شنبه ۹۷/۱۱/۲۷   Sat 19/2/16

تفاوت سیستم روی یک چیپ (SoC) با پردازنده (CPU)

چاپ مطلب بازدید : 2266 سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴

تفاوت سیستم روی یک چیپ (SoC) با پردازنده (CPU) در چیست؟

تفاوت سیستم روی یک چیپ (soc) با پردازنده (cpu)

تفاوت سیستم روی یک چیپ (soc) با پردازنده (cpu)

تفاوت سیستم روی یک چیپ (soc) با پردازنده (cpu)

اختصاصی بیست ستون: 

مقدمه

حتما شما هم متوجه شده‌اید که بسیاری از سایت‌های انگلیسی زبان در کنار نام تراشه‌هایی همچون سری محصولات اسنپدراگون کوالکام، mt کمپانی ‌مدیاتک و ... از واژه‌ی soc که مخفف عبارت "system on a chip" به معنای "سیستم روی یک چیپ" است، استفاده می‌کنند. متاسفانه اغلب منابع فارسی زبان در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی نداشته و یا بنا به دلایل خاصی از واژه‌ی غلط"پردازنده" در کنار نام این محصولات استفاده می‌کنند. منابع فارسی زبانی هم که از واژه‌هایی همچون"سیستم روی یک چیپ" استفاده می‌کنند، اغلب مورد انتقاد قرار گرفته و به ترجمه‌ی"واژه به واژه" و بی‌معنا متهم می‌شوند؛ اما آیا به واقع نسبت دادن لقب"پردازنده" به این اجزای سیستمی صحیح و مطلوب است؟ یا بهتر است از عبارت‌هایی همچون"سیستم روی یک چیپ"،"تراشه‌ی سیستمی" و یا"چیپست" در کنار این محصولات استفاده کنیم؟

هم‌اکنون بحث‌های متعددی در رابطه با این موضوع و استفاده از عبارت مناسب در کنار این نوع از محصولات انجام شده، به نظر شما برای اجزای هوشمندی همچون تراشه‌های اسنپدراگون و ... باید از چه واژه‌ای استفاده کرد؟ در این مقاله قصد بررسی دقیق و موشکافانه‌ی این موضوع را خواهیم داشت. مطمئنا با بیان تفاوت‌های مابین جزئی که با نام سیستم روی یک چیپ (soc) شناخته شده و جزئی که با نام پردازنده (cpu) شناخته می‌شود، خودتان متوجه موضوع شده و نهایتا قادر خواهید بود که از واژه‌ی مناسب‌تر و علمی‌تری در بیانات خویش استفاده کنید.

پیش از این چیزی در حدود 50 سال "پردازنده‌ها " یا "cpu"ها حرف اول را در زمینه‌ی ارتقاء عملکرد کامپیوترها می‌زدند؛ اما ظرف چند سال گذشته برای این محصولات رقیب‌هایی قدرتمند به وجود آمد که با نام اختصاصی "soc" یا "سیستم روی یک چیپ " نامگذاری شدند. اگر به خاطر داشته باشید پیش از این هر زمان که تمایل داشتید می‌توانستید به فروشگاه‌های ارائه دهنده‌ی خدمات سخت افزاری کامپیوتر مراجعه کرده و با خرید یا "cpu" یا "پردازنده‌ی " قدرتمندتر عملکرد ‌کامپیوتر رومیزی خویش را ارتقاء دهید، اما آیا این سوال برای شما ایجاد نشده که چرا هیچ‌وقت نمی‌توانیم پردازنده‌ی موبایل یا تبلت خود را ارتقاء دهیم؟! دلیل این موضوع استفاده از اجزایی با لقب "soc" یا "سیستم روی یک چیپ " در این سری از محصولات است که از نظر ساختار و عملکرد با واحد پردازشگر cpu تفاوت‌های عمده‌ای به همراه دارد.


