جمعه ۹۷/۴/۲۹   Fri 18/7/20

تفاوت ‌های بین صفحه نمایش 4K و UHD

چاپ مطلب بازدید : 4539 سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴

تفاوت ‌های بین صفحه نمایش 4K و UHD را بدانید.

تفاوت ‌های بین ‌صفحه نمایش 4k و uhd را بدانید.

تفاوت ‌های بین<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%b5%d9%81%d8%ad%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-4k-%d9%88-uhd' title='تفاوت ‌های بین صفحه نمایش 4k و uhd را بدانید.'> ‌صفحه نمایش 4k</a> و uhd

تفاوت ‌های بین ‌صفحه نمایش 4k و uhd را بدانید.

اختصاصی بیست ستون: 

امروزه به تدریج میزان استفاده از ‌صفحه نمایش‌های با وضوح تصویر 4k در حال گسترش است. در سمت مقابل نمایشگرهای "hd" یا "اچ دی" که پیش از این استفاده‌ی بسیار وسیعی را در زمینه‌های گوناگون به خود اختصاص داده بودند با افت قیمت و کاهش تدریجی به‌کارگیری مواجه هستند. بدون تردید دنیا و تکنولوژی مربوط به ‌صفحه نمایش‌ دستگاه‌های گوناگون و به ویژه ‌تلویزیون‌های هوشمند به سمت‌وسوی استفاده از نمایشگرهای با وضوح تصویر 4k و uhd پیش می‌رود.


اما آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چه تفاوت‌هایی مابین ‌صفحه نمایش‌های با وضوح تصویر 4k و uhd وجود دارد؟ مطمئنا از دید یک بیننده تفاوت‌های دقیق و جزئی مابین نمایشگرهای 4k و uhd به هیچ عنوان قابل مشاهده و لمس نخواهد بود، اما حقیقت امر در این است که این دو ‌صفحه نمایش در عمل تفاوت‌های عمده‌ای را نسبت به یکدیگر به همراه دارند. در این مقاله به بررسی این موضوع و اشاره به تفاوت‌های مابین ‌صفحه نمایش 4k و uhd خواهیم پرداخت.


تفاوت ‌های بین ‌صفحه نمایش 4k و uhd

صفحه نمایش 4k یعنی چه؟


صفحه نمایش‌هایی که از آن‌ها با نام 4k یاد می‌شود، در واقع وضوح تصویر خاصی را به همراه دارند که اصطلاحا 4k خطاب خواهند شد. تعداد پیکسل‌های نمایشگرهای 4k چهار برابر تعداد پیکسل‌های یک نمایشگر فول اچ دی است. استاندارد این ‌صفحه نمایش‌ها (4k) در مقایسه با نمایشگرهای اچ دی (hd) دقیقا سایز و عمقی دو برابر را به همراه خواهد داشت. نمایشگرهای 4k در هر رزولوشن افقی، وضوح تصویری برابر با 4000 پیکسل را به همراه دارند.


تفاوت ‌های بین ‌صفحه نمایش 4k و uhd

صفحه نماشی uhd یعنی چه؟

کلمه‌ی uhd در واقع مخفف عبارت "ultra high definition" به معنای "وضوح مافوق زیاد " است. این عبارت در برخی از منابع با نام "وضوح بسیار بالا " نیز ترجمه می‌شود. تفکیک‌پذیری ‌صفحه نمایش‌های uhd حدودا 16 برابر تفکیک‌پذیری پیکسل‌های نمایشگرهای hd خواهد بود. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با این موضوع در اختیارتان قرار داده می‌شود.


تفاوت ‌های بین ‌صفحه نمایش 4k و uhd

نمایشگر uhd در مقابل 4k


شاید با مطالعه‌ی توضیحاتی که در بخش فوق به آن‌ها اشاره داشتیم، تفاوت‌های مابین ‌صفحه نمایش uhd و 4k را به طور دقیق متوجه نشده باشید؛ اما یکی از ساده‌ترین روش‌های بیان تفاوت‌های مابین این دو نمایشگر در یک موضوع خاص است که بدان اشاره خواهیم داشت. ‌صفحه نمایش‌های 4k یک استاندارد سینمایی بوده و با روش‌های کاملا حرفه‌ای تولید می‌شوند، اما ‌صفحه نمایش‌های uhd مختص شرایط سینمایی نبوده و توسط سایر مصرف کنندگان و بینندگان و در محصولات تولیدشده توسط کمپانی‌های گوناگون هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای درک بهتر تفاوت‌های مابین این دو نمایشگر و دلایل گنگ و نامفهوم شدن آن می‌بایست مروری بر ‌سیر تاریخچه‌ای ساخت این دو نمایشگر داشته باشیم.


