدید : 162 سه شنبه ۷ اسفند ۹۷

می ­گویند سه اختراع مهم، باعث تحول عمده در زندگی بشریت و تغییر الگوی رفتاری انسان ها در طول تاریخ شده است.

تغییر الگوی رفتاری با اینترنت

می­گویند سه اختراع مهم، باعث تحول عمده در زندگی بشریت و تغییر الگوی رفتاری انسان ها در طول تاریخ شده است. اختراع باروت، که در چین باستان اتفاق افتاد، اختراع صنعت چاپ که توسط گوتنرگ آلمانی در اواسط قرن 15 میلادی رقم خورد و اختراع استفاده از برق که به نام توماس ادیسون مخترع و کارآفرین امریکایی در دهه 30 میلادی تمام شد . اما شاید در نیم قرن اخیر، مورد چهارم ایجاد اینترنت باشد؛ که جهان شمول­ترین و بزرگترین سیستم طراحی و مهندسی شده به دست انسان تا کنون بوده است و با وجود آنکه ابداع نوع ابتدایی آن آن کمی قدیمی­تر است، اما همگانی شدن آن در کل جهان به کمتر از ۲۵ سال قبل بازمی­گردد.

اینترنت فرایند اطلاع­رسانی و ارتباطات را در دنیا وارد مرحله جدیدی کرده است. در واقع علاوه بر ارتباطات از طریق وب، تمامی رسانه­های سنتی نظیر تلفن، تلویزیون و روزنامه­ها نیز در بستر اینترنت به عناوین مختلف باز تعریف شده­اند.

 تغییر الگوی رفتاری

 

اینترنت، امکان دریافت اطلاعات مختلف، امکان ایجاد ارتباطات بیشتر و امکان تسهیلات اینترنتی فراوانی را فراهم کرده است. در حال حاضر حدود ۵/۴ میلیارد صفحه مختلف وب وجود دارد و تا پایان سال ۲۰۱۹، تخمین زده می­شود که حجم اطلاعات موجود در اینترنت به ۲ زتا بایت برسد. زتا بایت یعنی هزار میلیارد میلیارد بایت و برای اینکه عظمت این حجم از اطلاعات معلوم شود، باید گفت که هر زتا بایت یعنی مقدار اطلاعات یک ویدیوی با کیفیت بالا، که مدت این ویدیو ۳۶هزار سال است!

در واقع، فواید و محاسن اینترنت در سهولت دسترسی به اطلاعات و نیز ایجاد ارتباطات بیشتر و تسهیلاتی مثل دولت­های الکترونیک که در کشورهای مختلف رایج شده است، بر همه معلوم است. در اینجا اما بیشتر به معایب و خطراک کمتر دیده شده آن به عنوان روی دیگر سکه، در قالب فرازهای زیر خواهیم پرداخت:

-  گفته می­شود که سرورهای اصلی اینترنت در اختیار شرکت­های بزرگ خصوصی بوده، امکان قطع کلی اینترنت بدلیل توزیع در کشورهای مختلف و عدم دسترسی دولت ها با اغراض سیاسی هیچگاه وجود ندارد و اینترنت از واحد های تقریبا مجزا تشکیل شده و هیچ صاحب مشخص و متمرکزی ندارد. اما باید اذعان کرد که اکثر شرکت­ها و سازمان­های تصمیم­گیر بالادستی اینترنت، در امریکا ساکن بوده و تحت نظر قوانین امریکا فعالیت می کنند. این یعنی بیشترین کنترل و استفاده از اطلاعات موجود در دنیا، توسط شرکت­های بزرگ امریکایی است. این امر در واقع امکان بهره برداری اطلاعاتی در مورد علایق مردم در تمامی کشورهای دنیا و یا تاثیرگذاری بر آن­ها از طریق جریان سیال اطلاعات در اینترنت را به راحتی برای این شرکت ها فراهم می­کند. کما اینکه شرکت گوگل، به عنوان یکی از بزرگترین موتورهای جستجوی مستقر در امریکا، همیشه در مورد استفاده از اطلاعات جستجوی افراد در کل دنیا و یا بهره­برداری و فروش اطلاعات استفاده کنندگان تجهیزات این شرکت، در مظان اتهام است.

 تغییر الگوی رفتاری

- دومین مشکل اینترنت، اشتغال کاربران آن و مخصوصا جوانان و نوجوانان، به اطلاعات سطحی با جستجو در مثلا گوگل است. موتورهای جستجوگر اینترنتی، اطلاعات موجود در صفحات وب را صحت سنجی نمی­کنند و با توجه به پارامترهای دیگری نظیر کپی نبودن اطلاعات درج شده در سایت­ها، نتایج جستجو را نمایش می­دهند. لذا با جستجوی هر کلمه، با انبوهی از اطلاعات جسته و گریخته و بدون سند و بعضاً اطلاعات کوتاه بدون عمق و بدون سندیت روبرو می­شویم. بنابراین، اینترنت بجای بردن ما در عمق علم، در بهترین شرایط ما را به قدم زدن در ساحل علم مشغول می­کند. صفحات اینترنت پر است از اطلاعات ضد و نقیض در مورد یک موضوع و این در مواردی ممکن است برای کاربر حتی بسیار خطرناک باشد.