 "پردازنده " یا "cpu" چیست؟

تفاوت سیستم روی یک چیپ (soc) با پردازنده (cpu)

واژه‌ی "cpu" مخفف عبارت "central processor unit" به معنای "واحد پردازش مرکزی " است؛ بنابراین هنگامی‌که از واژه‌ی "cpu" یا "پردازنده " استفاده می‌کنیم با یک واحد و جزء یگانه‌ی پردازش اطلاعات مرکزی سروکار خواهیم داشت. پردازنده‌ها سرعت عمل فوق‌العاده بالایی دارند و به راحتی می‌توانند اطلاعات گسترده‌ای را ظرف مدت زمان محدودی تجزیه و تحلیل نمایند.


پردازنده یا cpu ابتدا داده‌های دریافتی از سوی ‌حافظه را بازخوانی می‌کند و سپس با استفاده از الگوریتم‌های خاص و از پیش تعیین شده‌ای دستور انجام عملیات‌های منحصربه‌فردی را به بخش‌های عملگر دستگاه هوشمند صادر می‌کند. هرچقدر ساختار واحد پردازنده‌ی شما پیچیده‌تر باشد، قابلیت‌های پردازشی آن نیز بیشتر بوده، قیمت آن گران‌تر و سرعت عمل آن بیشتر خواهد بود.


بنابراین همان‌طور که اشاره داشتیم "پردازنده " یا "cpu" یک "واحد پردازشگر " است و شامل مجموعه‌ی خاصی نمی‌شود. یک پردازنده هیچ‌گاه نمی‌تواند به طور مستقل به عنوان یک کامپیوتر هوشمند عمل کند و تمامی اجزای مربوط به یک کامپیوتر را به همراه ندارد. به منظور عملکرد صحیح "پردازنده " مستلزم به‌کارگیری سایر اجزای سخت افزاری سیستمی نظیر پردازنده‌ی گرافیکی به منظور نمایش تصویر بر روی مونیتور، ‌حافظه یا مموری به منظور نگه‌داری اطلاعات، تراشه‎‌ی صوتی به منظور رمزگشایی و تقویت صدا و ... خواهیم بود؛ بنابراین یک "cpu" یا "پردازنده " مجموعه‌ای کامل به شمار نرفته و باید در کنار سایر اجزای سیستمی به طور مجزا مورد استفاده قرار گیرد.


 "سیستم روی یک چیپ " یا "soc" چیست؟

تفاوت سیستم روی یک چیپ (soc) با پردازنده (cpu)

اما "سیستم روی یک چیپ " یا "soc" تراشه‌ای است که تقریبا تمامی اجزای اشاره شده در بخش فوق را در خود جای داده است. این اجزا شامل خود پردازنده‌ی اصلی و هسته‌های آن، پردازنده‌ی گرافیکی، ‌حافظه یا مموری، کنترلر usb، مدارات کنترل و مدیریت انرژی و قابلیت‌های اتصال بی‌سیم نظیر وای‌فای، lte 4g و. خواهند بود. به‌بیان‌دیگر "سیستم روی یک چیپ " یا "soc" یک کامپیوتر کامل و فوق کوچک است که هم‌اکنون در دستگاه‌های هوشمند نظیر تبلت‌ها و گوشی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.


از این‌رو تمامی سری محصولات اسنپدراگون کوالکام و سایر تراشه‌های این چنینی یک "سیستم روی یک چیپ " یا "soc" به شمار می‌روند چرا که سایر بخش‌های مورد نیاز به منظور فعالیت نظیر خود cpu، gpu، مودم و ... را در درون خود جاسازی کرده‌اند؛ بنابراین استفاده از واژه‌ی "پردازنده " برای این کامپیوترهای کوچک از نظر علمی به‌هیچ‌عنوان صحیح نخواهد بود.