اصطلاحا 4k در اصل از ابتکارات دنیای سینمای دیجیتال (dci) محسوب می‌شود که کنسرسیومی متشکل از استودیوهای تصاویر متحرکی بوده و از طریق مشخصات خاصی به منظور تولید و طرح ریزی محتوای 4k استانداردسازی شده‌اند. در واقع ‌صفحه نمایش‌های 4k وضوح تصویر 2160*4069 پیکسلی را به همراه دارند که دقیقا چهار برابر وضوح تصویر استاندارد قبلی استفاده شده در دنیای ویرایش و پخش تصاویر دیجیتال یعنی استاندارد 2k (1080*2048 پیکسل) است. واژه‌ی 4k اشاره‌ به این موضوع دارد که تعداد پیکسل‌های افقی در این استاندارد تقریبا در حدود 4000 پیکسل است. اگرچه تعداد پیکسل‌های افقی واقعی در این نمایشگرها معادل با 4096 پیکسل خواهد بود.


واژه‌ی 4k تنها به منظور اشاره به وضوح تصویر ‌صفحه نمایش‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه نحوه‌ی کد گذاری محتوای 4k را نیز تعریف می‌کند. یک پخش‌کننده‌ی محتوای 4k توسط dci با استفاده از استاندارد jpeg2000 فشرده شده و قادر است تا نرخ بیتی تا سقف 250 مگابیت در هر ثانیه و عمق زنگی 12 بیتی 4:4:4 را به همراه داشته باشد.

اما ‌صفحه نمایش‌های uhd و استاندارهای مربوط به آن‌ها چگونه‌اند و چه تاریخچه‌ای را به همراه دارند؟ ‌صفحه نمایش‌های uhd در واقع پس از نمایشگرهای فول اچ دی پا به عرصه‌ی تکنولوژی ‌صفحه نمایش‌ دستگاه‌های گوناگون گذاشتند. ‌صفحه نمایش‌های فول اچ دی وضوح تصویری معادل با 1080*1920 پیکسل را به همراه دارند. این وضوح تصویر اصطلاحا با نام رسمی فول اچ دی شناخته می‌شود؛ اما ‌صفحه نمایش‌های uhd این وضوح تصویر را به چهار برابر می‌رسانند، بنابراین وضوح تصویر ‌صفحه نمایش‌های uhd برابر با 2160*3840 پیکسل خواهد بود. همان‌گونه که می‌بینید وضوح تصویر نمایشگرهای uhd دقیقا برابر با نمایشگرهای 4k نخواهد بود و تفاوت اصلی مابین تعداد پیکسل‌های افقی این دو نوع نمایشگر وجود دارد؛ بنابراین تمامی ‌تلویزیون‌هایی که هم‌اکنون با نام 4k از آن‌ها یاد می‌شود، در واقع ‌صفحه نمایش‌هایی با وضوح تصویر uhd را به همراه دارند. البته در برخی از موارد با توجه به اندازه و سایر ‌صفحه نمایش ‌تلویزیون‌ها ممکن است دقیقا به وضوح تصویر 2160*4096 پیکسلی دست پیدا کنید، در این شرایط نمایشگر ‌تلویزیون شما از وضوح تصویر 4k برخوردار است، اما در سایر موارد که اشاره به وجود نمایشگری با وضوح تصویر 4k در ‌تلویزیون‌ها می‌شود در واقع صحبت از ‌صفحه نمایش‌های uhd به میان آمده است. به‌طورکلی یک نمایشگر زمانی می‌توان به وضوح تصور 4k دست پیدا کند که نسبت ابعادی برابر با 1.9:1 داشته باشد. شایان ذکر است که اغلب ‌تلویزیون‌هایی که هم اکنون در بازار وجود داشته و با نام 4k معرفی می‌شوند نسبت ابعادی معادل با 1.78:1 را به همراه داشته و وضوح تصویر آن‌ها برابر با 2160*3840 پیکسل است؛ بنابراین این ‌تلویزیون‌ها از نمایشگرهای uhd بهره‌مند هستند، نه نمایشگرهای 4k.