تغییر الگوی رفتاری

- مورد سوم، ظهور شبکه های اجتماعی مجازی با طلایه داری فیس بوک است. با توسعه شبکه­های اجتماعی و سپس موبایل­های هوشمند، ابزار دیگری در بستر اینترنت در انتقال اطلاعات به صورت اشتراکی و در قالب یک فضای ظاهرا اجتماعی شکل می­گیرد. با ظهور این شبکه های ارتباطی در موبایل های هوشمند، افراد اینترنت را به عنوان یک نیاز حیاتی همراه خود داشته و ارتباط اجتماعی واقعی، که از دیرباز و حتی از خلقت انسان، بخشی از حیات وی بوده است، به ارتباط مجازی اجتماعی تبدیل می­شود. شبکه­های اجتماعی در واقع شبکه­هایی غیراجتماعی بوده و گویا افراد را به جای اجتماع، بیشتر به انزوا سوق داده­اند. انگار افرادی که حضور فعال­تری در این شبکه­ها دارند، حضور کمرنگ­تری در اجتماع واقعی که شخصیت انسان را در بستر روابط انسانی می­سازد خواهند داشت. با ظهور شبکه  های اجتماعی، معضل بزرگ دیگری نیز پدید آمده است و آن ارائه یک شخصیتِ آرمانیِ متفاوت توسط افراد از خودشان در فضای مجازی است؛ که این تفاوتِ واقعیت با شخصیت مجازی ایشان، به یک معضل یا عقده در افراد منجر خواهد شد.


- مرحله بعد، ظهور اپلیکیشن­های مجازی ارتباطی در قالب گروه و کانال مانند تلگرام، واتس اپ و ... بوده است که به شدت، علاوه بر ایجاد تسهیلات ارتباطی و تبلیغاتی جدید، محلی برای انتقال اطلاعات مختصرتر شده  اما در عین حال به یک ابزار سیاسی مخصوصا در اختیار هسته­های تصمیم­ساز مثلا در کشورهای استعمارگر تبدیل شده است. همانطور که هر حادثه به سرعت فضای مجازی را در می­نوردد، اطلاعات و اخبار جعلی در کسری از ثانیه در یک جامعه گسترش پیدا می­کند. به راحتی ذهن مخاطب این شبکه­ها به اهداف اطلاعاتی مورد نظر سوق پیدا می کند و به آسانی با اشاعه اخبار جعلی، نظرات افراد بخش­های مختلف جامعه برای مثلا انتخابات سیاسی هدایت می­شود. به همین دلیل در بزنگاه­های سیاسی هر کشور نظیر انتخابات، اقدامات مثلا نظام سلطه نظیر انگلیس و یا اقدامات گروه­های سیاسی داخل هر کشور در فضای مجازی، شدت بیشتری یافته و فضای این کانال های ارتباطی رنگ دیگری به خود می­گیرد.


تغییر الگوی رفتاری

باید توجه کرد که امروزه، بمباران اطلاعاتی انسان­ها با اطلاعات جعلی و سطحی، در واقع اهداف سیاسی هم دارد و این حجم عظیم اطلاعات که صحت سنجی نمی شود، به یکی از بزرگترین معضلات شبکه­های ارتباطی تبدیل شده است. شبکه­های مجازی به آسانی قابلیت تغییر آرا و نظرات مردم را دارند. هرچقدر که ابداعات اولیه بشر نظیر مثلا چرخ یا اختراع آتش، بیشتر سود و کمتر ضرر داشته است؛ امروزه، اختراعات بشر در همین مثلا بستر اینترنت، علاوه بر تسهیلات و مزایای جدید، یک لبه تیز منفی هم دارد که هم مردم و هم دولت ها و حکومت ها باید به آن توجه کنند.


هرچقدر روی اول سکه در شبکه های مجازی امکان ارتباطات و انتقال اطلاعات را بیشتر کرده است، روی دیگر این سکه، اشتغال کاربران به اخبار جعلی و سطحی یا جک و سرگرمی­های مجازی و مضر است. راه همراهی با ابداعات جدید انسان در بستر اینترنت، استفاده آگاهانه از فواید آن و اطلاع دقیق از مضرات آن و سپس کنترل است. مضراتی که روز به روز آشکارتر می­شود تا انسان­­ها هرچه بیشتر دلتنگ فضای واقعی به جای فضای مجازی گردند.

 

مجتبی نادری سورکی

به تلگرام ما بپیوندید
5 ستاره از 5 در 1 رای

عنوان این مقاله : تغییر الگوی رفتاری با اینترنت

رای شما :
زمان دقیق: 2019-02-26T22:34:17+03:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است