 مزیت‌های "سیستم روی یک چیپ " یا "soc" نسبت به "پردازنده " یا "cpu"


مهم‌ترین مزیت "سیستم روی یک چیپ " نسبت به "پردازنده " در اندازه‌ و اجزای درونی آن‌ها خواهد بود. همان‌طور که اشاره داشتیم یک "سیستم روی چیپ " شامل تمامی اجزای مورد نیاز به منظور راه‌اندازی یک کامپیوتر خواهد بود که در مجموعه‌ای فوق‌العاده کوچک جمع‌بندی شده است. "سیستم روی یک چیپ " با اینکه تمامی اجزای مورد نیاز یک کامپیوتر را شامل می‌شود، از نظر سایز کمی بزرگ‌تر از یک "cpu" خواهد بود.

به‌طورکلی ساخت یک "پردازنده‌" یا "cpu" کوچک‌تر از 10 سانتیمتر مربعی امری فوق‌العاده دشوار به شمار می‌رود، اما "سیستم روی یک چیپ‌" در اندازه‌های فوق کوچک ساخته شده و مهم‌تر از آن تمامی اجزای سخت افزاری مورد نیاز مجموعه را در خود جای می‌دهد؛ بنابراین استفاده از "سیستم روی یک چیپ‌" در موبایل‌ها و تبلت‌ها منجر به کوچک‌تر شدن سایز این محصولات و افزایش فضای مورد نیاز به منظور استفاده از باتری‌های با ظرفیت بیشتر خواهد شد. با قرار دادن یک "سیستم روی چیپ " یا "soc" در تبلت‌ها و موبایل‌ها در واقع یک کامپیوتر کامل را در آن‌ها راه‌اندازی کرده‌ایم. به‌بیان‌دیگر می‌توانید "سیسم روی یک چیپ " استفاده شده در یک ‌گوشی هوشمند مانند کیس ‌کامپیوتر رومیزی شما عمل می‌کند.


 یکی دیگر از مزیت‌های "سیستم روی یک چیپ‌ها " مربوط به انرژی مصرفی فوق‌العاده پایین‌تر آن‌هاست. سیستم روی یک چیپ‌ها با استفاده از تدابیر و تکنولوژی‌های تولید خاصی ساخته شده و اجزای متنوع آن در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند که به موجب آن انرژی مصرفی مجموعه در مقایسه با یک "پردازنده " و سایر اجزای مورد نیاز آن فوق‌العاده ناچیز خواهد بود.

 عیب اصلی "سیستم روی یک چیپ‌" یا "soc-

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم تا چندین سال گذشته شما با مراجعه به مراکز فروش قطعات سخت افزاری کامپیوتر می‌توانستید به طور آنی نسبت به خرید یک "پردازنده " یا "cpu" جدید و قدرتمندتر اقدام کرده و آن را جایگزین پردازنده‌ی قدیمی کامپیوترتان کنید. متاسفانه این کار برای "سیستم روی یک چیپ "‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.


به عنوان مثال شما نمی‌توانید پردازنده‌ی چهار هسته‌ای "سیستم روی یک چیپ " اسنپدراگون 400 کوالکام را با پردازنده‌ی هشت هسته‌ای استفاده شده در تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون 810 جایگزین کرده و از این طریق عملکرد ‌گوشی هوشمند خود را ارتقاء دهید.

دلیل استفاده از واژه‌ی "processor" به جای "soc" یا توسط برخی از منابع خارجی


در پاره‌ای از موارد هم مشاهده می‌شود که برخی از سایت‌های معتبر و حتی خود کمپانی کوالکام از واژه‌ی "processor" در کنار نام سیستم روی یک چیپ‌های خود استفاده کرده است، اما این کلمه‌ی در زبان انگلیسی "processor" می‌تواند بنا به شرایط خاصی با واژه‌ی "cpu" که مخفف عبارت "central processing unit" است و ما آن را با نام "پردازنده " می‌شناسیم، تفاوت‌های عمده‌ای دارد؛ بنابراین به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانیم واژه‌ی "processor" را در این شرایط با "پردازنده " یا "cpu" هم معنا در نظر بگیریم.