تفاوت ‌های بین<a class='specificlinks' href='https://www.bistsotoon.com/p/%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%b5%d9%81%d8%ad%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-4k-%d9%88-uhd' title='تفاوت ‌های بین صفحه نمایش 4k و uhd را بدانید.'> ‌صفحه نمایش 4k</a> و uhd

آیا راه حلی برای رفع این مشکل و ابهامات وجود دارد؟

باید در نظر داشته باشید که این موضوع بدین معنا نیست که کمپانی‌های تولیدکننده‌ی ‌تلویزیون‌های عظیم و باکیفیت از تفاوت‌های مابین نمایشگر 4k و uhd آگاه نیستند، بلکه دقیق برعکس این کمپانی‌ها کاملا به این موضوع آگاهی دارند و بر اساس سیاست‌های کاری و تبلیغاتی خویش نمایشگرهای uhd ‌تلویزیون‌های خود را با لقب 4k معرفی می‌کنند. البته در این بین برخی از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی ‌تلویزیون‌ها از واژه‌های عجیب و جدیدی همچون "4k uhd" نیز استفاده می‌کنند؛ اما استفاده از این واژه‌ها تنها به منظور گمراه کردن بیننده و مشتریان انجام می‌شود، حقیقت امر در این است که نمایشگر ‌تلویزیون نامبرده شده وضوح تصویری بر اساس استاندارد uhd را به همراه دارد.

جالب است بدانید که ‌صفحه نمایش‌های uhd از نظر پیکسلی هم‌اکنون در دو دسته‌ی گوناگون قرار دارند. در بازار کنونی مربوط به ‌تلویزیون‌ها علاوه بر اینکه به نمایشگرهای با وضوح تصویر 2160*3840 پیکسلی لقب uhd داده می‌شود، نمایشگرهای با وضوح تصویر 4320*7680 پیکسلی هم با اصطلاح uhd نامگذاری خواهند شد. البته به منظور تفکیک بهتر این ‌صفحه نمایش‌ها گاها از اصطلاحاتی همچون "4k uhd" و "8k uhd" نیز استفاده می‌شود.

شاید یک راه حلی اساسی برای رفع این مشکل و ابهامات مربوط به نمایشگرهای uhd و 4k وجود داشته باشد. یکی از راه حل‌های موجود در نظر نگرفتن نام خاصی مانند uhd و 4k برای نمایشگرهایی است که وضوح تصویر افقی آن‌ها 2160 پیکسل باشد. به عنوان مقال می‌توانیم بدون توجه به وضوح تصویر عمودی نمایشگرها، به محض مشاهده‌ی وضوح تصویر 2160 پیکسلی در راستای افق، این محصولات را با نام 2160p یا هر اصطلاح واحد دیگری خطاب کنیم. پیش از این هم همواره از روشی مشابه استفاده می‌شد، در واقع وضوح تصویر افقی هر ‌صفحه نمایش و حتی جزء دیجیتالی مانند dvd و. با اضافه کردن یک حرف نظیر "i" یا "p" در کنار وضوح تصویر افقی آن مشخص می‌شد. مواردی همچون 576i (pal)، 576p (dvd)، 720p (hd)، 1080p (fhd) و ...

مترجم: امین رضائیان

به تلگرام ما بپیوندید
میزان محبوبیت: 4.61(50 رای) | زمان دقیق: 2015-04-07T12:02:10+04:30
به اشتراک بگذارید معرفی به دوستان
ارسال نظرات
نطرات کاربران
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.
شما اولین باشید!
عضویت در خبرنامه


    
کلیه حقوق این سایت متعلق به مجله اینترنتی بیست ستون وب سایت جامع خبری خانواده می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است