برای درک بهتر موضوع در مرحله‌ی اول می‌بایست تفاوت‌ معنایی و لغوی واژه‌ی "cpu" با "processor" را بدانیم. همان‌گونه که در طول مقاله هم اشاره داشتیم واژه‌ی "cpu" یا "central processing unit" به معنای "واحد پردازش مرکزی " بوده و تنها یک بخش واحد از مجموعه است که عملیات پردازش اطلاعات اصلی را بر عهده دارد، از این‌رو استفاده از واژه‌ی "پردازنده " برای این کلمه کاملا مناسب بوده و مشکلی به همراه ندارد؛ اما آیا واژه‌ی "processor" هم می‌تواند به معنای "پردازنده " تعبیر شود؟ ما در زبان فارسی به طور عامیانه این واژه را با عنوان "پردازنده " معنا می‌کنیم و مشکل اصلی هم از همین موضوع منشاء می‌گیرید. واژه‌ی "processor" می‌تواند در شرایط متنوع معنای جامع‌تری را به همراه داشته باشد. اگر قرار بود از عبارت "پردازنده‌ی اسنپدراگون " استفاده شود، سایت منبع عینا عبارت "snapdragon cpu" را به کار می‌برد و از عبارت "snapdragon processor" استفاده نمی‌کرد.


در زبان انگلیسی عبارت cpu تنها برای واحدهای پردازشگر یگانه استفاده خواهد شد و هنگامی که از واژه‌ی "processor snapdragon" استفاده می‌شود منظور نویسنده عین کلمه‌ی "پردازنده " نیست و وی اشاره به بخش "عمل آورنده یا تکمیل‌کننده‌ی " مجموعه دارد؛ بنابراین منظور از "snapdragon processor" عین جمله‌ی "عمل آورنده‌ی اسنپدراگون " است. آیا "سیستم روی یک چیپ " یا "soc" نمی‌تواند یک عمل آورنده به شمار آید؟ بنابراین در این رابطه با این موضوع باید تفاوت‌های لغوی و معنایی واژه‌ی "cpu" و "processor" را درک کنیم که متاسفانه در زبان عامیانه‌ی فارسی چندان به این موضوع توجه نمی‌شود.

 نتیجه‌گیری

همان‌طور که در طول مقاله مشاهده کردید، ما تفاوت‌های عمده و اصلی مابین "soc" یا "سیستم روی یک چیپ " با "cpu" یا پردازنده را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین دلیل استفاده از واژه‌ی processor در کنار نام "سیستم روی یک چیپ‌های " کنونی نظیر اسنپدراگون و ... را توضیح دادیم.

با توجه به مطالبی که به آن‌ها اشاره داشتیم مطمئنا می‌توانیم صحت به کارگیری عبارت "پردازنده‌" را برای سری محصولات اسنپدراگون کوالکام، mt ‌مدیاتک، اگزینوس ‌سامسونگ و ... را رد کنیم؛ بنابراین از نظر علمی گفتن واژه‌هایی همچون "پردازنده‌ی اسنپدراگون " صحیح نیست، بلکه بهتر است به جای این عبارت از واژه‌هایی همچون "سیستم روی یک ‌چیپ اسنپدراگون "، "تراشه‌ی سیستمی اسنپدراگون " و یا حتی "چیپست اسنپدراگون " استفاده کنیم.

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
4.5 ستاره از 5 در 2 رای

عنوان این مقاله : تفاوت سیستم روی یک چیپ (SoC) با پردازنده (CPU)

رای شما :
زمان دقیق: 2015-04-07T08:38:49+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
قادر
۱۳۹۴/۰۶/۲۴     ساعت ۰۰:۵۳
سلام از مقاله زیبای شما لذت بردم.موفق باشید
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون | همه چیز برای زندگی بهتر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است